Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
38
Okazje

TOPBUXUS w walce z ćmą bukszpanową!

Perspektywa zniszczeń, których dokonują gąsienice ćmy bukszpanowej powoduje konieczność częstego kontrolowania krzewów oraz wdrożenia zintegrowanej ochrony. Wiele osób boryka się nie tylko z uszkodzeniami spowodowanymi przez ćmę gąsienicy bukszpanowej ale i z chorobami grzybowymi bukszpanu. Jak poradzić sobie z tymi problemami?

Z pomocą przychodzą nam specjalistyczne produkty marki TOPBUXUS, dzięki którym możemy w pełni zadbać o idealną kondycję bukszpanów. Ta specjalistyczna gama produktów jest doskonale znana zarówno na świecie jak i w Polsce. Produkty stosowane są przez ekspertów, doświadczonych ogrodników oraz miłośników bukszpanu. 

TEMAT NA CZASIE
Narzędzia akumulatorowe do ogrodu | Pracuj wygodnie bez kabla!
TEMAT NA CZASIE
Narzędzia akumulatorowe do ogrodu | Pracuj wygodnie bez kabla!
Jeśli chcesz z należytą starannością zadbać o swój ogród, warto wybrać akumulatorowe narzędzia ogrodowe MAKITA. Przygotowaliśmy dla Was praktyczne...

Produkty TOPBUXUS do pielęgnacji bukszpanu


Preparaty marki TOPBUXUS do pielęgnacji bukszpanów

Wśród preparatów wyróżniamy:
Topbuxus Health-mix (zdrowie)
Topbuxus Grow (wzrost)
Topbuxus Carpet (ściółka)
Topbuxus Lepinox Plus (zwalczanie gąsienic)

Wszystkie omówione preparaty są dostępne wysyłkowo www.sklep.centrumzieleni.eu lub w sklepie stacjonarnym zoologiczno-ogrodniczym „OSKAR” przy Alei Pokoju 4 w Częstochowie.

Każdy z wymienionych ma inne działanie, różni się także częstotliwością oraz sposobem stosowania. Regularne stosowanie tych preparatów gwarantuje zdrowe i piękne krzewy bukszpanu.


PIELĘGNACJA BUKSZPANÓW

TOPBUXUS HEALTH – MIX (zdrowie) – jest specjalnie opracowanym nawozem dolistnym. Stosujemy go w formie oprysku, średnio 3-5 razy w sezonie, od marca do października.

Jego zadaniem jest: wzmocnienie komórek bukszpanu, ochrona przed patogenami, zwalczanie chorób grzybowych, które mogą pojawić się także po uszkodzeniu przez gąsienice, zwalczanie najgroźniejszej choroby bukszpanu Cylindrocladium Buxicola i poprawienie sprężystości krzewu. Preparat wspomaga odbudowę bukszpanu po zniszczeniach spowodowanych żerowaniem gąsienicy ćmy bukszpanowej. Oprysk warto zastosować także po wykonaniu cięcia formującego krzewy.

Topbuxus Health-mix
TOPBUXUS HEALTH – MIX (zdrowie)
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Topbuxus Health-mix w 2017 i 2018 r. zdobył dwa Złote Medale Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury w Poznaniu potwierdzające wysoką jakość i innowacyjność produktu, przyznane pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu). Skuteczność nawozów potwierdził także w lipcu 2017 r. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, a w 2014r. instytut badawczy DLV Plant w Boskoop w Holandii.

WAŻNE! W przypadku uszkodzonych krzewów chorobą grzybową lub żerowaniem gąsienicy bukszpanowej nie należy usuwać krzewów bez uprzedniego sprawdzenia, czy dany krzew faktycznie obumarł. W tym celu należy zadrapać gałązkę. Jeśli w miejscu zadrapania ukaże się kolor brązowy, a gałązka będzie sucha, bukszpan należy usunąć. Natomiast jeśli zobaczymy odcień zielony, a gałązka będzie wilgotna, mamy bardzo dużą szansę na odbudowę osłabionego bukszpanu. Pomogą nam w tym dwa preparaty TOPBUXUS HEALTH-MIX oraz TOPBUXUS GROW.


TOPBUXUS GROW (wzrost)
– to nawóz podstawowy, idealna kompozycja siarki, magnezu, wapnia i potasu z niezbędną ilością NPK, odpowiednio odżywia bukszpany podczas wzrostu. Jest konieczny do budowy nowych liści, także po zniszczeniach spowodowanych żerowaniem gąsienicy ćmy bukszpanowej, utrzymuje krzewy bez żółtych liści, szybko wchłania się, efekty są widoczne w krótkim czasie. Stosujemy go doglebowo 3 razy w sezonie, od kwietnia do września.

Topbuxus Grow
TOPBUXUS GROW (wzrost)
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Zarówno Topbuxus Health-mix oraz Topbuxus Grow są preparatami na naturalnej bazie, są bezpieczne dla ludzi, zwierząt oraz owadów. Są łatwe w użyciu: w dużych opakowaniach dla profesjonalistów oraz w mniejszych dla miłośników ogrodnictwa.


TOPBUXUS CARPET (ściółka)
- specjalna ściółka z naturalnych włókien, tworzy czyste środowisko wokół bukszpanu. Zapewnia doskonałe warunki wodno-powietrzne, dzięki temu grzyby nie rozprzestrzeniają się. Doskonale pobiera wodę i zatrzymuje wilgotność w najniższych partiach, co wpływa pozytywnie na system korzeniowy. Nie zmienia odczynu gleby. Ściółka jest idealna nie tylko dla bukszpanów, ale również dla róż, tulipanów i innych roślin, które nie wymagają kwaśnej gleby.

Topbuxus Carpet
TOPBUXUS CARPET (ściółka)
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

ZWALCZANIE ĆMY BUKSZPANOWEJ

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis), a w zasadzie jej gąsienice są groźne dla bukszpanu, powodują silne uszkodzenia roślin, które mogą prowadzić do ich zamierania. W przypadku braku rośliny żywicielskiej, którą jest bukszpan, gąsienice atakują rośliny wrzosowate: azalie, rhododendrony, nie gardzą trzmieliną, laurowiśnią, irgą, a nawet ostrokrzewem. Prof. dr hab. Marek Mrówczyński - dyrektor Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu poinformował także o ataku na tawuły.

W Polsce ćma bukszpanowa nie ma naturalnych wrogów, dlatego musimy uważnie kontrolować rośliny, zwalczać ćmę oraz jej gąsienice.

TOPBUXUS LEPINOX Plus (zwalczanie gąsienic) – insektycyd biologiczny, bezpośrednio przeznaczony do nieprofesjonalnego, selektywnego zwalczania gąsienicy ćmy bukszpanowej, zawierający Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki szczep EG 2348. Oprócz wyżej wymienionego stosuje się insektycyd biologiczny do profesjonalnego, selektywnego zwalczania gąsienicy ćmy bukszpanowej, zawierający Bacillus thuringiensis var. Aizawai szczep ABTS-1857. Powyższe preparaty są bezpieczne dla roślin i organizmów pożytecznych takich jak: pszczoły, trzmiele, biedronki, złotooki i inne.

Topbuxus - Lepinox Plus do zwalczania gąsienicy bukszpanowej
TOPBUXUS LEPINOX Plus (zwalczanie gąsienic)
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Żołądkowe działanie środków na gąsienice wymaga starannego pokrycia suchego bukszpanu cieczą użytkową preparatu. Oprysku nie należy wykonywać w razie spodziewanego opadu deszczu i do 6 godzin po opadach. Po spożyciu preparatu, gąsienice przestają żerować, a następnie giną w ciągu 1-3 dni. Powtórne zastosowanie preparatu jest możliwe po upływie tygodnia. Preparaty są dopuszczone do stosowania w uprawach ekologicznych.

PUŁAPKI FEROMONOWE (monitorowanie i wyłapywanie ćmy bukszpanowej) – pułapka lejkowa z feromonem na ćmę bukszpanową (Cydalima perspectalis) służy do monitorowania i wyłapywania samców ćmy bukszpanowej. Pułapka ma dołączony dyspenser CDP, który umieszcza się w górnej części daszku. Uwalniający się feromon imitujący zapach samicy zwabia tylko samce tego gatunku. Dolny pojemnik służy do gromadzenia owadów, które wlatują przez górną część pułapki i giną. Lejkowa konstrukcja wlotu do pojemnika dolnego skutecznie uniemożliwia ucieczkę schwytanego do pułapki owada. Zakłóca to cykl rozrodczy, zmniejsza populację samców oraz ilość zapłodnionych jaj, dzięki temu ograniczona zostaje liczba gąsienic ćmy bukszpanowej.

pułapka feromonowa do zwalczania ćmy bukszpanowej
PUŁAPKI FEROMONOWE (monitorowanie i wyłapywanie ćmy bukszpanowej)
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Dyspenser należy regularnie wymieniać (co 4 - 6 tygodni). Zaleca się stosowanie pułapek począwszy od marca/kwietnia aż do jesieni. Pułapka jest prosta w użyciu, całkowicie bezpieczna i przyjazna dla środowiska. Trwała konstrukcja z tworzywa sztucznego pozwoli na wieloletnie jej wykorzystywanie. Do monitorowania i wyłapywania należy stosować 1 pułapkę na obszar 20 m2 lub co 7-10 m przy nasadzeniu liniowym.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.

Więcej informacji na temat pielęgnacji bukszpanu na: www.centrumzieleni.eu

Zdjęcia: Pixabay, Centrum Zieleni Sp. z o.o.

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT