Grabie dobrane do zadania – łatwiejsza praca
Obecnie firmy produkujące narzędzia ogrodnicze oferują wiele modeli grabi o najróżniejszym zastosowaniu i wyprodukowanych z tradycyjnych oraz nowoczesnych materiałów. Kluczowym elementem grabi są zęby, które mogą być ułożone wachlarzowato lub prostopadle – w zależności od zadania, do którego są przeznaczone. Nie mniej ważny jest trzonek grabi, który powinien być jak najbardziej wygodny i ergonomiczny dla maksymalnego ułatwienia pracy. Dodatkowo, możemy wybierać spośród modeli wykonanych z mniej lub bardziej trwałych materiałów.
Ponadto, nowoczesne modele grabi ogrodniczych są projektowane w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić prace ogrodowe. Firmy ogrodnicze wciąż ulepszają budowę grabi, dzięki czemu w sklepach znajdziemy nowoczesne narzędzia, np. ze specjalnie wyprofilowanymi kształtami trzonków lub wymiennymi głowicami, co ma na celu podniesie komfortu pracy.
Warto więc dobrze dobrać garbie i zaopatrzyć się w konkretne ich rodzaje (modele), które najlepiej pomogą nam w najczęstszych, ale różniących się od siebie pracach ogrodowych (np. wygrabianiu trawnika wiosną, wyrównywaniu powierzchni rabat, czy grabieniu liści jesienią).
Rodzaje, budowa i zastosowanie
Grabie klasyczne
Znane powszechnie grabie klasyczne lub uniwersalne mają najczęściej podobną, prostą budowę – składają się z trzonka (najczęściej drewnianego) i prostych, niezbyt długich (ustawionych grzebieniasto i prostopadle do trzonka) metalowych zębów. Metalowa głowica z zębami może mieć różną szerokość (grabie wąskie lub szerokie), ale standardowo grabie klasyczne składają się z 9-15 zębów.
Przeznaczone są do różnych zastosowań w ogrodzie – można nimi między innymi zgrabiać resztki roślin, opadłe owoce, przycięte pędy krzewów, żywopłotów lub drzew, a także wyrównywać ziemię na rabatach ogrodowych (np. po przekopaniu lub rozgrabianiu przywiezionej do ogrodu gleby).
Grabie do trawnika
Obok grabi klasycznych są chyba najczęściej używanym typem grabi w ogrodach – przede wszystkim do pielęgnacji trawników. Ich zadaniem jest dokładne wygrabianie (wyczesywanie) trawników w celu usunięcia obumarłych resztek murawy (tzw. filc) po zimie, ale także wszelkich innych resztek roślin (np. liści) z powierzchni trawników. Dla ułatwienia tego zadania, są one wyposażone w sztywne, długie i cienkie, gęsto ułożone obok siebie zęby (metalowe, druciane lub plastikowe), które umożliwiają dokładne wygrabianie trawników i jednocześnie spulchnieni gleby. Zabieg ten jest bardzo ważny na wiosnę, ponieważ dzięki niemu woda oraz nawozy lepiej przenikają w głąb gleby i zasilają trawnik.
Do pielęgnacji trawnika przeznaczone są także modele grabi z mniejszą liczbą, dłuższych, szerszych i nieco zaostrzonych zębów, które można wykorzystać do grabienia, ale głównie do lekkiego nacinania darni (ręczna wertykulacja i aeracja trawnika) na wiosnę, co poprawia krzewienie się traw.
Grabie do liści
Budową zbliżone są do grabi do trawy, ponieważ są podobnie skonstruowane – głowica osadzona na drewnianym, metalowym (lub zbudowanym z tworzywa) trzonku składa się z długich (40-60 cm), wąskich i elastycznych zębów (plastikowych lub drucianych), które najczęściej są rozstawione wachlarzowato (stąd inna nazwa – grabie wachlarzowate). Zarówno grabie do trawy, jaki i do liści mogą mieć także regulowaną szerokość rozstawu zębów. Dzięki takiej budowie oraz niewielkiej wadze, grabie takie są idealne do skutecznego i nie wymagającego dużego wysiłku zgrabiania opadłych jesienią liści, nawet z większych powierzchni. Często grabie do liści są używane także do grabienia trawnika, ponieważ są one lekkie, wygodne i szybko zgrabiają opadłe resztki roślin, czy ściętą trawę.
Grabie do zbierania siana
Nazywane także grabiami polowymi, służą przede wszystkim do zbierania (grabienia) dużych ilości ściętej trawy, siana na polach (lub łąkach) albo w dużych ogrodach np. w stylu wiejskim lub swobodnym, gdzie koszone są łąki kwietne. Cechą charakterystyczną grabi do siana jest bardzo szeroka głowica oraz niezbyt gęsto i prostopadle ustawione zęby, co umożliwia zbieranie jak największej ilości siana. Najczęściej wykonane są w całości z drewna (trzonek i zęby), ale w sprzedaży spotkamy także głowice plastikowe lub aluminiowe, które są nieco trwalsze – odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: JackF / AdobeStock