Dalia zmienną jest | Ulubione odmiany Bożki Piotrowskiej

Dalia zmienną jest - ulubione odmiany Bożki Piotrowskiej

Dalie, zwane georginiami, przeżywają teraz swój renesans. Kojarzone dotychczas z wiejskimi ogrodami, dziś są chętnie sadzone niemal w każdym ogrodzie, a nawet w doniczkach. Bożka Piotrowska na łamach miesięcznika Gardeners' World Edycja Polska pokazuje swoje ulubione odmiany.

Posłuchaj
00:00
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Sierpień 2024
Przejrzyj i kup
Spis treści
Dlaczego warto sadzić dalie? Na jakie grupy dzielimy dalie? Które odmiany poleca Bożka Piotrowska? Jakie jest najlepsze miejsce dla dalii? Jak dbać o dalie? Co atakuje dalie? Jakie dalie przyciągają zapylacze? Dlaczego warto sadzić odmiany o ciemnych liściach? Jak komponować w donicach?


Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Sierpień 2024

Dalie pasują do różnych stylów ogrodowych – znakomicie wyglądają zarówno w ogrodach historycznych, jak i rustykalnych, w tradycyjnych przydomowych ogródkach i w nowoczesnych założeniach, a nawet w zieleni miejskiej. Słyną z olśniewającej palety kolorów, bogactwa form, różnych wielkości kwiatów oraz długiego okresu kwitnienia, który trwa od początku lata aż do jesiennych przymrozków.

Większość uprawianych obecnie odmian dalii to mieszańce dalii szkarłatnej (Dahlia coccinea) i dalii zmiennej (Dahlia pinnata) określane wspólną nazwą dalia ogrodowa. Hodowcy stworzyli tysiące odmian, które zachwycają swoją różnorodnością – mamy odmiany osiągające 20 cm i dochodzące do 2 m wysokości.

Średnica kwiatów oscyluje między 5 cm aż po wielkość dużego talerza obiadowego. Oprócz kwiatów, niektóre odmiany wyróżniają się również oryginalną barwą liści.

To wszystko czyni dalię rośliną niemal doskonałą. Czy ma więc jakieś wady? W Polsce dalie uprawiane są sezonowo z uwagi na ich brak odporności na mróz. To właściwie największy problem, ponieważ jesienią trzeba wykopać bulwy i bezpiecznie przechować w odpowiednich warunkach do wiosny, a później na nowo je posadzić, a to bywa kłopotliwe.

Obok całego zamieszania z wykopywaniem bulw, możemy jeszcze pomarudzić, że w bogatej gamie kolorystycznej nie widać kwiatów czysto niebieskich. Istnieją tylko te w liliowo-niebieskawych odcieniach, ale jest szansa, że jeśli geny dalii pozwolą, to hodowcy w końcu wyselekcjonują zupełnie wyjątkową, bo kwitnącą na niebiesko dalię.

Dalia pochodzi z Meksyku, a do Europy sprowadzili ją w XVII wieku Hiszpanie. Przywieziona przez nich dalia olbrzymia (Dahlia imperialis) miała lekko fioletowe, pojedyncze kwiaty i była bardzo wysoka. Z kolei druga z nowoodkrytych – dalia szkarłatna – była niższa i miała czerwone kwiaty.

W wyniku skrzyżowania tych i innych sprowadzonych z Ameryki Środkowej gatunków powstały dalie o różnorodnym i zmiennym wyglądzie. Dalia była znana i uprawiana już przez Azteków ze względu na piękne kwiaty, właściwości lecznicze oraz jadalne bulwy. Swoją współczesną nazwę otrzymała na cześć szwedzkiego botanika Andersa Dahla.

Podział dalii na grupy według typu kwiatostanu

Ogrodnicy wyhodowali mnóstwo odmian ozdobnych o kwiatach pojedynczych, półpełnych i pełnych. Kwiaty dalii zebrane są w koszyczki na szczytach pędów i zbudowane z umieszczonych w centrum kwiatów rurkowatych oraz ułożonych wokół nich kwiatów języczkowych, które nazywamy płatkami. Typową budowę koszyczka kwiatowego najwyraźniej widać u dalii pojedynczych, natomiast u form pełnych kwiaty rurkowate w większości przekształcone są w dekoracyjne i okazałe płatki.

pomarańczowe kwiaty dalii 'Glorie van Noordwijk'
Fot. Bożka Piotrowska
Dalia 'Glorie van Noordwijk’

Dalie dekoracyjne i talerzowe

Kwiaty duże, pełne bez wyraźnego środka. Płatki gładkie, ułożone promieniście, stopniowo zmniejszają się w kierunku środka, np. ‘Cafe au Lait’, ‘Otto’s Thrill’, ‘Tartan’, ‘Labyrinth’, ‘Lilac Time’, ‘Glorie van Noordwijk’.

Biało-różowa dalia 'Thaiti Sunrise'
Fot. Bożka Piotrowska
Dalia 'Tahiti Sunrise’

Dalie półkaktusowe

Koszyczek podobny do kwiatów kaktusowych, ale płatki są nieco szersze i zwinięte do połowy długości, co wprowadza równowagę między ostrością dalii kaktusowych a miękkością innych odmian. np. ‘Chat Noir’, ‘My Love’, ‘Park Princess’, ‘Tahiti Sunrise’. Dalie półkaktusowe i kaktusowe dobrze znoszą ulewne deszcze i wiatr dzięki wąskim i niepodatnym na obciążenie wodą płatkom.

Dalie kaktusowe

Koszyczek zwarty, pełny, uformowany na kształt gwiazdy. Płatki są igiełkowate, długie i szpiczaste; przypominają kolce, np. dalia ‘Bora Bora’, ‘Friquolet’, ‘Star’s Favorite’, ‘Pinelands Flames’.

Biała dalia 'Snowflake'
Fot. Bożka Piotrowska
Dalia ‘Snowflake’

Dalie pomponowe

Kwiat mały, zwarty i kulisty lub lekko spłaszczony na czubku o średnicy do 5 cm. Płatki ciasno zwinięte w rulon tworzą spiralny, geometryczny układ, a przy tym kwiatostan ma frywolność pompona, np. ‘Orange’, ‘Tam Tam’, ‘Franz Kafka’, ‘Bantling’, ‘Snowflake’.

Ciemno czerwona dalia 'Demon'
Fot. Bożka Piotrowska
Dalia ‘Demon’

Dalie kuliste

Regularny kulisty kwiat, nieco większy niż u dalii pomponowych, o średnicy 6-10 cm, wypełniony ściśle płatkami wygiętymi łódeczkowato na całej długości, np. ‘Deepest Yellow’, ‘Marble Ball’, ‘Wizard of Oz’, ‘Linda’s Baby’, ‘Demon’. Dalie kuliste i pomponowe są idealne do tworzenia akcentów na rabatach oraz do donic i bukietów.

Biało-żółta dalia 'Polka'
Fot. Bożka Piotrowska
Dalia ‘Polka’

Dalie anemonowe

Kwiaty pełne, płatki zewnętrzne spłaszczone, otaczają wianuszkiem poduszeczkę krótszych i zwiniętych płatków rurkowych najczęściej w żółtym kolorze, np. ‘Rosita’, ‘The Phantom’, ‘Polka’.

Różowo-biała dalia 'Olivia z żółtym środkiem
Fot. Elke Hötzel / AdobeStock
Dalia ‘Olivia’

Dalie kołnierzykowe

Kwiat o średnicy 6-8 cm złożony z dwóch okółków płatków. Zewnętrzny okółek jest okazały i barwny, a wewnętrzny tworzy kołnierzyk z krótszych i węższych płatków otaczających zazwyczaj żółty środek, np. ‘Bumble Rumble’, ‘La Gioconda’, ‘Night Butterfly’, ‘Pooh’, ‘Olivia’.

Różowa dalia 'Fascination'
Fot. Bożka Piotrowska
Dalia ‘Fascination’

Dalie peoniowe

Kwiaty duże, półpełne, złożone z wielu warstw szerokich i prawie płaskich płatków ułożonych promieniście wokół środka, np. ‘Twyning’s After Eight’, ‘Bishop of Llandaff’, ‘Fascination’.

Dalie o pojedynczych kwiatach

Kwiaty o średnicy poniżej 10 cm z jednym rzędem płatków nachodzący na siebie lub nie, np. ‘Sunshine’, ‘Magenta Star’, ‘Twyning’s After Eight’.

Ciemnoczerwona dalia 'Verrone's Obsidian'
Fot. Lois GoBe / AdobeStoc
Dalia ‘Verrone’s Obsidian’

Dalie storczykowe

Kwiaty pojedyncze, niewielkie, z długimi, szpiczastymi, rurkowatymi płatkami ułożonymi w gwiaździste kręgi, przypominają wyglądem orchidee, np. ‘Honka Surprise’, ‘Verrone’s Obsidian’.

Czerwona dalia z serii Top Mix Red
Fot. Bożka Piotrowska
Dalia z serii Top Mix ‘Red’

Dalie Mignon

Kwiaty drobne, pojedyncze, o średnicy poniżej 5 cm, z zaokrąglonymi brzegami płatków, np. ‘Scura’, ‘G.F. Hemerik’.

Jasnoróżowa dalia 'Twillight' z żółtym środkiem
Fot. Bożka Piotrowska
Dalia ‘Twilight’

Dalie grzybieniowate

Kwiaty pełne, duże, przypominające lilie wodne, o gęsto ułożonych płatkach, np. ‘Crème de Cassis’, ‘Priceless Pink’, ‘Twilight Time’.

Gdzie posadzić dalie?

Dalie kochają słońce. Sadzimy je na ciepłych i osłoniętych od wiatru stanowiskach, w przepuszczalnym, lekkim i żyznym podłożu. Gleby ciężkie oraz gliniaste trzeba rozluźnić i spulchnić. Dalie gniją i obumierają na stale mokrych stanowiskach. Karpy sadzi się na miejsca docelowe w maju, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków.

Przed wysadzeniem do gruntu można je podpędzić w pojemnikach, żeby zakwitły wcześniej. Podczas sadzenia dołek warto zasilić kompostem.

Dalie to żarłoczne rośliny, które szczególnie w czasie kwitnienia wymagają nawożenia, a przez cały sezon systematycznego podlewania. Po pierwszym jesiennym przymrozku bulwy dalii należy wykopać, oczyścić z ziemi, podsuszyć i przechowywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu ułożone w przewiewnych pojemnikach i przykryte suchymi liśćmi, wiórami lub słomą do wiosny.

Zdrowe karpy dalii
Fot. Olga / AdobeStock
Zdrowa karpa dalii powinna mieć jędrne, nieuszkodzone bulwy

Po zimowym spoczynku karpy można podzielić na części, usuwając przy tym suche lub zgniłe fragmenty. Dalie najłatwiej rozmnożyć wiosną przez podział bulw i sadzonkowanie. Dla lubiących wyzwania istnieje też metoda rozmnażania przez wysiew nasion. Dotyczy to głównie dalii niskich o kwiatach małych i pojedynczych, które chętnie zawiązują nasiona.

Pielęgnacja dalii od wiosny do jesieni

Podlewanie – w czasie suszy i w okresie intensywnego kwitnienia dalie potrzebują dużej ilości wody. W zależności od gleby warto je podlewać co 3-5 dni. Świeżo posadzone, nagie bulwy podlewa się oszczędnie, aby uniknąć gnicia.

Palikowanie – kruche łodygi dalii wymagają solidnej podpórki, szczególnie ważne jest to u odmian wysokich oraz odmian o ciężkich kwiatach. Tyczki wbija się w ziemię już podczas sadzenia bulw i w miarę wzrostu przywiązuje pędy piętrowo do podpór. Dodatkowo z trzech stron rośliny można umieścić cieńsze podpory owinięte sznurkiem, na którym będą się wspierać pędy boczne.

Ściółkowanie – gdy dalia osiągnie wysokość 20-30 cm warto rozłożyć wokół niej warstwę ściółki z suchej słomy lub skoszonej trawy. Ściółka zapobiegnie wysuszaniu gleby i uniemożliwi wzrost chwastom.

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów – jest kluczem do długiego i obfitego kwitnienia. Dzięki ogławianiu dalie nie zawiążą nasion i będą zachęcone do wydawania nowych kwiatów.

Zbieranie kwiatów – dalie cudownie wyglądają w bukietach. Wieczór lub wczesny ranek to najlepsza pora na zrywanie kwiatów. Odcinamy pędy kwiatowe ukośnie ostrym nożem, przy czym długość łodygi powinna być proporcjonalna do wielkości kwiatu.

Kwiaty i liście dalii nadgryzione przez ślimaki
Fot. Bożka Piotrowska
Dalia ‘Dad’s Favorite’ – liście i płatki nadgryzione przez ślimaki, dodatkowo widoczne zniekształcenie liści

Szkodniki i choroby

Chociaż dalie należą do roślin łatwych w uprawie, to ich bujne liście i kwiaty mogą przyciągać wiele szkodników, w tym mszyce, przędziorki czy skorki. Naziemne części rośliny, zarówno liście, jak i kwiaty, bywają też przysmakiem dla ślimaków. Z tego powodu większość cennych odmian z mojej kolekcji uprawiam w pojemnikach. To utrudnia ślimakom ich niszczycielską działalność.

W niesprzyjających warunkach uprawy, np. w deszczowe lato, dalie narażone są na choroby grzybowe, bakteryjne czy wirusowe, które objawiają się więdnięciem, deformacjami, zniekształceniami liści i innych części oraz różnorodnymi przebarwieniami. Do najczęstszych chorób atakujących dalie należą mączniak prawdziwy i rzekomy, szara pleśń, wirus mozaiki oraz zgnilizna korzeni.

Biało-różowa dalia 'Eclipse' w ogrodzie
Fot. Bożka Piotrowska
Dalia ‘Eclipse’

Kwiaty dla zapylaczy

Z punktu widzenia pszczół i owadów zapylających grupa dalii pełnych, dekoracyjnych, pomponowych i wszystkich bez wyraźnej obecności kwiatów rurkowatych i dostępności do nich jest bezużyteczna. Okazałe kwiaty z tych grup są niewątpliwie są dekoracyjne, więc absolutnie nie należy z nich rezygnować, jednak nie są przydatne zapylaczom, ponieważ dodatkowe, gęste płatki blokują dostęp do nektaru. Warto więc posadzić obok nich dalie, których kwiaty stanowią cenne źródło nektaru.

W ogrodach przyjaznych zapylaczom sadzimy dalie pojedyncze, anemonowe, peoniowe, kołnierzykowe i dalie Mignon.

Najlepiej w towarzystwie innych roślin o kwiatach bogatych w nektar i pyłek, aby zapewnić owadom różnorodny wybór. Dzięki temu, że kwitną aż do pierwszych przymrozków, dalie będą stołówką dla pszczół, motyli, bzygów i innych owadów.

Dalia 'Bishop of Oxford' o ciemnych liściach na rabacie w ogrodzie
Fot. Bożka Piotrowska
Dalia ‘Bishop of Oxford’

Dalie o ciemnych liściach

Nowe mieszańce potrafią zaskoczyć nie tylko wyrafinowanymi kwiatami, ale również oryginalną barwą liści. W zależności od odmiany ich pierzaste ulistnienie przyjmuje szmaragdowozieloną, zielono-brązową, ciemnopurpurową, czekoladową lub niemal czarną barwę, która tworzy kontrast z jasnymi i kolorowymi kwiatami. Eleganckie, ciemne liście stanowią stonowane tło, wydobywając piękno kwiatów i przy okazji dodają rabatom nutkę tajemniczości i elegancji. Ciemnolistne odmiany można efektownie aranżować z roślinami o jasnozielonym ubarwieniu.

Odmiany o ciemnych liściach są bardziej odporne na szkodniki i choroby, uszkodzenia mechaniczne oraz na trudne warunki pogodowe, takie jak ulewne deszcze czy wiatry, ze względu na wysokie stężenie w liściach związków fenolowych.

Należą do nich m. in. odmiany z serii Bishop – ‘Bishop of Auckland’, ‘Bishop of Oxford’, a także ‘Waltzing Matilda’, ‘Wishes N Dreams’, ‘Yellow Hammer’, ‘Joe Swift’, ‘Twyning’s After Eight’.

Różnokolorowe dalie w donicy w ogrodzie
Fot. Bożka Piotrowska
Niskie odmiany dalii można uprawiać w donicach na tarasie lub balkonie

Dalie w donicach

W małych ogrodach lub gdy brakuje miejsca w gruncie, z powodzeniem można uprawiać dalie w donicach. Co więcej, zakwitają wtedy szybciej. W doniczkach znakomicie sprawdzają się odmiany niskie o zwartym pokroju dorastające do 30-60 cm wysokości, np. doniczkowe dalie karłowe z serii Gallery – ‘Gallery Monet’, ‘Gallery Pablo’, ‘Gallery Leonardo’, dalie z serii Impression – ‘Melody’ i ‘Happy Single’ oraz ‘Sharkley’, ‘Babydoll’, ‘Dahlietta’.

Doskonałym towarzystwem będą kwitnące rośliny jednoroczne jak nemezja, bakopa, werbena, kleome, tytoń ozdobny, a także rośliny o dekoracyjnych liściach jak żurawki, kocanki czy trawy ozdobne. W pojemnikach można też uprawiać pojedynczo odmiany wysokie. Ważna w tym przypadku jest odpowiednio duża i stabilna donica oraz podpory dla wysokich pędów.

Tekst i zdjęcie tytułowe: Bożka Piotrowska

 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Sierpień 2024

Obserwuj
Autor
Gardeners' World. Edycja Polska Gardeners' World. Edycja Polska

To wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
To się przyda
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Lawenda - 30 szt. pakiet
Lawenda - 30 szt. pakiet
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Mączka Bazaltowa – 3 kg
Mączka Bazaltowa – 3 kg
Polyversum WP Uniwersalny – 5 g
Polyversum WP Uniwersalny – 5 g
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Nawóz jesienny uniwersalny – 10 kg Sumin
Nawóz jesienny uniwersalny – 10 kg Sumin
Tagi
Najnowsze treści
Nigdy nie suszę tak maślaków. Ta 1 metoda sprawia, że schną 3x szybciej i nie ma pleśni Jak gęsto sadzić nowe rośliny w ogrodzie? 8 zaskakujących zalet nie koszenia trawnika Te rośliny kwitną, gdy Ty śpisz Krzaki pomidorów zimują u mnie co roku. Dzięki tej 1 metodzie mam zbiory znacznie szybciej Zbieram truskawki nawet do października. Wystarczy pamiętać o tej 1 metodzie Jesienią ściółkuję borówkę tylko tak. Zapomnijcie o popularnej rzeczy, która hamuje jej rozwój Jak rozpoznać, że nadszedł czas, aby przestać kosić trawnik? Patrz na "znaki" Co ile montuje się lampy ogrodowe? To istotne z 2 powodów