Upalne lato: jak pomóc roślinom w czasie suszy?
Pytanie czytelnika: Letnie upały doskwierają nie tylko ludziom i zwierzętom, ale też roślinom. Coraz częściej wydaje mi się, że mieszkam w Afryce a nie w Europie. Temperatura 30+ to już praktycznie norma! Mam spory ogród, a w nim mnóstwo różnych roślin. Wiem, że powinnam pomyśleć o tym wcześniej, by dobierać gatunki do warunków, ale co mam teraz zrobić. Jak oszczędzać wodę podczas podlewania?
Co robić, by wspomóc rośliny w upale?
3 skuteczne sposoby
Latem rośnie zapotrzebowanie roślin na wodę, ważne więc, aby zwrócić uwagę na jej racjonalne zużycie i magazynowanie. Najlepiej o tym pomyśleć już na projektowaniu ogrodu (wydajny system automatycznego podlewania) i nasadzeń (odpowiednie przygotowanie gleby i dobór roślin do stanowiska), ale w Pani sytuacji można wprowadzić kilka pomysłów, które pozwolą oszczędzać wodę do podlewania roślin.
1. Zbieraj deszczówkę!
Woda opadowa jest darmowa, warto ją magazynować, by ograniczyć rachunki! Świetnie nadaje się do podlewania wszystkich roślin ogrodowych i doniczkowych. Deszcz podlewa wszystkie odsłonięte części ogrodu, ale warto zbierać wodę z rynien, by wykorzystać ją w okresach suszy. Specjalny system zbierania deszczówki (zakopane zbiorniki) to idealne rozwiązanie, ale wymaga sporych nakładów finansowych. Można to zrobić znacznie taniej, wystarczy ustawić pod rynną zwykłą beczkę lub balię i po napełnieniu czerpać z niej wodę do podlewania. Można także wstawić miskę do zlewozmywaka, by zbierać wodę po płukaniu do podlewania.
Dowiedz się więcej o zbieraniu deszczówki
2. Rozsyp ściółkę!
Rozrzuć obfitą warstwę ściółki dokoła roślin, by zamknąć wilgoć w glebie i zapobiec wyparowaniu jej z powierzchni. Na ściółkę świetnie sprawdzą się najróżniejsze materiały: np. żwir, kora sosnowa, torf lub kompost. Ten ostatni jest najlepszy: - darmowy, zawsze pod ręką i oprócz funkcji ściółki ma wiele innych cennych właściwości. Kompost to rozłożone resztki roślinne, które po kilku miesiącach zamienią się w próchnicę. Dżdżownice i mikroorganizmy glebowe przetransportują ją do głębszych warstw, poprawiając w ten sposób właściwości gleby, przede wszystkich zwiększą zdolność magazynowania wody! dodatkowo jesienią warto rozsypać pod roślinami dobrze przekompostowany obornik.
Dowiedz się więcej o ściółkowaniu roślin
3. Podlewaj ziemię, nie rośliny!
Regularnie podlewaj ogród, gdy tego potrzebuje, ale zrezygnuj z sitka w konewce lub zraszacza na wężu ogrodowym, by nie marnować wody. Skieruj strumień bezpośrednio na glebę, by skorzystały na tym korzenie! Nie polewaj liści i kwiatów, bo roślina tego nie potrzebuje. Ograniczysz też w ten sposób ryzyko porażenia groźnymi chorobami.
Dowiedz się więcej o podlewaniu roślin
Zdjęcie tytułowe: GAIMARD i Rudy and Peter Skitterians / Pixabay
Komentarze