Kiedy rozpocząć zabiegi, by maksymalnie ograniczyć liczebność szkodnika?
Ćma bukszpanowa może pojawiać się od kwietnia do października. To w tym okresie pojawiają się larwy, które na krzewach żerują przez 4 tygodnie, zjadając ogromne ilości liści i ogołacając pędy, po czym przepoczwarzają się w dorosłe osobniki.
Dużym problemem w zwalczaniu ćmy bukszpanowej jest fakt, że to motyl nocny, więc dorosłe osobniki można zaobserwować jedynie w nocy, gdy zostaną przyciągnięte przez światło. Dużo łatwiej dostrzec larwy, a właściwie skutki ich działania, czyli obgryzione liście i pozostawione nerwy. Niestety wtedy na ratunek dla bukszpanów może być za późno, dlatego działania przeprowadza się również profilaktycznie. Zwłaszcza że w jednym sezonie pojawia się kilka pokoleń, dlatego walka z tym szkodnikami powinna trwać od wiosny do jesieni.
Te 3 sposoby zwalczania ćmy stosuj jednocześnie!
Pułapki feromonowe
To dobry sposób na ćmę bukszpanową, a przede wszystkim na monitorowanie jej obecności w ogrodzie. Jedna pułapka wystarcza na 300 m2, a wkład feromonowy należy wymieniać co kilka tygodni. Pułapki wabią samce ćmy bukszpanowej, które po wleceniu do niej nie mogą się wydostać i giną. Zauważenie pierwszych osobników w pułapce, powinno być sygnałem do zastosowania oprysków na ćmę bukszpanową.
▶ Dowiedz się więcej
Opryski
Stosowane zarówno jako środek na ćmę bukszpanową, jak i w formie profilaktyki. W dobrym sklepie ogrodniczym można kupić niezwykle skuteczne preparaty na ćmę bukszpanową zarówno te chemiczne, jak i ekologiczne. Opryski profilaktyczne wykonuje się na początku kwietnia i pod koniec maja. Środki do zwalczania ćmy bukszpanowej wykorzystuje się zgodnie z potrzebami, po zauważeniu pierwszych osobników i powtarza w razie potrzeby. Opryski należy wykonywać w suche, bezwietrzne dni, stosując się do wskazówek producenta umieszczonych na opakowaniu.
▶ Dowiedz się więcej
Mechaniczne usuwanie larw
To dobre uzupełnienie pozostałych metod. Należy ręcznie zbierać gąsienice, a później je spalać, aby ułatwić sobie zbieranie, można polać bukszpany strumieniem wody, dzięki czemu szkodniki spadną na podłoże. Mechaniczne usuwanie ćmy bukszpanowej wymaga czasu i codziennego, dokładne sprawdzania każdego krzaczka, co może być problemem, jeśli w ogrodzie jest zasadzona większa ilość bukszpanu.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Steidi / Depositphotos