Bakterie owadobójcze – jak działają?
Bardzo skutecznym i wygodnym sposobem zwalczania szkodników są opryski na ćmę bukszpanową. Najlepsze efekty przynoszą te, zawierające pożyteczne bakterie owadobójcze.
Środek po rozpyleniu pokrywa liście rośliny, które zjadają gąsienice. W ten sposób bakterie dostają się do układu pokarmowego szkodników, gdzie wydzielają białko dla nich toksyczne. To doprowadza do ich śmierci – gąsienice kurczą się i czernieją, a ich uprzątnięcie nie stanowi problemu.
W ten sposób można zwalczać nie tylko ćmę bukszpanową, ale też gąsienice innych gatunków:
• Bielinek kapustnik;
• Zwójka krzyżóweczka;
• zwójkówki liściowe;
• Piętnówka kapustnica;
• Tantniś krzyżowiaczek;
• Motyle sówkowate;
• Światłówka naziemnica.
Dzięki temu jednym preparatem można zwalczyć wiele szkodników i skutecznie pozbyć się problemu ze swojego ogrodu.
Jaki preparat zawiera bakterie owadobójcze?
Preparat Lepinox Plus to ekologiczny środek, zwalczający gąsienice motyli. Jest szczególnie polecany do zwalczania gąsienic ćmy bukszpanowej, umożliwiając skuteczne i szybkie pozbycie się tego szkodnika.
Środek działa powierzchniowo na rośliny, nie szkodząc im i jest w pełni bezpieczny dla zwierząt domowych i ludzi. To właśnie z tego powodu polecany jest przede wszystkim do upraw i ogrodów ekologicznych, ale ze względu na jego wysoką skuteczność, warto po niego sięgnąć przy każdym problemie z gąsienicami.
Preparat zawiera pożyteczne bakterie owadobójcze Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, szczep EG 2348, które naturalnie występują w glebie i roślinach, a wytwarzają białko toksyczne dla gąsienic.
Jak stosować bakterie owadobójcze?
Środek na ćmę bukszpanową stosuje się od kwietnia do października, ale nie więcej niż 3 razy w ciągu sezonu. Najlepsze efekty przynosi stosowany na młode osobniki szkodnika. Najlepiej zaaplikować go w pochmurne, ale nie deszczowe dni rano lub wieczorem. Stosuje się go w formie oprysków na ćmę bukszpanową najlepiej, aby był to oprysk drobnokroplisty, który dokładnie pokryje zielone części rośliny.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Gerd Altmann, Petra Göschel / Pixabay