Logo
Logo

Czy tuje nadają się na kompost: jak długo się rozkładają?

Pytanie czytelnika: Mam w ogrodzie spory żywopłot z tui. Przycinam go kilkukrotnie w sezonie i za każdym razem mam sporo gałązek, z którymi nie wiem co zrobić. Niedawno założyłem duży kompostownik, ale żona odradziła mi składowanie ścinek z żywotników. Próbowałem je palić, ale bardzo dymią. Czy można gałązki tui wrzucać na kompost? Rozłożą się?

Spis treści
Czy można wrzucać tuje do kompostu? Czy kompost z tui będzie się różnił od zwykłego?

Czy można wrzucać tuje do kompostu?
Dłuższy proces rozkładu

Tuje można wrzucać na kompost, ale ich gałązki będą się rozkładać dość długo – nawet 2-3 sezony. Zawierają one sporo związków żywicznych i tujonu (olejku eterycznego odpowiedzialnego za charakterystyczny zapach), które spowalniają działalność mikroorganizmów odpowiedzialnych za procesy rozkładu.

Warto więc stworzyć dla nich odrębny kompostownik, gdzie będą mogły długo się rozkładać. Gałązki (zwłaszcza grubsze i zdrewniałe) można uprzednio rozdrobnić, co przyspieszy proces rozkładu. Warto przemieszać gałązki z dojrzałym kompostem oraz innymi materiałami, np. trawą, liśćmi, resztkami warzyw.

Czy kompost z tui będzie się różnił od zwykłego?
Do czego kompost z tui

Kompost powstały z tujowych gałązek będzie miał pH 3,5-4,5, będzie więc nadawał się do podsypywania roślin kwasolubnych, np. borówek, rododendronów, wrzosów i innych gatunków roślin wrzosowatych.

Gałązki można wykorzystywać jako ściółka pod roślinami kwasolubnymi. Z upływem czasu pędy tui będą się stopniowo rozkładać, hamować rozwój chwastów, chronić glebę przed nadmiernym parowaniem i dodatkowo ją zakwaszać. Część gałązek warto przeznaczyć na sadzonki i spróbować swoich sił w samodzielnym rozmnażaniu tui. Jeśli się przyjmą, będzie można posadzić je w innej części ogrodu lub obradować nimi przyjaciół.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl. zdjęcie: Hans Braxmeier i melGreenFR / Pixabay

Autor
Czy tuje nadają się na kompost: jak długo się rozkładają?
Czy tuje nadają się na kompost: jak długo się rozkładają?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Mazurek

16-10-2019 04:22

Dziekuje za porade wspanialy artykul

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl