Zabezpieczanie roślin na zimę!
Kiedy to zrobić?
Zabezpieczanie roślin na zimę rozpoczynamy dopiero po pierwszych silniejszych przymrozkach. To one wprowadzają rośliny w stan spoczynku i hartują je. Niezahartowane wcześniej rośliny, nawet pod okryciem, mogą nie przetrwać zimy.
▶ Dowiedz się więcej
Czym zabezpieczać? Sprawdzone metody!
Kopczyk
Kopczykowanie roślin u podstawy najpewniej chroni je przed przemarzaniem. Wiele ogrodowych roślin potrzebuje tego zabiegu co roku, m.in. róże, różaneczniki, azalie, powojniki, hortensje ogrodowe i dębolistne, budleje. Inne tylko w pierwszych latach wzrostu: magnolie, tulipanowce, katalpy, piwonie, hortensje bukietowe, jabłonie i śliwy. Kopczyk wykonany z rodzimej gleby zalegającej na działce powinien mieć wysokość 10-30 cm i średnicę obejmującą cały system korzeniowy. Kopczyki z lżejszych i przewiewnych materiałów - ziemi kompostowej, kory, torfu, wiórów i zrębków albo zgrabionych liści powinny być wyższe, od 20 do 50 cm.
▶ Dowiedz się więcej
Stroisz
Zimowe okrycia dla roślin można pozyskać w ogrodzie, w gospodarstwie domowym albo nabyć w sklepie. Ścięte gałązki roślin iglastych, czyli tak zwany stroisz, świetnie nadaje się do przykrycia wrzosowisk i bylin. Suche, długo nie gnijące liście (dębu, buka) dobrze zabezpieczają korzenie młodych drzew i krzewów. Tekturą falistą i papierem pakowym można owinąć pnie drzewek liściastych. Do okrywania róż stosuje się chochoły ze słomy lub stare maty z trzciny i wikliny.
▶ Dowiedz się więcej
Agrowłóknina
Nowoczesnymi okryciami na zimę są: biała agrowłóknina oraz siatka cieniująca. Obie nadają się do okrywania iglaków, ponieważ są przewiewne i przepuszczają światło oraz wodę. W sklepach ogrodniczych można kupić gotowe pokrowce, w konkretnych wymiarach, uszyte z kolorowej juty. Dzieciom spodobają się pokrowce w kształcie zwierząt (np. zająca, kota).
▶ Dowiedz się więcej
Obwiązywanie sznurkiem
Kolumnowe odmiany drzew i krzewów iglastych pod ciężarem śniegu ulegają rozłamaniu i deformacji. Dlatego jesienią trzeba je obwiązać miękką linką, zaczynając od nasady i kierując się do wierzchołka. Jednakże intensywne opady śniegu stanowią zagrożenie również dla innych odmian roślin iglastych, dlatego ważne jest strząsanie go na bieżąco, nie dopuszczanie do tworzenia się na gałęziach czap śnieżnych.
▶ Dowiedz się więcej
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Ważne podlewanie roślin zimozielonych!
Podlanie roślin zimozielonych, zwłaszcza gdy jesień jest mało deszczowa, to podstawowy warunek przetrwania ich w dobrej kondycji przez okres mrozów i wysuszających wiatrów. Susza fizjologiczna szkodzi im bardziej niż mróz! Tego zabiegu wymagają przede wszystkim różaneczniki, azalie, pierisy oraz niedawno posadzone zimozielone drzewa i krzewy. Starsze i głębiej ukorzenione rośliny pobiorą wodę z głębszych warstw gleby, chociaż i te warto dokładnie podlać. Każda zimozielona roślina powinna tuż przed nastąpieniem mrozów otrzymać dawkę około 30 l wody. Ściółkowanie korzeni dodatkowo zabezpieczy rośliny przed odparowaniem wody i przemarzaniem.
▶ Dowiedz się więcej
Ocieplamy także donice
Niektóre rośliny, na przykład iglaste krzewy, mogą pozostać na zewnątrz w donicach. Trudy zimy lepiej zniosą, kiedy donice ustawi się w zacisznej wnęce na tarasie lub na ganku. Uprzednio jednak należy dobrze zabezpieczyć przed chłodem system korzeniowy. Sama donica to za mało! Dobrym sposobem jest wstawienie donic do skrzyń lub kartonów (można je na zewnątrz udekorować), których dno i wewnętrzne ścianki wyłożono płytami styropianu, a wolne przestanie wypełniono trocinami, gazetami itp. Rośliny w donicach koniecznie trzeba podlewać, tyle że rzadziej niż w lecie.
▶ Dowiedz się więcej
Tekst: Lilianna Jampolska, zdjęcia tytułowe: mashiki / Depositphotos, argot / Fotolia