Logo
Logo
9
Do góry
Artykuł na: 17-22 minuty

Etapy zakładania ogrodu. Realizacja krok po kroku, część II

Urządzanie ogrodu można powierzyć profesjonalnej ekipie, co jest bardzo wygodne, jeśli nie mamy czasu na samodzielną pracę. Może być to firma, która stworzyła projekt naszego ogrodu lub inny wykonawca, nad pracą którego nadzór autorski może pełnić nasz architekt krajobrazu (dzięki temu będziemy mieć pewność, że prace będą przeprowadzone zgodnie z projektem).

Etapy zakładania ogrodu. Zobacz, jak zaprojektować ogród bez pomocy architekta, część I

Firma ogrodnicza przeprowadzi wszystkie prace we właściwej kolejności. Urządzając ogród samemu, trzeba pamiętać, że najpierw oczyszczamy teren, następnie wykonujemy bardziej lub mniej skomplikowane roboty ziemne i budowlane, a dopiero na końcu sadzimy rośliny. Przykładowo, przedwcześnie zbudowany podjazd do garażu może uniemożliwić doprowadzenie przewodów do oświetlenia ogrodu lub rur instalacji nawadniającej. Wówczas trzeba go rozebrać lub poprowadzić instalacje okrężną drogą.

Kolejność prac powinna być następująca:

  • oczyszczenie terenu; prace ziemne (zmiana ukształtowania terenu, wykonanie wykopu pod zbiornik wodny);
  • odwodnienie działki (potrzebne jest zwykle w ogrodach o nieprzepuszczalnym podłożu);
  • rozprowadzenie rur instalacji nawadniającej i przewodów instalacji elektrycznej;
  • wykonanie budowli ogrodowych (altany, oczka wodnego, ogrodzenia, murków oporowych, schodów ogrodowych czy nawierzchni utwardzonych);
  • sadzenie roślin;
  • zakładanie trawnika;
  • montaż nadziemnych elementów instalacji (lamp, zraszaczy).

Koszt urządzenia ogrodu przez specjalistyczną firmę może być nawet dwukrotnie wyższy niż przy samodzielnej pracy. Gdy szacowany wydatek przekracza tymczasowo nasze możliwości finansowe, lepiej wykonać ogród w kilku etapach rozłożonych w czasie, niż działać niezgodnie z projektem. Warto wziąć pod uwagę, że wysokonakładowe ogrody zazwyczaj wymagają kosztownego utrzymania.

Zabezpieczenie ziemi i roślin podczas budowy domu

Wierzchnią, urodzajną warstwę ziemi, tzw. próchnicę (sięga ok. 20 cm w głąb i ma ciemny kolor) należy chronić przed zniszczeniem i zanieczyszczeniem podczas budowy, aby jak najmniej trzeba było jej dokupić przed założeniem ogrodu, wszak jest dość kosztowna (wywrotka żyznej ziemi kosztuje 400–700 zł). W związku z tym, z miejsca, gdzie będzie stał dom, gdzie będą składowane materiały budowlane oraz gdzie będą jeździć maszyny, należy zdjąć żyzną ziemię (nie mieszając jej z jaśniejszym podglebiem) i składować w pryzmie.

Przed rozpoczęciem prac ciężkim sprzętem, drzewa i krzewy zabezpieczamy np. poprzez owinięcie pni matami ze słomy, obłożenie deskami i obwiązanie drutem. Zwisające gałęzie warto podeprzeć lub podwiązać. Należy pamiętać, że wykonywanie wykopów zbyt blisko drzew może uszkodzić ich korzenie. Zasięg korony drzewa wyznacza strefę, w której nie powinno się prowadzić prac budowlanych.

Oczyszczenie posesji

Sprzątamy pozostałości po budowie i usuwamy chwasty, pozbywając się z ziemi korzeni, kłączy i rozłogów. Niewielki ogród przekopiemy szpadlem lub glebogryzarką i ręcznie wybierzemy chwasty, jednak duży teren trzeba zaorać i broną wyciągnąć korzenie. Bardzo zachwaszczoną, dużą działkę w ostateczności można opryskać herbicydem.

Modelowanie terenu

W zaplanowanych miejscach wykonujemy wykopy pod staw czy wgłębnik, usypujemy pagórki i formujemy skarpy, pamiętając o uprzednim oddzieleniu i zabezpieczeniu wierzchniej warstwy ziemi, która uległaby zniszczeniu.

Urozmaicona rzeźba terenu dodaje ogrodowi uroku i umożliwia ładne wyeksponowanie roślin, jednak może utrudniać koszenie trawnika. Im wyższe i bardziej strome wzniesienia, tym więcej mogą przysporzyć problemów, np. z osuwaniem się mas ziemi. Nasyp musi wyglądać naturalnie, nie może mieć zbyt regularnego kształtu, w przeciwnym razie będzie kojarzył się raczej z nasypem kolejowym.

Większe prace ziemne warto przeprowadzić koparką, bo koszt może być nawet trzykrotnie mniejszy, niż za pracę ręczną.

Pagórki o wysokości do jednego metra formuje się z samej ziemi. Wyższe i rozleglejsze buduje się, sypiąc na dno gruz, a dopiero potem kilka warstw ziemi. Nasypy pozostawiamy na kilka miesięcy, aby grunt osiadł, lub układamy go 30 cm warstwami i każdą z nich zagęszczamy. Zewnętrzną (20 cm) warstwę tworzy się z żyznej gleby. Nasypy zabezpiecza się siatką lub murkami oporowymi, chroniącymi ziemię przed rozmyciem.

Odwodnienie działki

Odwodnienie liniowe w nawierzchni brukowej

Przekrój przez nawierzchnię brukowaną
z odwodnieniem liniowym.

Wskazaniem do wykonania odwodnienia działki jest woda opadowa, zalegająca na powierzchni gruntu.

W przypadku zakupu działki warto sprawdzić, czy będziemy musieli inwestować w odwodnienie. Wykopujemy w kilku miejscach posesji otwory o wymiarach ok. 40 x 40 x 70 cm i wypełniamy po brzegi wodą. Jeśli nie wsiąknie ona w podłoże w ciągu dwudziestu minut, trzeba zbudować system drenujący. Potrzebny będzie do tego projekt i wykonawstwo specjalistycznej firmy melioracyjnej lub ogrodniczej.

Nadmiar wody można usuwać poprzez spowodowanie tzw. samospływu (ukształtowanie terenu w ten sposób, by woda samoczynnie spływała w pożądanym kierunku), wykonanie drenażu (składa się z perforowanych rur układanych na warstwach filtracyjnych) bądź montaż odwodnienia liniowego (odprowadza wodę z dużych powierzchni utwardzonych systemem korytek przykrytych rusztami).

Oświetlenie ogrodu. Jak rozplanować instalacje elektryczne?

Instalacja elektryczna potrzebna jest na zewnątrz domu nie tylko do zasilania lamp, ale również napędu bramy wjazdowej, pomp w studni albo oczku wodnym. Słupek z gniazdem elektrycznym w ogrodzie ułatwi korzystanie z narzędzi elektrycznych.

Oświetlenie frontu domu i wjazdu na posesję jest dość oczywiste, za to wspaniałe efekty mogą dać lampy umieszczone w części ogrodowej. Zadbajmy, by nie było konieczności zapalania ich wszystkich jednym przyciskiem, bo to nieekonomiczne, a ponadto uniemożliwia tworzenie nastroju.

Przewody najlepiej zakopać na głębokości ok. 50 cm, by nie narażać ich na uszkodzenie podczas prac ogrodniczych. Układa się je w 10–20 cm warstwie piasku. Powinny być to specjalne przewody przeznaczone do układania w ziemi (kable).

Urządzenia elektryczne zastosowane w ogrodzie muszą być przystosowane do montażu na zewnątrz. Dotyczy to także lamp znajdujących się pod zadaszeniem. Oświetlenie ogrodu, da dobry efekt, tylko wtedy, gdy będzie prawidłowo działało.

Pomysł na światło w ogrodzie Sposób montażu lamp ogrodowych
W ogrodzie stosujemy specjalny, wodoszczelny
osprzęt elektroinstalacyjny (fot. Spotline).
Sposoby montażu lamp ogrodowych: za
pośrednictwem gotowego bloczka betonowego
(a) oraz w nawierzchni z kostki za pomocą kołków
rozporowych (b).

System nawadniania ogrodu

Instalacja automatycznego nawadniania ogrodu pozwala zaoszczędzić nasz czas, który musielibyśmy przeznaczyć na ręczne podlewanie, i pieniądze – zużycie wody może być nawet o 50% mniejsze w stosunku do tradycyjnego podlewania.

W sprzedaży są systemy nawadniające do samodzielnego montażu, jednak jeśli mamy duży ogród, potrzebna jest skomplikowana instalacja, którą powinna wykonać wyspecjalizowana ekipa na podstawie sporządzonego indywidualnie projektu. System można wyposażyć w automatyczny sterownik do programowania pory i długości podlewania poszczególnych części ogrodu. Montaż czujnika deszczu i wilgotności pozwoli zużywać optymalną ilość wody.

Schemat systemu nawadniania
Schemat systemu nawadniania.

Nawierzchnie ogrodowe

Na małej działce utwardza się najczęściej podjazd i przejście od furtki do domu, natomiast na większych trakty mają zwykle bardziej skomplikowany układ, dlatego warto wykonywać je według projektu. Można powierzyć go architektowi krajobrazu projektującemu ogród lub zamówić wraz z kostką brukową (często jest wliczony w jej cenę).

Fragment projektu nawierzchni wokół domu

Fragment projektu nawierzchni wokół domu, określającego
rodzaje planowanej kostki betonowej oraz wymiary traktów
(fot. Libet).

Projekt określa przebieg ścieżek, kształt i wielkość podjazdu lub tarasu ziemnego, rodzaj i ilość potrzebnych materiałów czy sposób ułożenia elementów, jeśli tworzą skomplikowane wzory.

Jeżeli ścieżki ogrodowe, trakty planujemy sami, pamiętajmy, że nawierzchnie nie powinny dominować nad roślinnością ogrodową, lepiej więc zaplanować je tylko tam, gdzie to konieczne, a do ich wykonania użyć materiałów o stonowanym kolorze.

Budowa nawierzchni jest jedną z najdroższych pozycji w kosztorysie ogrodu, zwłaszcza, gdy do jej budowy zostanie użyty kamień (najczęściej kostka lub płyty granitowe albo z piaskowca). Najpopularniejszym materiałem na ścieżki ogrodowe i podjazdy jest kostka betonowa, oferowana w niezliczonej ilości wzorów.

Podczas projektowania nawierzchni trzeba uwzględnić przebieg instalacji pod ziemią oraz rodzaj gruntu, jaki występuje na działce, bo np. w przypadku traktów z kruszywa wykonywanych na gruncie słabo przepuszczalnym, podbudowa nawierzchni musi być grubsza, aby woda opadowa nie zalegała na powierzchni.

Wszystkie nawierzchnie powinno się wykonywać z niewielkim spadkiem (co najmniej 2%), a dochodzące do budynku także z nachyleniem podłużnym, tak by woda nie spływała w kierunku ściany, lecz w stronę ogrodu. Wszystkie rodzaje nawierzchni układa się na ubitym mechanicznie podłożu, na tak zwanej podbudowie z piasku, żwiru lub tłucznia, czasem z dodatkiem cementu.

Ułożenie nawierzchni, po których będą poruszać się samochody najlepiej zlecić fachowcom.

Mała architektura: pergole, trejaże, kraty, altana ogrodowa, murki oporowe, kaskady i strumienie,

Ogrodowe budowle służą wygodzie użytkowników, zdobią ogród, a niekiedy pomagają w modelowaniu terenu.

Pergole, trejaże i kraty nie tylko podtrzymują pnącza, ale i urozmaicają ogród, dzielą go na wnętrza i tworzą przesłonę części gospodarczej.

Altana ogrodowa stanowi alternatywne miejsce wypoczynku dla tarasu.

Murki oporowe buduje się przy większych skarpach i w przypadku wgłębników, w celu ochrony przed osypywaniem się ziemi, a schody ogrodowe – gdy spadek terenu jest większy niż 12%.

Murki oporowe najczęściej wykonuje się z kamieni bez zaprawy (są to tzw. murki suche, które nie mogą być poddane dużej sile naporu gruntu), muruje z kamieni (lub ich betonowych imitacji), cegieł albo bloczków betonowych, bądź wylewa z betonu z użyciem szalunku. Im ścianka jest wyższa, tym musi być solidniejsza. Woda spływająca ze skarpy może podmyć konstrukcję, dlatego konieczne jest wykonanie drenażu, który umożliwi jej odpływ.

Strumień lub kaskada ożywiają ogród, wprowadzając ruch, natomiast woda stojąca działa odprężająco.

Elementy małej architektury warto dopasować do siebie nawzajem pod względem stylistyki. Pamiętajmy też, że nowoczesna architektura domu nie zawsze idzie w parze z półkolistymi pergolami. Możemy zlecić wykonanie altany, pergoli czy trejażu na podstawie projektu architekta krajobrazu bądź kupić gotowe elementy, np. w centrum handlowym.

Niewielki zbiornik wodny firma ogrodnicza utworzy poprzez uszczelnienie wykopu specjalną folią lub wkopanie w podłoże gotowej wytłoczki z laminatu, natomiast do budowy większego zastosuje wykładzinę EPDM lub bentonit.

Przekrój przez murek oporowy, wykonany z elementów murowanych na zaprawie cementowej
Przekrój przez murek oporowy, wykonany z elementów murowanych na zaprawie cementowej.

Rośliny w ogrodzie. Zasady doboru roślin, warunki glebowe i uprawa roślin

Jeśli samodzielnie planujemy roślinność ogrodową, zadbajmy, aby osnowę kompozycji tworzyły drzewa i krzewy. Jeśli jakieś rosną już na działce, otoczmy je opieką i na nich oprzyjmy przyszły układ ogrodu. Nie wycinajmy ich po to, by posadzić inne, bo na okazy podobnej wielkości będziemy bardzo długo czekać.

Najlepszy efekt daje wielopiętrowy układ roślin, w którym z tyłu znajdują się drzewa i wysokie krzewy, przed nimi niższe krzewy i byliny, a najbliżej rośliny płożące. W nowoczesnych ogrodach dominują monochromatyczne kompozycje, ale pamiętajmy, że liczy się nie tylko kolor kwiatów, ale także bryła roślin i faktura oraz kolor liści.

Jeżeli nie mamy czasu na zajmowanie się roślinami, nie utrudniajmy sobie życia – wybierzmy gatunki odporne, łatwe w uprawie i posadźmy je w dużych grupach. Niewiele pielęgnacji wymagają krzewy zimozielone, ponadto nie zaśmiecają ogrodu liśćmi. Godne polecenia są też długowieczne byliny o niewielkich wymaganiach siedliskowych.

Trawnik, który potrzebuje regularnych zabiegów, mogą zastąpić rośliny zadarniające, posadzone w skupiskach, albo rabata żwirowa.

Rośliny ogrodowe należy dobierać przede wszystkim odpowiednio do rodzaju gleby i ekspozycji względem stron świata. Posadzone zbyt blisko siebie konkurują o światło, wodę, substancje odżywcze zawarte w glebie i nie mogą w pełni wyeksponować swojego naturalnego pokroju. Należy sadzić je w odległościach określonych na podstawie wymiarów osiąganych po 10–30 latach.

Jeżeli gleba jest w dobrym stanie, wystarczy ją przekopać i ewentualnie zmodyfikować odczyn. Większość gatunków preferuje pH 6–7. Za kwaśne podłoże wapnujemy (dodajemy dolomitu lub kredy), a do zbyt zasadowego dosypujemy kwaśnego torfu. Jeśli gleba jest nieurodzajna, należy położyć 5–10 cm warstwę żyznej ziemi i wymieszać z podłożem. Na małej działce ziemię nanosi się na całą powierzchnię przyszłych rabat i trawnika, zaś w dużym ogrodzie – w wybrane miejsca, na przykład w dołki pod rośliny i pod trawnik.

Na rabatach i trawniku warto ułożyć specjalną siatkę przeciw kretom (fot. Gardena). Za pomocą glebogryzarki można spulchnić glebę pod uprawę roślin lub rozprowadzić kompost i torf (fot. Stiga) Rolki darni układa się tak, by w każdej z nich źdźbła skierowane były w tę samą stronę, dzięki czemu trawnik będzie wyglądał jednolicie (fot. www.sorted.waw.pl)

Na rabatach i trawniku warto ułożyć
specjalną siatkę przeciw kretom
(fot. Gardena).

Za pomocą glebogryzałki można
spulchnić glebę (fot. Stiga).

Układanie trawnika z rolki
(fot. sorted.waw.pl).

Trawnik z rolki lub z wysiewu

Możemy kupić trawnik w rolkach lub wysiać nasiona (mieszanka rekreacyjna nadaje się także na słabszą glebę, do półcienia i znosi deptanie). Produkuje się dwa rodzaje rolowanego trawnika – z gruntu i z folii.

Ten drugi jest dwukrotnie droższy, bo wysiewany na podłożu torfowym na pasach folii, nie trzeba jej więc wycinać, uszkadzając korzenie, jak w przypadku darni z gruntu.

Trawnik najlepiej zakładać wiosną (od kwietnia do czerwca) lub we wrześniu. Jeśli jednak zadbamy o regularne podlewanie, można to zrobić także w lipcu i sierpniu. Trawa dobrze rośnie na przepuszczalnej, bogatej w próchnicę, lekko kwaśnej glebie (pH 5,5–6,5). Jeśli podłoże jest zwięzłe i mokre, trzeba domieszać piasku, a jeśli zbyt piaszczyste – torfu i żyznej ziemi. Odczyn reguluje się poprzez wapnowanie albo rozsypywanie kwaśnego torfu.


Komentarze

Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu