Ogród i kleszcze. Jak pozbyć się insektów z ogrodu? Oto metody, które działają

Ogród i kleszcze

W ogrodach pojawia się wiele owadów, pająków i pajęczaków. Wiele z nich jest bardzo pożyteczna, a ich obecność w ogrodzie jest korzystna. Niestety część jest nie tylko nieprzyjemna, ale wręcz niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Tak jest np. z kleszczami. Dlatego należy robić wszystko, aby nie dopuścić do ich obecności w naszym ogrodzie. Dlaczego kleszcze są niebezpieczne? Jak zabezpieczyć ogród przed kleszczami? Jakie opryski na kleszcze?

Posłuchaj
00:00
25
Streszczenie artykułu
Kleszcze są nie tylko nieprzyjemne, ale również niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, ponieważ mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Występują przede wszystkim w zacienionych i wilgotnych miejscach ogrodu, takich jak rabaty i trawniki, gdzie czekają na żywiciela. Aby zmniejszyć liczebność kleszczy, warto sadzić rośliny o silnym zapachu, takie jak mięta pieprzowa, lawenda, tymianek, kocimiętka, rozmaryn, szałwia i wrotycz. Skuteczne są również opryski chemiczne i naturalne, przygotowane na przykład z liści tataraku lub gałązek czeremchy. Olejki eteryczne, takie jak olejek z paczuli, drzewa herbacianego, mięty pieprzowej czy cytronelowy, również mogą pomóc w odstraszaniu kleszczy. Stosowanie tych metod i dbanie o odpowiednie warunki w ogrodzie pozwala na zmniejszenie ryzyka obecności kleszczy i zapewnia bezpieczne otoczenie.
Spis treści
Dlaczego kleszcze są niebezpieczne? Gdzie w ogrodzie chowają się kleszcze? Jak zabezpieczyć ogród przed kleszczami? Rośliny na kleszcze Opryski na kleszcze Olejki eteryczne na kleszcze Film poradnikowy o opryskiwaniu przeciw kleszczom

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Ukłucia kleszczy nie są bolesne, ale pajęczak wbijając się pod skórę, może „wypluwać” niebezpieczne dla zdrowia i życia patogeny. Dodatkowo po ukąszeniu mogą pojawiać się nieprzyjemne zmiany skórne, a nawet reakcje alergiczne.

Kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby zakaźne, a przede wszystkim kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Pierwsza występuje niezwykle rzadko, a objawy występują po tygodniu. Może przebiegać łagodnie, ale w skrajnych przypadkach prowadzi do kalectwa, a nawet śmierci. Z kolei borelioza jest zdecydowanie częstsza, a jej najbardziej charakterystycznym objawem jest rumień wędrujący. W przypadku zmian skórnych po ukąszeniu kleszczem należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Gdzie w ogrodzie chowają się kleszcze?

Kleszcze występują przede wszystkim w miejscach zacienionych i wilgotnych. W lasach i na łąkach znaleźć je można wśród paproci, w ściółce i na krzakach, więc w ogrodzie występują w podobnych miejscach. Warto pamiętać, że kleszcze wspinają się nawet do 1,5 metra wysokości.

W praktyce kleszcze bytują głównie na rabatach i trawnikach, gdzie oczekują na pojawienie się żywiciela: nas lub wszelkich zwierząt.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Kamil S. (@kamil.s_1982)

Jak zabezpieczyć ogród przed kleszczami?

Niestety nie da się całkowicie zabezpieczyć ogrodu przed kleszczami, zwłaszcza jeśli w swoich działaniach jest się odosobnionym, a okoliczne ogrody i łąki nie zostały odpowiednio zabezpieczone. Warto jednak podejmować odpowiednie środki, gdyż można zdecydowanie zmniejszyć liczebność kleszczy.

Rośliny na kleszcze

Kleszcze mają bardzo dobry węch, a wiele zapachów jest dla nich nieprzyjemna. To oznacza, że można wykorzystać rośliny, aby odstraszyć kleszcze od ogrodu. Do roślin odstraszających kleszcze można zaliczyć:

Opryski na kleszcze – chemiczne i naturalne

Bardzo skuteczne są gotowe opryski na kleszcze. Wystarczy nimi spryskać miejsca, w których najczęściej pojawiają się kleszcze, postępując według wskazówek producenta.

Można również opryski przygotować samodzielnie. Dobrze sprawdzają się do tego liście tataraku lub gałązki czeremchy, które należy dokładnie rozdrobnić i zalać wodą, a następnie gotować przez pół godziny. Gotowy wywar należy ostudzić i spryskać nim krzaki, rabaty, alejki i trawnik.

Olejki eteryczne na kleszcze

Do walki z kleszczami warto wykorzystać również olejki eteryczne: z paczuli, drzewa herbacianego, mięty pieprzowej, czy cytronelowego. W sklepach dostępne są również mieszanki olejków na kleszcze. Uwaga! Ważne, aby olejki były naturalne i nie miały żadnych dodatkowych substancji.

Płyn należy rozpryskać w miejscach bytowania kleszczy (jego działanie utrzyma się tylko do pierwszego deszczu) lub po rozcieńczeniu z olejem roślinnym (1 kropla olejku eterycznego na 10 ml oleju) zastosować bezpośrednio na skórę.

Film poradnikowy o opryskiwaniu przeciw kleszczom

Na filmie pokazano, jak prawidłowo używać środków do oprysków przeciw kleszczom. Źródło: Dobry czas / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: KPixMining / Adobe Stock

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

    Kleszcze mogą przenosić niebezpieczne choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu, a ich ukłucia mogą wywoływać nieprzyjemne zmiany skórne i reakcje alergiczne.
  • Gdzie w ogrodzie chowają się kleszcze?

    Kleszcze preferują zacienione i wilgotne miejsca, takie jak rabaty i trawniki. Mogą wspinać się do 1,5 metra wysokości, czekając na żywiciela.
  • Jakie rośliny odstraszają kleszcze?

    Rośliny odstraszające kleszcze to mięta pieprzowa, lawenda wąskolistna, tymianek, kocimiętka, rozmaryn lekarski, szałwia lekarska i wrotycz pospolity.
  • Jakie opryski można stosować na kleszcze?

    Można stosować gotowe opryski chemiczne dostępne w sklepach lub przygotować naturalne opryski z liści tataraku lub gałązek czeremchy.
  • Jakie olejki eteryczne są skuteczne na kleszcze?

    Skuteczne olejki eteryczne to olejek z paczuli, drzewa herbacianego, mięty pieprzowej i cytronelowy. Olejki te można rozpylać w ogrodzie lub stosować bezpośrednio na skórę po rozcieńczeniu z olejem roślinnym.
  • Jak długo działają opryski z olejków eterycznych?

    Działanie oprysków z olejków eterycznych utrzymuje się tylko do pierwszego deszczu.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści