Logo
Logo

Bakterie owadobójcze na ćmę bukszpanową i inne gąsienice motyli

Ćma bukszpanowa to szkodnik, którego gąsienice atakują wszystkie odmiany bukszpanów. Gąsienice są bardzo żarłoczne i szybko potrafią ogołocić krzew z liści i pędów, doprowadzając do jego osłabienia, a w końcu do obumarcia. Dlatego walkę z nimi trzeba rozpocząć jak najszybciej. Warto oczywiście wykorzystywać dostępne metody ekologiczne jak n. bakterie owadobójcze na ćmę bukszpanową? Jak działają bakterie owadobójcze? Jak stosować? Jaki preparat wybrać?

Bakterie owadobójcze – jak działają?

Bardzo skutecznym i wygodnym sposobem zwalczania szkodników są opryski na ćmę bukszpanową. Najlepsze efekty przynoszą te, zawierające pożyteczne bakterie owadobójcze.

Środek po rozpyleniu pokrywa liście rośliny, które zjadają gąsienice. W ten sposób bakterie dostają się do układu pokarmowego szkodników, gdzie wydzielają białko dla nich toksyczne. To doprowadza do ich śmierci – gąsienice kurczą się i czernieją, a ich uprzątnięcie nie stanowi problemu.

W ten sposób można zwalczać nie tylko ćmę bukszpanową, ale też gąsienice innych gatunków:

• Bielinek kapustnik;
• Zwójka krzyżóweczka;
• zwójkówki liściowe;
• Piętnówka kapustnica;
• Tantniś krzyżowiaczek;
• Motyle sówkowate;
• Światłówka naziemnica.

Dzięki temu jednym preparatem można zwalczyć wiele szkodników i skutecznie pozbyć się problemu ze swojego ogrodu.

 

Jaki preparat zawiera bakterie owadobójcze?

Preparat Lepinox Plus to ekologiczny środek, zwalczający gąsienice motyli. Jest szczególnie polecany do zwalczania gąsienic ćmy bukszpanowej, umożliwiając skuteczne i szybkie pozbycie się tego szkodnika.

Środek działa powierzchniowo na rośliny, nie szkodząc im i jest w pełni bezpieczny dla zwierząt domowych i ludzi. To właśnie z tego powodu polecany jest przede wszystkim do upraw i ogrodów ekologicznych, ale ze względu na jego wysoką skuteczność, warto po niego sięgnąć przy każdym problemie z gąsienicami.

Preparat zawiera pożyteczne bakterie owadobójcze Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, szczep EG 2348, które naturalnie występują w glebie i roślinach, a wytwarzają białko toksyczne dla gąsienic.

Preparat z bakteriami owadobójczymi
Preparat z bakteriami owadobójczymi
Lepinox Plus jest ekologicznym preparatem przeznaczonym do kontroli gąsienic motyli, a w szczególności do zwalczania ćmy bukszpanowej, bez konieczności stosowanie chemicznych środków. Skład preparaty został stworzony na bazie naturalnie występujące w roślinach i w glebie bakteriach Bacillus thutingensis. Mają one zdolność do sytezy specjalnych białek, które aktywują się w przewodzie pokarmowym szkodnika i niszczą ich komórki organizmu. Środek ma działanie żołądkowe, po spożyciu śmiertelnej dawki gąsienice przestają żerować i giną w ciągu 72 godzin.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Lepinox Plus jest ekologicznym preparatem przeznaczonym do kontroli gąsienic motyli, a w szczególności do zwalczania ćmy bukszpanowej, bez konieczności stosowanie chemicznych środków. Skład preparaty został stworzony na bazie naturalnie występujące w roślinach i w glebie pożytecznych bakteriach Bacillus thutingensis.

Jak stosować bakterie owadobójcze?  

Środek na ćmę bukszpanową stosuje się od kwietnia do października, ale nie więcej niż 3 razy w ciągu sezonu. Najlepsze efekty przynosi stosowany na młode osobniki szkodnika. Najlepiej zaaplikować go w pochmurne, ale nie deszczowe dni rano lub wieczorem. Stosuje się go w formie oprysków na ćmę bukszpanową najlepiej, aby był to oprysk drobnokroplisty, który dokładnie pokryje zielone części rośliny.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Gerd Altmann, Petra Göschel / Pixabay

Tagi
Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl