Logo
Logo

Lepinox – środek na gąsienice ćmy bukszpanowej i innych motyli

Lepinox Plus to ekologiczny i co ciekawsze biologiczny insektycyd, który jest przeznaczony do walki z żarłocznymi gąsienicami motyli. Jest skuteczny m.in. w walce z ćmą bukszpanową, która od kilku lat sieje spustoszenie wśród zimozielonych krzewów. Jakie są zalety preparatu i jakie jeszcze szkodniki możemy nim zwalczać? Jak stosować Lepinox? Sprawdź!

Z artykułu dowiesz się:
 • Co to Lepinox i jakie ma zalety?
 • Jakie szkodniki zwalcza Lepinox?
 • Jak stosować Lepinox Plus?

Lepinox Plus – najważniejsze informacje o preparacie biologicznym

Lepinox Plus to biologiczny preparat, bezpieczny dla środowiska i pożytecznych organizmów. Nie namnaża się i nie gromadzi u ludzi czy zwierząt. Na roślinach działa powierzchniowo, na owady – żołądkowo.

Lepinox zawiera bakterie Bacillus thutingensis (naturalnie występujące m.in. w glebie i roślinach). W czasie żerowania szkodnika mikroorganizmy wraz z pokarmem trafiają do układu pokarmowego. Produkują białka, które powodują zaburzenia pokarmowe, a później rozpad komórek. Niszczą larwy od środka. Gąsienice przestają żerować, kurczą się, a następnie giną. Śmierć następuje w ciągu 2-3 dni, jednak już niedługo po zastosowaniu zabiegi szkodnik przestaje być aktywny.

Zalety Lepinox Plus:

 • Ograniczenie stosowania chemii w ogrodzie – przyjaźniejsze warunki dla człowieka i zwierząt.
 • Szybkie zniechęcenie szkodnika do żeru.
 • Szerokie spektrum zastosowania (w obrębie zwalczania larw motyli).
 • Krótki okres karencji – nie należy go jedynie stosować w dniu zbiorów.

Lepinox Plus zwalcza ćmę bukszpanową i gąsienice motyli – 10 g
Lepinox Plus, Zwalcza ćmę bukszpanową i gąsienice motyli
Preparat przeznaczony do efektywnej kontroli gąsienic motyli. Szczególnie polecany do walki z ćmą bukszpanową oraz w ekologicznej ochronie roślin.
Kup online
 

Jakie szkodniki zwalcza Lepinox Plus?

Lepinox Plus ma szerokie zastosowanie w ogrodzie, może być także stosowany w uprawach profesjonalnych. Nadaje się do ochrony roślin ozdobnych, warzyw, drzew i krzewów owocowych. Jest nakierowany w taki sposób, by zwalczać fazy larwalne motyli, czyli gąsienice.

Bardzo często jest używany w walce z ćmą bukszpanową (ze względu na powszechność tego groźnego szkodnika). Oprócz tego dobrze sprawdza się w walce ze zwójkami, motylami z rodziny sówkowatych, owocówką południoweczką, skośnikiem brzoskwiniaczkiem, piętnówką kapustnicą, tantnisiem krzyżowiaczkiem, bielinkiem kapustnikiem, światłówką naziemnicą, skośnikiem pomidorowym i wieloma innymi gatunkami.

Jak stosować Lepinox Plus?

Preparat aplikuje się przy użyciu opryskiwacza. Służy do sporządzania zawiesiny wodnej (WP). Zalecane jest opryskiwanie drobnokroplowe. Dodatkowo warto wykorzystać adiuwant, który wzmacnia działanie insektycydu. Przykładem jest Protector.

 • Zabiegi z Lepinox Plus zaleca się przeprowadzać wieczorem. Opcjonalnie stosuje się w pochmurne dni lub wczesnym porankiem. W szczególności dotyczy to roślin małych wystawionych na bezpośrednie nasłonecznienie. Bakterie są wrażliwe na UV, w słonecznej porze tracą aktywność. W wielu przypadkach, np. u ćmy bukszpanowej, nocny zabieg jest zgodny z aktywnością szkodnika. Skuteczność można dodatkowo podnieść instalując przy bukszpanach pułapkę feromonową (np. kominowo lejkową).
 • W ciągu jednego sezonu zaleca się wykonywać na danych roślinach maksymalnie trzy zabiegi.

 • Zwykle zabieg z Lepinox Plus trzeba ponowić. Odstęp wynosi co najmniej 7 dni. Tak chroni się m.in. bukszpany.
 • Z Lepinox Plus korzysta się od wiosny (kwiecień) do jesieni (październik).
 • Najczęściej stosowana dawka to 10 g preparatu wymieszane z 10 litrami wody.
 • Należy unikać wdychania preparatu i kontaktu ze skórą. Pomimo, że preparat biologiczny nie ma właściwości toksycznych, nie można wykluczyć wystąpienia reakcji alergicznych. W przypadku kontaktu postępuje się podobnie jak przy ŚOR: należy dokładnie przemyć skórę, wypłukać usta wodą.
 • Resztki cieczy należy zużyć na roślinach.
 • Preparat należy przechowywać w bezpiecznym miejscu w temperaturze 5-30 ºC.
 • Jeśli w ciągu 48 godzin od zastosowania zabiegi pojawią się opady atmosferyczne, pracę należy powtórzyć.
 • Preparat traci skuteczność przy wysokim pH, powyżej 8.0. Dlatego nie powinno się go łączyć z produktami silnie alkalicznymi.

Insektycyd Lepinox Plus to dobry, naturalny sposób na gąsienice. Pozwala ograniczyć stosowanie chemii w ogrodzie, jest wartościowy w ochronie roślin jadalnym i dobrze radzi sobie z groźnym szkodnikiem roślin ozdobnych – ćmą bukszpanową.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Petra Göschel/Pixabay ed.

Autor
Lepinox – środek na gąsienice ćmy bukszpanowej i innych motyli
Lepinox – środek na gąsienice ćmy bukszpanowej i innych motyli
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl