Nawóz z pokrzyw do pomidorów | Zrobić czy kupić?

Nawoz z pokrzywy do pomidorow fot. waldenstroem - Depositphotos Pixabay

Pomidory to jedne z najpopularniejszych, najchętniej uprawianych i jedzonych warzyw. Bogaty smak, duże możliwości wykorzystania w kuchni i walory zdrowotne sprawiają, że pomidor często gości na naszych stołach. Najlepsze pomidory są te samodzielnie wyhodowane, a to wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z najważniejszych jest nawożenie. Można wykorzystać do tego gotowe nawozy do pomidorów, które są niezwykle skuteczne. Jednak warto samodzielnie przygotować nawóz z pokrzywy, aby zapewnić roślinom wspaniały wzrost, a sobie obfite i smaczne plony.  

Posłuchaj
00:00
17
Spis treści
Czym nawozić pomidory? Nawożenie pomidorów gnojówką z pokrzywy Jak zrobić nawóz z pokrzyw do pomidorów? Jak stosować nawóz z pokrzyw?
Pomidory tak jak wszystkie żywe organizmy do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiedniej ilości składników pokarmowych. Intensywny wzrost oraz owocowanie sprawiają, że rośliny szybko zużywają składniki zawarte w podłożu, co oznacza, że trzeba je regularnie uzupełniać. Warto wykorzystywać do tego nawozy naturalne, jak np. kompost czy granulowany obornik, który można kupić w sklepie ogrodniczym. Jednak można je też przygotować samodzielnie, wykorzystując do tego np. pokrzywę.

Nawożenie pomidorów gnojówką z pokrzywy

Nawóz z pokrzywy, czyli gnojówka przygotowywana z liści pokrzywy zawiera duże ilości azotu, który niezbędny jest wzrostu roślin. Znajdziemy w niej również potas, który odpowiada m.in. za gospodarkę wodną roślin oraz magnez, żelazo, krzem. Taki skład jest bardzo korzystny dla pomidorów, dostarczając im praktycznie wszystkiego, czego potrzebują te rośliny.  

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jak zrobić nawóz z pokrzyw do pomidorów?  

Przygotowanie gnojówki z pokrzyw nie jest trudne, ale wymaga czasu i może potrwać nawet 2 tygodnie.

  • Należy zacząć od zebrania pokrzyw, zrywając górne części roślin (około 20 – 30 cm od wierzchołka) lub liście.
  • Warto robić to w gumowych rękawicach, aby pokrzywy nie poparzyły skóry.
  • Luźno ułożone pokrzywy powinny zajmować około 1/3 plastikowego wiadra.
  • Następnie należy zalać je wodą z kranu lub deszczówką, wypełniając wiadro prawie do pełna (woda powinna sięgać około 5 cm poniżej górnej krawędzi, aby ułatwić przenoszenie gotowej gnojówki).
  • Tak przygotowane wiadro należy odstawić w półcieniste miejsce na około 2 tygodnie.
  • Po kilku dniach powinny pojawić się bąbelki, które są oznaką fermentacji.
  • Raz dziennie można wymieszać gnojówkę, aby przyspieszyć proces fermentacji.
  • Gnojówka jest gotowa do użycia, gdy przestanie się pienić.  
Preparat z pokrzywy - nawóz stymulator wrostu do podlewania i oprysków
Ekstrakt pokrzywy
Gotowy preparat z pokrzywy, ekstrakt w formie koncentratu. Idealny do nawożenia pomidorów i innych warzyw oraz oprysków.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak stosować nawóz z pokrzyw na pomidory?  

Gotową gnojówkę należy rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10. Tak przygotowanym nawozem można podlewać pomidory raz na 2 tygodnie.

Regularnie stosowana gnojówka z pokrzyw sprawi, że pomidory będą silne i odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne, szkodniki oraz choroby. Pozwoli to uzyskać zdrowe, obfite i przede wszystkim smaczne plony. Jeśli nie ma się dostępu do pokrzyw lub przygotowanie gnojówki jest uciążliwe, to warto wykorzystać gotowe nawozy do pomidorów.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie: waldenstroem / Depositphotos oraz Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Pomidor zwyczajny Lycopersicon esculentum

Pokrzywa zwyczajna Urtica dioica

Najlepsza ziemia do kwiatów doniczkowych – czyli jaka? Zwróć uwagę na te składniki
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści