Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?
Ukłucia kleszczy nie są bolesne, ale pajęczak wbijając się pod skórę, może „wypluwać” niebezpieczne dla zdrowia i życia patogeny. Dodatkowo po ukąszeniu mogą pojawiać się nieprzyjemne zmiany skórne, a nawet reakcje alergiczne.
Kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby zakaźne, a przede wszystkim kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Pierwsza występuje niezwykle rzadko, a objawy występują po tygodniu. Może przebiegać łagodnie, ale w skrajnych przypadkach prowadzi do kalectwa, a nawet śmierci. Z kolei borelioza jest zdecydowanie częstsza, a jej najbardziej charakterystycznym objawem jest rumień wędrujący. W przypadku zmian skórnych po ukąszeniu kleszczem należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
Gdzie w ogrodzie chowają się kleszcze?
Kleszcze występują przede wszystkim w miejscach zacienionych i wilgotnych. W lasach i na łąkach znaleźć je można wśród paproci, w ściółce i na krzakach, więc w ogrodzie występują w podobnych miejscach. Warto pamiętać, że kleszcze wspinają się nawet do 1,5 metra wysokości.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jak zabezpieczyć ogród przed kleszczami?
Niestety nie da się całkowicie zabezpieczyć ogrodu przed kleszczami, zwłaszcza jeśli w swoich działaniach jest się odosobnionym, a okoliczne ogrody i łąki nie zostały odpowiednio zabezpieczone. Warto jednak podejmować odpowiednie środki, gdyż można zdecydowanie zmniejszyć liczebność kleszczy.
Rośliny na kleszcze
Kleszcze mają bardzo dobry węch, a wiele zapachów jest dla nich nieprzyjemna. To oznacza, że można wykorzystać rośliny, aby odstraszyć kleszcze od ogrodu. Do roślin odstraszających kleszcze można zaliczyć:
- mięta pieprzowa;
- lawenda wąskolistna;
- tymianek;
- kocimiętka,
- rozmaryn lekarski;
- szałwia lekarska;
- wrotycz pospolity.
Opryski na kleszcze – chemiczne i naturalne
Bardzo skuteczne są gotowe opryski na kleszcze. Wystarczy nimi spryskać miejsca, w których najczęściej pojawiają się kleszcze, postępując według wskazówek producenta.
Można również opryski przygotować samodzielnie. Dobrze sprawdzają się do tego liście tataraku lub gałązki czeremchy, które należy dokładnie rozdrobnić i zalać wodą, a następnie gotować przez pół godziny. Gotowy wywar należy ostudzić i spryskać nim krzaki, rabaty, alejki i trawnik.
Olejki eteryczne na kleszcze
Do walki z kleszczami warto wykorzystać również olejki eteryczne: z paczuli, drzewa herbacianego, mięty pieprzowej, czy cytronelowego. W sklepach dostępne są również mieszanki olejków na kleszcze. Uwaga! Ważne, aby olejki były naturalne i nie miały żadnych dodatkowych substancji.
Płyn należy rozpryskać w miejscach bytowania kleszczy (jego działanie utrzyma się tylko do pierwszego deszczu) lub po rozcieńczeniu z olejem roślinnym (1 kropla olejku eterycznego na 10 ml oleju) zastosować bezpośrednio na skórę.
Film poradnikowy o opryskiwaniu przeciw kleszczom
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: KPixMining / Adobe Stock