Logo
Logo

Nie pozwól, by Twoja trzykrotka przemarzła w ogrodzie | Sprawdzone porady na zimę

Zastanawiasz się, jak przygotować swoją trzykrotkę Andersona do zimy? Ta uniwersalna roślina, choć odporna, wymaga specjalnej troski w chłodniejsze miesiące. Poznaj tajniki jej zimowania i spraw, by wiosną znów zachwycała swoim pięknem!

Spis treści
Co sprawia, że trzykrotka Andersona wyróżnia się wśród innych roślin? "Jak przygotować trzykrotkę Andersona na nadchodzącą zimę? Czy trzykrotka Andersona wymaga dodatkowego zabezpieczenia w obliczu mrozów? Jak pielęgnować trzykrotkę Andersona podczas zimowych miesięcy? Czy trzykrotka Andersona wymaga szczególnej opieki po okresie zimowym?

Dlaczego trzykrotka Andersona jest tak wyjątkowa?

Trzykrotka Andersona (łac. Tradescantia x andersoniana), to roślina, która w ciągu ostatnich lat zdobyła serca wielu ogrodników i miłośników roślin. Ale co sprawia, że jest tak wyjątkowa?

 • Kolorowe kwiaty: Jednym z najbardziej charakterystycznych cech trzykrotki Andersona są jej kwiaty. W zależności od odmiany mogą przybierać różne odcienie – od białego, przez różowy, aż po fioletowy. Ich intensywny kolor przyciąga wzrok i dodaje ogrodowi czy balkonowi uroku.

 • Łatwość uprawy: Trzykrotka Andersona nie jest rośliną wymagającą. Dobrze radzi sobie w różnych warunkach, co sprawia, że jest idealna dla początkujących ogrodników. Wystarczy zapewnić jej odpowiednią ilość światła i wody, a ona odwdzięczy się pięknym kwitnieniem.

 • Odporność na szkodniki: W przeciwieństwie do wielu innych roślin, trzykrotka Andersona jest stosunkowo odporna na szkodniki. Oczywiście, jak każda roślina, może być atakowana przez różne organizmy, ale odpowiednia pielęgnacja znacznie zmniejsza to ryzyko.

 • Wszechstronność: Trzykrotka Andersona świetnie sprawdza się zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Można ją uprawiać w doniczkach, skrzynkach balkonowych czy w ogrodowych rabatach. Jej elastyczność w uprawie sprawia, że jest chętnie wybierana przez miłośników roślin.

  Ciekawostka: Czy wiesz, że trzykrotka Andersona to hybryda powstała z krzyżowania kilku gatunków tradescantii? Jej nazwa upamiętnia Johna Tradescanta, ogrodnika z XVII wieku, który przyczynił się do popularyzacji tej rośliny w Europie.

Jakie warunki zapewnić trzykrotce przed nadejściem zimy?

Zanim temperatura spadnie poniżej zera, warto przygotować roślinę do zimy. Oto kilka kroków, które warto podjąć:

 • Przycinanie: Usuń zwiędłe i uszkodzone liście oraz kwiaty. Regularne przycinanie pomaga roślinie skoncentrować energię na korzeniach i przygotować się do zimowego spoczynku.

 • Podlewanie: Zmniejsz ilość wody – trzykrotka potrzebuje mniej wilgoci w zimie. Nadmierne podlewanie w tym okresie może prowadzić do gnicia korzeni.

 • Stanowisko: Jeśli uprawiasz trzykrotkę w donicy, trzeba ją przenieść w miejsce chronione przed mrozem, np. do szklarni lub do domu. Jeśli trzykrotka rośnie w gruncie, warto zastanowić się nad dodatkowym zabezpieczeniem miejsca jej wzrostu (temat opisany w dalszej części artykułu).

 • Nawożenie: Jesienią zaprzestajemy nawożenia, ponieważ roślina wchodzi w fazę spoczynku i nie potrzebuje dodatkowych składników odżywczych. Co więcej, nawożenie jesienią może zakłócić naturalny cykl wzrostu trzykrotki.

Czy trzykrotka Andersona potrzebuje specjalnej ochrony przed mrozem?

Choć jest to roślina dość odporna, to jednak silne mrozy mogą ją uszkodzić. Warto więc zabezpieczyć ją przed bardzo niskimi temperaturami, np. przykrywając agrowłókniną lub ściółkując. Agrowłóknina tworzy barierę termiczną, która chroni roślinę przed przymrozkami, a jednocześnie pozwala jej oddychać. Ściółkowanie, czyli przykrywanie gleby wokół rośliny warstwą organicznego materiału, takiego jak kora sosnowa czy liście, pomaga utrzymać ciepło w glebie i chroni korzenie przed zamarzaniem. Dzięki tym zabiegom trzykrotka Andersona będzie miała szansę przetrwać nawet surową zimę w doskonałej kondycji.

  Ciekawostka: Trzykrotka Andersona pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie jest przyzwyczajona do chłodniejszego klimatu, ale nie do silnych mrozów. W jej naturalnym środowisku występują chłodne noce i łagodne dni, co sprawia, że jest przystosowana do pewnych wahnięć temperatur, ale nie do ekstremalnego mrozu.

Jak dbać o trzykrotkę w trakcie zimy?

Podczas zimy trzykrotka Andersona wchodzi w fazę spoczynku. Oto, co warto wiedzieć:

 • Podlewanie: Uważaj z nadmiernym podlewaniem. Roślina potrzebuje teraz znacznie mniej wody.
 • Światło: Zapewnij jej jasne, ale rozproszone światło.
 • Temperatura: Idealna temperatura dla trzykrotki w zimie to około 10-15°C.

Czy po zimie trzykrotka Andersona potrzebuje specjalnej troski?

Gdy zima się kończy, warto stopniowo przygotowywać roślinę do wiosny. Zwiększaj ilość podlewania i zacznij nawozić. Gdy minie ryzyko przymrozków, trzykrotkę można ponownie wystawić na zewnątrz.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Nancy J. Ondra / AdobeStock

Autor
Nie pozwól, by Twoja trzykrotka przemarzła w ogrodzie | Sprawdzone porady na zimę
Nie pozwól, by Twoja trzykrotka przemarzła w ogrodzie | Sprawdzone porady na zimę
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl