Rdestowiec ostrokończysty
W Polsce spotykamy 3 gatunki rdestowców: rdestowiec ostrokończysty (Reynoutria japonica) i rdestowiec sachaliński (Reynoutria sachalinesis) oraz rdestowiec pośredni (Reynoutria x bohemica), który jest mieszańcem dwóch pierwszych gatunków.
Rdestowiec ostrokończysty nazywany jest też rdestowcem japońskim albo rdestem japońskim jest zdecydowanie najlepiej znany i nielubiany. Mimo, że jest bardzo dekoracyjny, to z uwagi na jego szybki i ekspansywny wzrost, jest zaliczany do roślin inwazyjnych. Nie można go uprawiać w ogrodach, a jego sadzenie zgodnie z obowiązującym prawem jest objęte karą grzywny lub pozbawienia wolności.
W Polsce, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, wprowadzenie do środowiska gatunków obcych lub zmiana ilościowa lub jakościowa ich populacji może być zagrożeniem dla przyrody i powodować szkody gospodarcze. Za nielegalne wprowadzenie do środowiska gatunków obcych grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do lat 2.
Zaleca się zgłaszanie pojawienia się tych roślin do odpowiednich władz, które podejmą działania w celu ich usunięcia i zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak wygląda?
Jest to duża bylina, która może osiągnąć wysokość od 2 do 4 metrów. Poniżej przedstawiam charakterystyczne cechy rdestowca ostrokończystego:
-
Liście
Są duże i mają sercowaty kształt. Mogą mieć długość od 15 do 40 cm i szerokość od 10 do 30 cm. Są jasnozielone, błyszczące i gładkie na górze, a matowe i lekko owłosione na spodzie. -
Kwiaty
Kwitnie od sierpnia do października. Kwiaty są drobne, zebrane w wiechy o długości do 50 cm. Są koloru białego lub różowego i mają 5 działek kielicha oraz 5 płatków korony. -
Pędy
Łodyga jest gruba, sztywna i szorstka w dotyku. Ma charakterystyczne czerwone plamy na węzłach i kolce na końcach pędów. -
Owoce
Po przekwitnięciu kwiatów rdestowiec ostrokończysty wytwarza trójkątne orzeszki o długości około 5 mm, które są brunatne lub czarne.
Dlaczego nie można go sadzić w ogrodzie?
Jest to gatunek obcego pochodzenia, który pochodzi z północnej Japonii i Sachalinu. W XIX w. sprowadzono go z Azji do Wielkiej Brytanii, wówczas uważano roślinę ozdobną. Warto wspomnieć, że jest to roślina miododajna, a więc była sadzona w ogrodach, a także na nieużytkach.
Rdestowiec ostrokończysty ma bardzo "agresywny charakter" i jest w stanie zdominować ekosystem, w którym się rozwija, wypierając rodzime gatunki roślin. Rośnie bardzo szybko, osiągając nawet kilka metrów wysokości, i tworzy gęste zarośla, które uniemożliwiają rozwój innych roślin.
Ponadto, ma bardzo silny system korzeniowy, który jest w stanie przebić beton, asfalt i inne twarde powierzchnie. W ten sposób może zagrażać infrastrukturze, np. poprzez niszczenie fundamentów budynków.
Jak się go pozbyć?
Niestety pozbycie się rdestowca ostrokończystego nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim pamiętaj, że liczy się szybkie podjęcie działania. Jeśli rdest japoński pojawił się w przydomowym ogrodzie lub na działce, nie zwlekaj.
Metody mechaniczne
W celu usunięcia chwastów zastosuj metody mechaniczne. Wykopywanie rośliny na pewno zajmie Ci trochę czasu, ale warto to zrobić dokładnie, aby podejmowane działania były jak najbardziej skuteczne. Pamiętaj, że jeśli pozostawisz nawet niewielki kawałek rośliny, spowoduje to jej odtworzenie.
Metody chemiczne
Możesz zdecydować się także na użycie środka chemicznego. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, wybierz środek na bazie glifosatu. Decydując się na tę opcję, pamiętaj, aby postępować zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na opakowaniu.
Po usunięciu chwastu z ogrodu lub działki zadbaj o odpowiednią utylizację. Części naziemne można kompostować, należy jednak monitorować ten proces. Jeśli chodzi o części podziemne, nie zaleca się ich kompostowania.
Pamiętaj, aby miejsce, w którym rósł usunięty już chwast regularnie oczyszczać. Polega to na wycinaniu odrastających pędów. Nie przenoś ziemi, w której wyrósł rdestowiec ostrokończysty na inne stanowiska.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: wiha3 / Adobe Stock