Zimowanie młodych roślin po posadzeniu | Jak je zabezpieczyć, by nie zmarzły?

Zimowanie młodych roślin Pitsch  Pixabay

Pytanie czytelnika: W ogrodzie mam kilka młodych roślin niedawno posadzonych: 3 magnolie, dwie borówki amerykańskie i dwie róże na niskim pniu. Czy okrywać je na zimę? Są to moje pierwsze drzewka i krzewy i nie wiem jak w takiej sytuacji postępować.

Posłuchaj
00:00
13
Spis treści
Magnolie Borówki Róże

Jak zabezpieczyć młode rośliny na zimę, by nie zmarzły?

Magnolie

Magnolie są w większości mrozoodporne, ale ta cecha różni się w zależności od odmiany. Młode drzewka w pierwszych latach po posadzeniu wymagają okrywania, starsze już lepiej radzą sobie same. Warto okryć im chociaż pień, t.j. zrobić wokół niego parawan z agrowłókniny lub słomianej maty, lub go owinąć – zabezpieczy to roślinę przed zimnym wiatrem. Koniecznie trzeba usypać wokół podstawy pnia kopczyk ze ściółki (z kory, suchych liści, kompostu lub zrębek drewnianych), który osłoni wrażliwe korzenie przed zimnem i przesuszeniem.
Dowiedz się więcej o uprawie magnolii w ogrodzie

Borówki

Borówki wysokie również w zależności od odmiany charakteryzują się różną mrozoodpornością. Jeśli odmiana jest słabo mrozoodporna trzeba cały krzew osłonić agrowłókniną i owinąć sznurkiem. Zabezpieczy to roślinę przed wiatrem. U podstawy pnia usypujemy także kopczyk, by zabezpieczyć korzenie.
Dowiedz się więcej o uprawie borówki w ogrodzie

Róże

Róże szczepione na pniu zabezpieczamy podobnie. Korzenie obsypujemy kopczykiem, pień owijamy, a koronę zawijamy, tworząc "balon". Wszystko zabezpieczamy sznurkiem, by się nie rozwinęło.
Dowiedz się więcej o uprawie róż w ogrodzie

Warto pamiętać, że rośliny okrywamy dopiero po pierwszych przymrozkach. Ochrona roślin przed mrozem jest ważna, ale nawet najlepsza osłona nie zabezpieczy roślin, które zostały posadzone w złych warunkach, t.j. na terenach narażonych na silne, mroźne wiatry, w zastoiskach mrozowych, w miejscach zbyt wilgotnych.


Mrozoodporność poszczególnych roślin i ich odmian można sprawdzić np. w e-katalogu roślin na stronie Związku Szkółkarzy Polskich.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Pitsch/Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na forum ogrodniczym. Zajrzyj także do naszego sklepu ogrodniczego.

Tematy
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Powiązane artykuły
Artykuł sponsorowany
Jesienne porządki? Zrób to lepiej i szybciej ze STIHL
Nowe treści z tej kategorii
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Artykuł sponsorowany
Jesienne porządki? Zrób to lepiej i szybciej ze STIHL
Tagi
Sprawdź, co dziś czytają inni
Promocje