Logo
Logo
250
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Specjalistyczne nawozy TOPBUXUS | Sposób na zdrowe i mocne bukszpany

Specjalistyczne produkty marki TOPBUXUS od wielu lat stosowane są przez ekspertów i doświadczonych ogrodników do pielęgnacji bukszpanów w parkach i ogrodach pałacowych. Są łatwe w użyciu: w dużych opakowaniach dla profesjonalistów oraz w mniejszych dla miłośników ogrodnictwa. Sprawdź je w swoim ogrodzie, zadbaj o swoje bukszpany, a odwdzięczą się zdrowiem i urodą! Stosując je regularnie, utrzymasz swoje bukszpany w doskonałej kondycji. 

Bukszpan wiecznie zielony (Buxus sempervirens) to bez wątpienia najpopularniejszy zimozielony krzew liściasty. Przez cały sezon, także zimą, jest piękną ozdobą ogrodu lub donicy. Doskonale nadaje się do każdego ogrodu: samodzielnie oraz w kompozycjach, tworząc doskonałe tło dla innych roślin. Sprawdzi się zarówno w nowoczesnym, minimalistycznym ogrodzie (w formie strzyżonej kuli lub niskiego murku), wiejskiego ogrodu pełnego kwiatów (doskonale nadaje się na obwódki), a także w dużych parkach i ogrodach pałacowych (najczęściej w formie topiarów lub żywopłotów).

Krzewy są odporne i dobrze rosną, jeśli będą odpowiednio pielęgnowane. Mogą im jednak szkodzić: nagłe zmiany temperatury; długotrwałe, ulewne deszcze; zaleganie wody na liściach; nieodpowiednie nawożenie oraz podłoże. Te czynniki mogą być przyczyną najgroźniejszej choroby – zarazy bukszpanu (Cylindrocladium buxicola). Na szczęście można ją zwalczać i zapobiegać, stosując preparaty TOPBUXUS!

problemy bukszpanów
Fot. Centrum Zieleni Sp. z o.o. oraz maykal / Depositphotos

Objawy zarazy bukszpanu (Cylindrocladium buxicola)

To najgroźniejsza choroba bukszpanów. Początkowo objawy widać na młodych listkach i pędach (świeżych przyrostach) w postaci brązowych plamek z ciemniejszą obwódką. Plamy szybko się rozprzestrzeniają, z czasem zamierają także całe pędy, co powoduje wyraźne osłabienie rośliny, a nawet jej śmierć.

TOPBUXUS
Profesjonalne produkty do pielęgnacji bukszpanów

Odpowiednio nawożone bukszpany są zdrowe i mocne! Nie chorują i szybko regenerują się po cięciu. Stosując profesjonalne produkty (o składzie precyzyjnie dobranym do szczególnych wymaganiach bukszpanów) uzyskamy mocne rośliny – piękne, jasne, zielone, błyszczące a przede wszystkim zdrowe liście oraz zapobiegamy chorobom – żółtym krawędziom i matowieniu liści.

Preparaty do pielęgnacji bukszpanu marki TOPBUXUS dostępne są w sklepie internetowym www.sklep.centrumzieleni.eu oraz w sklepie firmowym Centrum Zieleni Sp. z o.o. zoologiczno-ogrodniczym „OSKAR” w Częstochowie, przy Alei Pokoju 4. Są łatwe w użyciu, w dużych opakowaniach dla profesjonalistów oraz w mniejszych dla miłośników ogrodnictwa. 

Wybierz jakość!

W 2017 i 2018 r. TOPBUXUS Health-mix zdobył dwa Złote Medale Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury w Poznaniu potwierdzające wysoką jakość i innowacyjność produktu, przyznane pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) Skuteczność nawozów potwierdził także w lipcu 2017 r. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, w 2014r. instytut badawczy DLV Plant w Boskoop w Holandii.

Wywiad z Małgorzatą Huras oraz Michałem Sobotą z CENTRUM ZIELENI, które otrzymało nagrodę Złoty Medal – Wybór Konsumentów na targach GARDENIA 2017 za nawóz TOPBUXUS Healtx-Mix.

 

OD A DO Z
Kompleksowa pielęgnacja bukszpanów

Zadbaj o odpowiednie warunki dla swoich bukszpanów, a unikniesz problemów. WYBIERZ odpowiednie stanowisko (najlepiej słoneczne) i żyzną ziemię (najlepiej bogatą w wapń). ZASILAJ bukszpany od wczesnej wiosny do jesieni, stosując specjalistyczne nawozy o zbilansowanym składzie (dolistne i posypowe). ŚCIÓŁKUJ po posadzeniu, by zapobiec parowaniu wody z gleby i aby stworzyć sprzyjające środowisko wokół roślin i zapobiec rozwojowi chwastów.

ZDROWIE

Idealnym preparatem przeciw chorobom grzybowym jest specjalistyczny nawóz dolistny TOPBUXUS Health-mix. To kompleksowa pomoc i ochrona bukszpanu, w 100% na naturalnej bazie z zawartością pierwiastków śladowych. Zatrzymuje i likwiduje choroby grzybowe, a stosowany regularnie uodparnia na Cylindrocladium. Dzięki stosowaniu oprysków krzewy stają się mocne, sprężyste, liście soczyście zielone i błyszczące. Preparat nie szkodzi ludziom, zwierzętom ani owadom.

P o l e c a n y     p r o d u k t

TOPBUXUS HEALTH-MIX

TOPBUXUS
Health-Mix

Nawóz dolistny, kompleksowa pomoc i natychmiastowa ochrona bukszpanów.

Dowiedz się więcej

skuteczne działanie produktów Topbuxus może być Ogród Pałacu Branickich w Białymstoku

Doskonałym przykładem na skuteczne działanie produktów Topbuxus może być Ogród Pałacu Branickich w Białymstoku. Opiekujący się ogrodem stosowali fungicydy i niestety nie dawało to pożądanych rezultatów. W kwietniu 2017 roku w tamtejszym ogrodzie zastosowano zalecenia pielęgnacyjne Centrum Zieleni Sp. z o.o., wdrożono intensywne opryski Topbuxus Health-mix i nawożenie Topbuxus Grow, wówczas stan ponad 46 tysięcy bukszpanów znacznie się poprawił, a po 4 miesiącach powróciła ich świetność. (Zdjęcia wykonano w marcu przed leczeniem bukszpanów i w sierpniu, efekt 4 mies. nawożenia i oprysków)

WZROST

Drugim istotnym elementem w pielęgnacji tych zimozielonych krzewów jest nawożenie podstawowym nawozem granulowanym TOPBUXUS Grow. Kompozycja odpowiedniej ilości azotu, fosforu i potasu (N,P,K) oraz siarki, magnezu, wapnia i potasu odżywia bukszpan podczas wzrostu i utrzymuje bez żółtych liści, efekty widoczne są w krótkim czasie. Nawożenie 3 razy w sezonie od połowy kwietnia do połowy września.

P o l e c a n y     p r o d u k t

TOPBUXUS GROW

TOPBUXUS
Grow

Podstawowy nawóz granulowany do bukszpanów na bazie naturalnych składników.

Dowiedz się więcej

Bukszpany na Zamku Królewskim

Skuteczność nawozów Topbuxus sprawdziła się także na Zamku Królewskim korzystnie wpływając na kondycję i wspaniały wygląd bukszpanu.

ŚCIÓŁKA

W pielęgnacji bukszpanu rewelacyjnie sprawdza się specjalna ściółka TOPBUXUS Carpet z naturalnych włókien roślinnych. Ściółka tworzy czyste środowisko wokół bukszpanu (zatrzymuje wilgoć w strefie korzeniowej), zapewnia doskonałe warunki wodno-powietrzne, dzięki temu grzyby chorobotwórcze nie rozprzestrzeniają się. Ściółka nie zmienia odczynu gleby.

P o l e c a n y     p r o d u k t

TOPBUXUS CARPET

TOPBUXUS
Carpet

Specjalnie opracowana ściółka z włókien naturalnych, tworzy idealne środowisku dla bukszpanów i innych roślin ogrodowych.

Dowiedz się więcej

Uprawa w ściółce Topbuxus Carpet

Specjalnie dla Zamku Królewskiego w Warszawie w ściółce Topbuxus Carpet został wyhodowany w 2019 r. tulipan „Serce Warszawy”. Ściółka znalazła zastosowanie na Zamku Królewskim nie tylko wśród tulipanów, zastosowano ją także wśród szpalerów róż podkreślając ich elegancję i urok.

FILMY
Zobacz, jak stosować produkty TOPBUXUS

Stosując produkty TOPBUXUS regularnie, utrzymasz swoje bukszpany w doskonałej kondycji. Sprawdź na poniższych filmach, jak to zrobić prawidłowo, krok po kroku! Wszystkie informacje dotyczące składu, terminów i stosowania produktów znajdziesz także na opakowaniu.

Stosowanie TOPBUXUS HEALTH MIX – 1 tabletkę rozpuścić w 1 litrze wody. Następnie powstałą cieczą opryskać bukszpan na całej powierzchni (od 3 do 5 razy w roku, w zależności od kondycji rośliny. Pierwszy zabieg można zastosować już od marca, ostatni do października.Stosowanie TOPBUXUS GROW – 1 gram granulatu rozsypać w  na 1 doniczkę lub 50 gramów granulatu rozsypać na 1 m2. Stosować 3 razy w sezonie, zaczynając od kwietnia a kończąc w połowie września.Stosowanie TOPBUXUS CARPET – Rozprowadzić 3 cm warstwę ściółki na całej powierzchni pod bukszpanami i wokół krzewów, co najmniej 20 cm od środka rośliny. Uzupełniać co 3-4 lata.

 

TOPBUXUS - Centrum Zieleni

Artykuł powstał we współpracy z firmą Centrum Zieleni Sp. z o.o. – wyłącznego przedstawiciela marki Topbuxus w Polsce i Europie Wschodniej.

 

 Zdjęcia tytułowe: wjarek / Depositphotos oraz Uki_71, Orangenlicht, Kurios357 / Pixabay


 

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Po 15 maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce, a balkony dekorujemy pelargoniami, surfiniami i innymi kwiatami.
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Regularnie podlewamy trawnik. Najlepiej rozproszonym strumieniem, wcześnie rano lub późnym popołudniem. Gleba powinna być wilgotna do głębokości 10-15 cm; gdy jej wierzchnia warstwa wyschnie na głębokość kilku centymetrów, wskazane jest podlewanie.
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia...
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i nienaganny wygląd. W maju można wykonać oprysk 2% roztworem Ogrowitu uniwersalnego – roztwór saletry wapniowo-magnezowej (około 5-10 l/100 m2). Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.