Logo
Logo

Ogród i kleszcze | Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?

W ogrodach pojawia się wiele owadów, pająków i pajęczaków. Wiele z nich jest bardzo pożyteczna, a ich obecność w ogrodzie jest korzystna. Niestety część jest nie tylko nieprzyjemna, ale wręcz niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Tak jest np. z kleszczami. Dlatego należy robić wszystko, aby nie dopuścić do ich obecności w naszym ogrodzie. Dlaczego kleszcze są niebezpieczne? Jak zabezpieczyć ogród przed kleszczami? Jakie opryski na kleszcze?

Spis treści
Dlaczego kleszcze są niebezpieczne? Gdzie w ogrodzie chowają się kleszcze? Jak zabezpieczyć ogród przed kleszczami? Rośliny na kleszcze Opryski na kleszcze Olejki eteryczne na kleszcze Film poradnikowy o opryskiwaniu przeciw kleszczom

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Ukłucia kleszczy nie są bolesne, ale pajęczak wbijając się pod skórę, może „wypluwać” niebezpieczne dla zdrowia i życia patogeny. Dodatkowo po ukąszeniu mogą pojawiać się nieprzyjemne zmiany skórne, a nawet reakcje alergiczne.

Kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby zakaźne, a przede wszystkim kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Pierwsza występuje niezwykle rzadko, a objawy występują po tygodniu. Może przebiegać łagodnie, ale w skrajnych przypadkach prowadzi do kalectwa, a nawet śmierci. Z kolei borelioza jest zdecydowanie częstsza, a jej najbardziej charakterystycznym objawem jest rumień wędrujący. W przypadku zmian skórnych po ukąszeniu kleszczem należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Gdzie w ogrodzie chowają się kleszcze?

Kleszcze występują przede wszystkim w miejscach zacienionych i wilgotnych. W lasach i na łąkach znaleźć je można wśród paproci, w ściółce i na krzakach, więc w ogrodzie występują w podobnych miejscach. Warto pamiętać, że kleszcze wspinają się nawet do 1,5 metra wysokości.

W praktyce kleszcze bytują głównie na rabatach i trawnikach, gdzie oczekują na pojawienie się żywiciela: nas lub wszelkich zwierząt.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Kamil S. (@kamil.s_1982)

Jak zabezpieczyć ogród przed kleszczami?

Niestety nie da się całkowicie zabezpieczyć ogrodu przed kleszczami, zwłaszcza jeśli w swoich działaniach jest się odosobnionym, a okoliczne ogrody i łąki nie zostały odpowiednio zabezpieczone. Warto jednak podejmować odpowiednie środki, gdyż można zdecydowanie zmniejszyć liczebność kleszczy.

Rośliny na kleszcze

Kleszcze mają bardzo dobry węch, a wiele zapachów jest dla nich nieprzyjemna. To oznacza, że można wykorzystać rośliny, aby odstraszyć kleszcze od ogrodu. Do roślin odstraszających kleszcze można zaliczyć:

Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

Opryski na kleszcze – chemiczne i naturalne

Bardzo skuteczne są gotowe opryski na kleszcze. Wystarczy nimi spryskać miejsca, w których najczęściej pojawiają się kleszcze, postępując według wskazówek producenta.

Można również opryski przygotować samodzielnie. Dobrze sprawdzają się do tego liście tataraku lub gałązki czeremchy, które należy dokładnie rozdrobnić i zalać wodą, a następnie gotować przez pół godziny. Gotowy wywar należy ostudzić i spryskać nim krzaki, rabaty, alejki i trawnik.

Olejki eteryczne na kleszcze

Do walki z kleszczami warto wykorzystać również olejki eteryczne: z paczuli, drzewa herbacianego, mięty pieprzowej, czy cytronelowego. W sklepach dostępne są również mieszanki olejków na kleszcze. Uwaga! Ważne, aby olejki były naturalne i nie miały żadnych dodatkowych substancji.

Płyn należy rozpryskać w miejscach bytowania kleszczy (jego działanie utrzyma się tylko do pierwszego deszczu) lub po rozcieńczeniu z olejem roślinnym (1 kropla olejku eterycznego na 10 ml oleju) zastosować bezpośrednio na skórę.

Film poradnikowy o opryskiwaniu przeciw kleszczom

Na filmie pokazano, jak prawidłowo używać środków do oprysków przeciw kleszczom. Źródło: Dobry czas / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: diy13 / AdobeStock

Autor
Ogród i kleszcze | Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?
Ogród i kleszcze | Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl