Logo
Logo

Skuteczna walka z ćmą bukszpanową | Pułapka BuXatrap z kapsułką feromonową Pherodis

Pułapka BuXatrap z kapsułką feromonową Pherodis to skuteczne rozwiązanie w walce z ćmą bukszpanową. Umożliwia rozpoznanie pojawienia się owadów, wyłapywanie dorosłych osobników oraz określanie ich liczebności. Jest to także sposób na kontrolowanie populacji, ponieważ wyłapując dorosłe samce ćmy uniemożliwiamy im kontakt z samicami i rozpoczęcie całego procesu składania jaj.

Ćma bukszpanowa – jak skutecznie walczyć ze szkodnikiem?

Ćma bukszpanowa (Cydalima perpectalis) która dotarła do Europy całkiem niedawno, zdążyła już mocno dać się we znaki entuzjastom bukszpanów. Ten bardzo mały, lecz mocno inwazyjny motyl z rodziny Crambidae, pochodzi z Azji i przywleczony został najprawdopodobniej z importowanymi do Europy roślinami.

Szkodnik jest groźny i bardzo szybko się rozprzestrzenia, co widoczne było w ubiegłych latach na roślinach w całej Polsce. Owadowi sprzyja polska temperatura i brak naturalnych wrogów. Dla drapieżników gąsienice ćmy bukszpanowej nie są interesujące – powodują to alkaloidy zawarte w liściach bukszpanu, które są dla niej pożywieniem.

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Owady dorosłe mają białe skrzydła z brązową obwódką lub jasnobrązowe z fioletowym połyskiem. Charakterystyczna jest biała plama w przedniej części skrzydeł, których rozpiętość wynosi około 40-45 mm. Jasnozielone poczwarki szkodnika mają brązowe paski i drobne włoski, a w trakcie procesu przepoczwarzania zmieniają kolor na jasny brąz. Gąsienice mogą mieć długość nawet 4 cm, a ich głowy mają czarny kolor.

ćma bukszpnowa - owad dorosły
Fot. Koppert
ćma bukszpanowa - gąsienica larwa
Fot. wpoeschl / Pixabay

Zniszczenia

Ćma bukszpanowa atakuje zarówno bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens), jak i gatunki Buxus microphylla, Buxus sinica i Buxus colchica. Uszkadzanie roślin rozpoczyna się najczęściej od jej dolnych fragmentów. Szkodnik zwykle obgryza brzegi liści, choć może atakować także całe ich powierzchnie. Wraz z upływem czasu pozostawiają one po sobie tylko szkielety liści.

Cydalima może uszkadzać także korę, powodując zasychanie i całkowite zamieranie rośliny. Szkodnik działa z niebywałą prędkością. W przeciągu paru dni potrafi zniszczyć całkowicie roślinę. W zeszłym sezonie internet obiegały zdjęcia szpalerów uschniętych bukszpanów. By uniknąć tak dotkliwych strat należy prowadzić uważny monitoring.

Buxatrap - pułapka na ćmę bukszpanową firmy Koppert
Fot. Koppert

Lustracja

Monitoring ćmy bukszpanowej powinno się rozpocząć bardzo wcześnie, już w sezonie wegetacyjnym, z uwagą na zimujące w dwóch, złączonych liściach bukszpanu, owiniętych przędzą, larwy. Jaja szkodnika mogą pozostać niezauważone, gdyż najczęściej znajdują się one na spodniej części liścia. Należy szczegółowo oglądać roślinę, także głęboko w jej wnętrzu.

Jaja znajdują się w półprzezroczystej masie, a z nich wylęgają się gąsienice. To one powodują potworne zniszczenia, a moment ich zauważenia świadczy o silnej inwazji ćmy. Należy wytrząsać gąsienice, a następnie je spalać. Mechaniczne usuwanie gąsienic powinno pomóc zachować rośliny. Z gąsienic rozwijają się motyle ćmy, których głównym celem jest złożenie jaj. Ćmy należy wyłapywać, żeby zatrzymać cały proces powstawania Cydalimy.

Zobacz, jak wygląda pułapka BuXatrap z kapsułką feromonową Pherodis. Sprawdź, jak ją złożyć, jak umieścić feromon oraz jak powiesić w ogrodzie.


Zastosowanie pułapki feromonowej umożliwia rozpoznanie pojawienia się owadów, wyłapywanie dorosłych osobników oraz określanie ich liczebności. Jest to także sposób na kontrolowanie populacji, ponieważ wyłapując dorosłe samce ćmy uniemożliwiamy im kontakt z samicami i rozpoczęcie całego procesu składania jaj.


Pułapka feromonowa | Rozwiązanie na ćmę bukszpanową

Do walki z ćmą bukszpanową dedykowane są pułapki feromonowe. BuXatrap w połączeniu z kapsułką feromonową Pherodis cieszy się wyjątkową skutecznością. Pułapka umożliwia monitorowanie pojawienia się ćmy oraz jej wyłapywanie. Feromon płciowy wabi dorosłe samce szkodnika do wnętrza zbiornika. Dzieje się tak za sprawą dedykowanego do gatunku feromonu zamkniętego w dwóch plastikowych kapsułkach.

Pułapka BuXatrap z kapsułką feromonową Pherodis
Koppert
Pułapka BuXatrap
z kapsułką feromonową Pherodis
Pułapka feromonowa przeznaczona do stosowania w połączeniu z odpowiednią dla gatunku kapsułką feromonową Pherodis do zwalczania ćmy bukszpanowej (Cydalima perspectalis).
KUP ONLINE

Substancja wabiąca, która występuje w Buxatrap ma dłuższy czas działania niż inne, konkurencyjne feromony. Dwie kapsułki, które wkłada się do pułapki wabią o wiele skuteczniej niż konkurencyjne rozwiązania. Jest ona bardzo prosta w obsłudze – w jej środku znajdują się dwa koszyczki w którym umieszcza się feromony, a całe urządzenie zawiesza się za pomocą sznurka lub umieszcza na patyku w okolicach bukszpanu.


Firma Koppert Biological Systems produkuje ekologiczne rozwiązania w zakresie upraw roślin jadalnych i ozdobnych. Więcej informacji oraz produkty znajdziesz na:
www.koppert.pl/
Autor
Skuteczna walka z ćmą bukszpanową | Pułapka BuXatrap z kapsułką feromonową Pherodis
Skuteczna walka z ćmą bukszpanową | Pułapka BuXatrap z kapsułką feromonową Pherodis
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl