Logo
Logo

Rozmnażanie tui | Jak i kiedy zrobić sadzonki?

Tuje można bardzo łatwo rozmnażać wegetatywnie poprzez ukorzenienie ich półzdrewniałych sadzonek, czyli fragmentów pędów. Dzięki temu niewielkim kosztem możemy mieć bardzo wiele małych tui do posadzenia w ogrodzie. Sprawdź, jak i kiedy robić sadzonki z tui krok po kroku.

Z artykułu dowiesz się:
  • Kiedy można rozmnażać tuje przez sadzonki?
  • Jak i skąd pobiera się sadzonki tui?
  • Jak robić sadzonki tuj krok po kroku?

Łatwe rozmnażanie tui | Krok po kroku

Wegetatywne rozmnażanie tui (żywotników) poprzez sadzonki gwarantuje, że rośliny potomne zachowają wszystkie cechy charakterystyczne dla odmiany – typ i tempo wzrostu oraz kolor, kształt i rozmiar łusek (igieł). Tuje rozmnażane z nasion mogą znacznie różnić się od roślin matecznych.

Opisaną poniżej metodę rozmnażania tui można również wykorzystać do rozmnażania cisów, cyprysików oraz jałowców.

sadzonka tui fot. Oleg - Fotolia
Fot. Oleg/Fotolia

Tak powinna wyglądać odcięta gałązka tui, z której możesz zrobić sadzonkę. Oberwij kilka dolnych, mniejszych gałązek. Przytnij część górną, a podstawę gałązki (wraz z piętką) zanurz w ukorzeniaczu i wetknij w ziemię.

Kiedy robić sadzonki tui?

Tuje z powodzeniem można rozmnażać na wiosnę (od marca do kwietnia) lub późnym latem (od połowy sierpnia do końca września). Za najlepszy termin uważa się właśnie koniec lata.

 
 

Jak i skąd pobieramy sadzonki tui?

1. Sadzonki pobieramy tylko ze zdrowych 2-3 letnich pędów bez objawów żerowania szkodników lub chorób. Tylko z dorodnych roślin matecznych uzyskamy zdrowe sadzonki. Wybieramy najmłodsze sadzonki półzdrewniałe lub zielone z wierzchołkowych części pędów.

2. Od głównego pędu sadzonki najlepiej odrywać ręcznie, a nie odcinać sekatorem. Delikatnie obrywamy ją palcami pociągając z góry na dół. Na spodzie łodyżki powinien pozostać kawałkiem drewna u nasady tzw. piętką, która powstanie jedynie w wyniku ręcznego oderwania sadzonki od pędu. Jeśli piętka ma zbyt długi fragment kory - tzw. języczek możemy go bez problemu skrócić do długości około 2 cm.

3. Sadzonka tui po oderwaniu jej od pędu głównego wymaga przycięcia. Powinna mieć długość 10-15 cm, dłuższe gałązki przycinamy do tego rozmiaru usuwając zbędną część zieloną. Także z dolnej części łodyżki sadzonki usuwamy wszystkie rozgałęzienia. Przycięcie zielonej części sadzonki zmniejsza transpirację - utratę wody i sprzyja ukorzenieniu.


Fot. schankz/Fotolia
sadzonki tui w wielodoniczkach fot. bildlove - Fotolia
Fot. bildlove/Fotolia
 
 

Ukorzenianie sadzonek tui

1. Piętkę zanurzamy w białym, pylistym ukorzeniaczu, który przyspieszy jej ukorzenianie. Najlepiej wybrać ukorzeniacz typu AB – jest to środek z grupy regulatorów wzrostu roślin w postaci proszku do bezpośredniego użycia, przeznaczony do zwiększania systemu korzeniowego i przyspieszania ukorzeniania się sadzonek półzdrewniałych i zdrewniałych.

2. Tak przygotowane sadzonki sadzimy w przepuszczalnym podłożu powstałym w wyniku zmieszania ziemi ogrodowej z torfem i piaskiem (1:1:1). Każda sadzonka powinna być posadzona na głębokość około 2-3 cm. Sadzonki można sadzić w niewielkich doniczkach (po kilka sztuk), multiplatach, skrzynkach lub w zimnym inspekcie.

3. Sadzonki ukorzenią się jeszcze przed nadejściem zimy (po około 3 miesiącach). W tym czasie powinny mieć zapewnione stałe podlewanie i półcieniste, zaciszne miejsce. Nadmierna ilość promieni słonecznych powoduje szybkie odparowanie wody z zielonych sadzonek pozbawionych korzeni.

4. Zimę powinny spędzić zadołowane w ogrodzie przykryte lekką warstwą kory sosnowej. Oznaką ukorzenienia są młode przyrosty na wiosnę. Ukorzenione małe tuje przesadzamy do większych doniczek i pozwalamy im spokojnie rosnąć aż do kolejnego sezonu. Dwuletnie tuje przesadzamy na miejsce stałe.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: hiroshiteshigawara/Fotolia

Autor
Rozmnażanie tui | Jak i kiedy zrobić sadzonki?
Rozmnażanie tui | Jak i kiedy zrobić sadzonki?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_przycinanie_roslin