Logo
Logo

Kiedy zwalczać ćmę bukszpanową? Odpowiedni termin jest bardzo ważny!

Ćma bukszpanowa to nocny motyl, który nie jest groźny, ale jego gąsienice żywią się liśćmi i pędami wszystkich gatunków bukszpanów. Mogą one szybko zniszczyć nawet duży krzak, dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej wykryć ćmę bukszpanową i rozpocząć walkę z nią. Jak zwalczać ćmę bukszpanową? Kiedy zwalczać ćmę bukszpanową?

Kiedy rozpocząć zabiegi, by maksymalnie ograniczyć liczebność szkodnika?

Ćma bukszpanowa może pojawiać się od kwietnia do października. To w tym okresie pojawiają się larwy, które na krzewach żerują przez 4 tygodnie, zjadając ogromne ilości liści i ogołacając pędy, po czym przepoczwarzają się w dorosłe osobniki.

Dużym problemem w zwalczaniu ćmy bukszpanowej jest fakt, że to motyl nocny, więc dorosłe osobniki można zaobserwować jedynie w nocy, gdy zostaną przyciągnięte przez światło. Dużo łatwiej dostrzec larwy, a właściwie skutki ich działania, czyli obgryzione liście i pozostawione nerwy. Niestety wtedy na ratunek dla bukszpanów może być za późno, dlatego działania przeprowadza się również profilaktycznie. Zwłaszcza że w jednym sezonie pojawia się kilka pokoleń, dlatego walka z tym szkodnikami powinna trwać od wiosny do jesieni.

Te 3 sposoby zwalczania ćmy stosuj jednocześnie!

Pułapki feromonowe

To dobry sposób na ćmę bukszpanową, a przede wszystkim na monitorowanie jej obecności w ogrodzie. Jedna pułapka wystarcza na 300 m2, a wkład feromonowy należy wymieniać co kilka tygodni. Pułapki wabią samce ćmy bukszpanowej, które po wleceniu do niej nie mogą się wydostać i giną. Zauważenie pierwszych osobników w pułapce, powinno być sygnałem do zastosowania oprysków na ćmę bukszpanową.
Dowiedz się więcej

Pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową
Pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową
Pułapka do monitorowania obecności oraz wyłapywania dorosłych osobników ćmy bukszpanowej. Wykonana jest z trwałych materiałów, odpornych na warunki atmosferyczne. Wyposażona jest w przezroczysty pojemnik, co pozwala w łatwy sposób monitorować poziom jej napełnienia. Może służyć wiele lat, jednak w celu wydłużenia żywotności zaleca się unikania warunków ekstremalnych takich jak mróz lub długotrwałe bezpośrednie nasłonecznienie.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Opryski

Stosowane zarówno jako środek na ćmę bukszpanową, jak i w formie profilaktyki. W dobrym sklepie ogrodniczym można kupić niezwykle skuteczne preparaty na ćmę bukszpanową zarówno te chemiczne, jak i ekologiczne. Opryski profilaktyczne wykonuje się na początku kwietnia i pod koniec maja. Środki do zwalczania ćmy bukszpanowej wykorzystuje się zgodnie z potrzebami, po zauważeniu pierwszych osobników i powtarza w razie potrzeby. Opryski należy wykonywać w suche, bezwietrzne dni, stosując się do wskazówek producenta umieszczonych na opakowaniu.
Dowiedz się więcej

Preparat naturalny na ćmę bukszpanową
Preparat ekologiczny na ćmę bukszpanową
Lepinox Plus to preparat przeznaczony do efektywnej kontroli gąsienic motyli. Szczególnie polecany do walki z ćmą bukszpanową oraz w ekologicznej ochronie roślin. Substancją czynną preparatu są bakterie Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, szczep EG 2348 – 150 g/kg (15%).
KUP W NASZYM SKLEPIE
Preparat chemiczny na ćmę bukszpanową
Preparat chemiczny na ćmę bukszpanową
Mospilan 20 SP jest środkiem owadobójczym w formie proszku rozpuszczalnego w wodzie, o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczony do zwalczania szkodników ssących i gryzących. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systematycznie. Produkt o szerokim spektrum działania, skuteczny również w wyższych temperaturach. Środek można stosować również do ochrony warzyw i owoców.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Szczegółowe instrukcje stosowania środków ochrony roślin zwalczających ćmę bukszpanową oraz najlepsze terminy na przeprowadzenie zabiegu znajdziesz na opakowaniu preparatu oraz w treści etykiety-instrukcji stosowania.

Mechaniczne usuwanie larw

To dobre uzupełnienie pozostałych metod. Należy ręcznie zbierać gąsienice, a później je spalać, aby ułatwić sobie zbieranie, można polać bukszpany strumieniem wody, dzięki czemu szkodniki spadną na podłoże. Mechaniczne usuwanie ćmy bukszpanowej wymaga czasu i codziennego, dokładne sprawdzania każdego krzaczka, co może być problemem, jeśli w ogrodzie jest zasadzona większa ilość bukszpanu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Steidi / Depositphotos

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl