Czy można wrzucać tuje do kompostu?
Dłuższy proces rozkładu
Tuje można wrzucać na kompost, ale ich gałązki będą się rozkładać dość długo – nawet 2-3 sezony. Zawierają one sporo związków żywicznych i tujonu (olejku eterycznego odpowiedzialnego za charakterystyczny zapach), które spowalniają działalność mikroorganizmów odpowiedzialnych za procesy rozkładu.
Warto więc stworzyć dla nich odrębny kompostownik, gdzie będą mogły długo się rozkładać. Gałązki (zwłaszcza grubsze i zdrewniałe) można uprzednio rozdrobnić, co przyspieszy proces rozkładu. Warto przemieszać gałązki z dojrzałym kompostem oraz innymi materiałami, np. trawą, liśćmi, resztkami warzyw.
Czy kompost z tui będzie się różnił od zwykłego?
Do czego kompost z tui
Kompost powstały z tujowych gałązek będzie miał pH 3,5-4,5, będzie więc nadawał się do podsypywania roślin kwasolubnych, np. borówek, rododendronów, wrzosów i innych gatunków roślin wrzosowatych.
Gałązki można wykorzystywać jako ściółka pod roślinami kwasolubnymi. Z upływem czasu pędy tui będą się stopniowo rozkładać, hamować rozwój chwastów, chronić glebę przed nadmiernym parowaniem i dodatkowo ją zakwaszać. Część gałązek warto przeznaczyć na sadzonki i spróbować swoich sił w samodzielnym rozmnażaniu tui. Jeśli się przyjmą, będzie można posadzić je w innej części ogrodu lub obradować nimi przyjaciół.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl. zdjęcie: Hans Braxmeier i melGreenFR / Pixabay