Logo
Logo

Złote ogrody | Chelsea Flower Show 2022

Po dwóch latach przerwy Chelsea ponownie zachwyciła w wiosennej odsłonie, a ogrody pokazowe jeszcze bardziej niż dotychczas udowadniają, że inspiracje można odnaleźć wszędzie – w przedmiotach, materiałach, miejscach i w całej otaczającej nas przyrodzie.

Spis treści
Ogród: Out of the Shadows
Ogród: A Garden Sanctuary by Hamptons
Ogród: The Boodles Travel Garden
Ogród: Morris & Co.
Ogród: A Rewilding Britain Landscape
Ogród: Medite Smartply Building The Future

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Wrzesień 2022

 
To, co ogrody dają nam, powinno być zrównoważone tym, co my możemy dać w zamian ogrodom i ich mieszkańcom.

Pandemia koronawirusa w ogromnym stopniu zmieniła nasze podejście do ogrodów. Z zewnętrznych przestrzeni towarzyszących mieszkaniom stały się przedłużeniem wnętrz domów, zamieniły się w biura, siłownie i miejsca do wypoczynku oraz zabaw. Szala oczekiwań przechyliła się gwałtownie na naszą stronę, ale dla zachowania zdrowej równowagi nigdy nie wolno zapominać, że to, co ogrody dają nam, powinno być zrównoważone tym, co my możemy dać w zamian ogrodom i ich mieszkańcom.

Przypominają o tym czołowi projektanci z Chelsea, którzy proponują różnorodne rozwiązania odpowiadające na potrzeby właścicieli (jacuzzi, miejsce do medytacji, tajemnicze zakątki) oraz dzikiej przyrody (gęste żywopłoty dla ptaków, woda dla ssaków, kwiaty dla zapylaczy). Wielkość ogrodu nie może być warunkiem utrzymania tego zdrowego balansu, dlatego nawet projekty na małe przestrzenie proponują wiele wygodnych rozwiązań.

Dla jeszcze lepszego zrozumienia i docenienia przedstawionych ogrodów po raz pierwszy publikujemy źródła inspiracji, które za nimi stoją, wybrane rośliny, które błyszczą najsilniej i listy wiodących kolorów, które dodają tym projektom spójności. Dzięki temu każdy, bez względu na ogrodnicze umiejętności i wiedzę, może odnaleźć w nich coś odpowiadającego jego potrzebom oraz przefiltrować otoczenie przez własną wrażliwość i odnaleźć inspiracje w codziennej rzeczywistości. Poznaj sześć ogrodów nagrodzonych złotymi medalami na wystawie RHS Chelsea Flower Show 2022.

Złote ogrody z Chelsea Flower Show 2022 - Out of Shadows fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
1 – Jacuzzi i palenisko zostały zatopione w egzotycznej roślinności 2 – Miedziane krany pełnią funkcję ozdobną 3 – Anigozantos 'Beauty Yellow'

Out of the Shadows

Ogrody po przejściu pandemii mierzą się z wielkim wyzwaniem: powinny być nie tylko siedliskiem roślin, ale też służyć jako przedłużenie części mieszkalnej i zapewniać miejsce do ćwiczeń, posiłków, odpoczynku oraz rozrywki. Czy w próbie znalezienia odpowiedzi na te wszystkie wymagania nie zgubimy esencji tego, co tworzy piękny ogród? Projektantka Kate Gould udowadnia, że można płynnie połączyć potrzeby współczesnego stylu życia z inspirującym ogrodem, z którego można korzystać przez cały rok.

To współczesny ogród-spa, w którym jacuzzi, palenisko, drążki do ćwiczeń i przestrzeń do medytacji zatopione są w tropikalnej roślinności, tworzącej prywatną, spokojną i relaksującą przestrzeń.

Zainspirowany ostatnimi mrocznymi czasami ogród jest bezpiecznym miejscem do spotkań towarzyskich w małych grupach oraz przestrzenią zaprojektowaną do ożywienia zarówno ciała, jak i umysłu. Trzon nasadzeń tworzy tropikalna roślinność, w tym bambusy, sagowce oraz paprocie drzewiaste, której niezawodna zieleń podnosi na duchu przez cały rok.

GWIAZDY OGRODU

 • Anigozantos (Anigozanthos flavidus) ‘Beauty Yellow’
 • Peruwiańskie drzewo pieprzowe (Schinus molle)
 • Pustynnik himalajski (Eremurus himalaicus)
 • Wachlica długa (Dasylirion longissimum)
 • Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta)

WIODĄCE BARWY: ceglasta miedź, turkusowa zieleń, lapis lazuli

Złote ogrody z Chelsea Flower Show 2022 - Out of Shadows inspiracja pizzastereo Depositphotos
Fot. pizzastereo / Depositphotos

INSPIRACJA: Lockdown i dystans społeczny

Projekt Kate Gould
Wykonanie Kate Gould Gardens
Sponsor Kate Gould Gardens
Nagrody Złoty Medal, Best Contruction, Best Sanctuary Garden

Złote ogrody z Chelsea Flower Show 2022 - A Garden Sanctuary by Hamptons fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
1 – Czarna elewacja zatapia łagodnie budynek w zielonym otoczeniu 2 – Na rozgrzanych słońcem głazach mogą odpoczywać liczne owady 3 – Skrzyp zimowy

A Garden Sanctuary by Hamptons

To ogrodowe sanktuarium zaprasza do ucieczki od codzienności, oferując ukojenie od stresów i pobudzając zmysły dzięki sile roślin. Ogród wypełniają kwiaty dla zapylaczy, z wody mogą skorzystać dzikie zwierzęta, a gęste drzewa dają schronienie ptakom. Obłe głazy narzutowe i naturalne skalne stopnie kontrastują z budynkiem i celowo spowalniają drogę do chatki, prowadząc poprzez nasadzenia roślin i ponad spływającą do zbiornika wodą.

Bukowy żywopłot oraz opalane modrzewiowe panele zapewniają tło eksponujące oszałamiającą korę brzóz i sosen. Pod ich koronami szum wody delikatnie rozpływa się po ogrodzie.

Elewację neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla budynku wykonano z opalanego drewna (shou-sugi-ban) czerpiąc inspirację z japońskiego designu i starożytnej filozofii Wabi Sabi, skupiającej się na akceptacji przemijającej natury życia i odnajdywaniu piękna w niedoskonałości. Opalane drewno jest odporne na wilgoć, gnicie, szkodniki i promieniowanie UV, dlatego nie ma potrzeby jego chemicznej konserwacji.

GWIAZDY OGRODU

WIODĄCE BARWY: grafitowa czerń, czysta biel, purpura tyryjska

Złote ogrody z Chelsea Flower Show 2022 - A Garden Sanctuary by Hamptons inspiracja fot. TomasRagina Depositphoto
Fot. TomasRagina / Depositphotos

INSPIRACJA: Shou-sugi-ban

Projekt Tony Woods
Wykonanie Garden Club London
Sponsor Hamptons, Koto Design
Nagrody Złoty Medal

Złote ogrody z Chelsea Flower Show 2022 - The Boodles Travel Garden fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
1 – Ścieżka i strumień tworzą serpentynę 2 – Kącik wypoczynkowy 3 – Dereń kousa

The Boodles Travel Garden

W 1962 roku, 60 lat temu, Anthony Wainwright okrążył cały świat w zaledwie 16 dni, poszukując diamentów, pereł i cennych klejnotów do biżuterii. Boodles Travel Garden jest celebracją tej niesamowitej podróży; globalnym ogrodem wypełnionym roślinami ze wszystkich zakątków świata, który zapewnia spokojne miejsce do wypoczynku i przemyśleń.

W nasadzeniach wyraźnie odznaczają się gatunki o ciekawej formie i pokroju, m.in. pochodząca z Indii paproć drzewiasta, dereń pagodowy z Azji Wschodniej czy klon Dawida z Chin o białej, paskowanej korze. W leśnej roślinności pod koronami drzew biegną ślady błękitu i spalonego pomarańczu, odzwierciedlające podróż po lądach i oceanach oraz wprowadzające ruch w nasadzeniach, podkreślony dodatkowo przez wijący się serpentyną strumień. Czerni dna jego koryta towarzyszy kontrastowa jasna ścieżka. Pagórki rabat częściowo zasłaniają widok, zapraszając na podróż pełną odkryć.

GWIAZDY OGRODU

 • Dereń kousa (Cornus kousa)
 • Kosaciec syberyjski (Iris sibirica) ’Persimmon’
 • Pierwiosnek wianuszkowaty (Primula bulleyana)
 • Tarczownica tarczowata (Darmera peltata)
 • Funkia (Hosta) ’Devon Green’

WIODĄCE BARWY: jasny beż/grafitowa czerń, spalony pomarańcz, jasny błękit

Złote ogrody z Chelsea Flower Show 2022 - The Boodles Travel Garden inspiracja
Fot. Boodles

INSPIRACJA: Sri Lanka Sapphire Yellow Gold Ring

Projekt Thomas Hoblyn
Wykonanie The Garden Builders
Sponsor Boodles
Nagrody Złoty Medal

Złote ogrody z Chelsea Flower Show 2022 - Morris and Co fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
1 – Drżące na wietrze liście wierzby ożywiają ogród 2 – Gęsta roślinność zakrywa częściowo proste ścieżki 3 – Dziewanna 'Petra'

Morris & Co.

Projekt tego ogrodu opiera się na dwóch kultowych wzorach Williama Morrisa, wpływowego projektanta i postaci kultury epoki wiktoriańskiej. Morris kochał naturę, a na jego projekty duży wpływ miały kwiaty, które widział wokół siebie. Pierwszy wzór Morrisa, Trellis z 1862 roku (kratownica z różą pnącą i ptakami) zainspirował segmentowany układ ogrodu i równoległe ścieżki, a jeden z jego najsłynniejszych wzorów, Willow Boughs z 1887 (wierzbowe gałązki) znalazł odzwierciedlenie w projekcie cieków wodnych oraz ogrodowego pawilonu, który tworzą wzorzyste słupy i misternie zdobione metalowe panele.

Wybrane rośliny z projektów Morrisa posadzono obok kwiatów znanych i lubianych z ogrodów przydomowych. Przeniesienie wzoru Morrisa na kanwę ogrodu i wypełnienie segmentów mnóstwem roślin pozwoliło stworzyć wrażenie zanurzenia się w wiejskim ogrodzie – mówi Ruth Willmott, projektantka ogrodu. Zapewniające pożywienie i siedliska dla ptaków rośliny reprezentują zamiłowanie artysty do kolorów – dominują ziemiste czerwienie, morelowe oranże i błękity.

GWIAZDY OGRODU

 • Wierzba (Salix ×sepulcralis) ‘Erythroflexuosa’
 • Głóg Lavallego (Crataegus ×lavalleei) ‘Carrierei’
 • Kosaciec bródkowy (Iris barbata) ‘Blue Rhythm’
 • Dziewanna (Verbascum) ‘Petra’
 • Kuklik (Geum) ‘Mai Tai’

WIODĄCE BARWY: ziemista czerwień, srebrzysty błękit, morelowy oranż

Złote ogrody z Chelsea Flower Show 2022 - Morris and Co inspiracja fot. The metropolitan museum of art rawpixel
Fot. The Metropolitan Museum of Art / rawpixel

INSPIRACJA: Trellis (1862), Willow Boughs (1887)

Projekt Ruth Willmott
Wykonanie Garden Builders
Sponsor Morris & Co.
Nagrody Złoty medal

Złote ogrody z Chelsea Flower Show 2022 - A Rewilding Britain Landscape fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
1 – W projekcie ogrodu wyraźnie widać inspirację środowiskiem naturalnym 2 – Żeremie bobra 3 – Niezapominajki i dzikie jaskry pochylają się nad brzegiem strumienia

A Rewilding Britain Landscape

Wartki potok przepływa pod polaną porośniętą głogiem, leszczyną i klonem polnym oraz przez kamienny murek do znajdującej się poniżej sadzawki wody spiętrzonej przez bobry i ich żeremie, zbudowane wokół okazałej wierzby kruchej. Strumienie wody wyciekają przez tamę i rozpływają się pośród odrastających olch po okolicznej łące, przez którą do kryjówki nad brzegiem zbiornika prowadzi prosta drewniana kładka.

Rodzime kwiaty mieszają się z trawami w różnorodnych siedliskach, podczas gdy brzegi sadzawki i strumyków porastają rośliny błotne. Ten będący wycinkiem natury ogród ukazuje odbudowę środowiska przyrodniczego południowo-zachodniej Anglii po reintrodukcji rodzimego gatunku – bobra – oraz odzwierciedla bogaty krajobraz, który wciąż ewoluuje, gdy eko-inżynierowie natury, tacy jak bobry, znajdują w nim swoją ostoję.

W projekcie naszego ogrodu chcieliśmy przekazać iskrę nadziei i radości, płynącą z bogatego i zdrowego świata dzikiej przyrody, który znajduje się w niebezpieczeństwie, ale któremu wciąż możemy pomóc się odrodzić – mówią Lulu i Adam, projektanci ogrodu.

GWIAZDY OGRODU

WIODĄCE BARWY: limonkowa zieleń, brunatny brąz, lśniące żółcie

Złote ogrody z Chelsea Flower Show 2022 - The Boodles Travel Garden inspiracja fot. were-photography Depositphotos
Fot. were-photography / Depositphotos

INSPIRACJA: Bóbr europejski

Projekt Lulu Urquhart, Adam Hunt
Wykonanie Landscape Associates
Sponsor Rewilding Britain, Project Giving Back
Nagrody Złoty medal, Best Show Garden

Złote ogrody z Chelsea Flower Show 2022 - Medite Smartply Building The Future fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
1 – Perłówka wyniosła i funkie rozmywają krawędzie ścieżki 2 – Wodospad spływa z dachy skalnej groty – miejsca odpoczynku 3 – Poduszki zostały dobrane kolorystycznie do tonacji ogrodu

Medite Smartply Building The Future

W sercu tego klimatycznego ogrodu na skraju lasu wznosi się zapierający dech budynek inspirowany naturalnymi warstwami skalnymi, takimi jak te na klifach w Devon i Kornwalii, których przekrój odsłania miliony lat ruchów płyt. Budynek w całości został wykonany przy użyciu drewnopochodnych paneli Medite Tricoya Extreme o wytrzymałości 50 lat, które mogą być używane zamiast metali lub tworzyw sztucznych.

Z zielonego, spadzistego dachu spływają kaskady wody do znajdującego się poniżej zbiornika. Wokół rosną kochające wilgoć rzadkie i dzikie gatunki flory. Połączenie rodzimych i naturalizowanych roślin tworzy nieformalny, wielopiętrowy zielony krajobraz.

Projekt Sarah Eberle jest doskonałą demonstracją budowania z drewna, pokazującą wszechstronność i liczne zastosowania materiału przez cały cykl jego życia: rosną w nim zarówno młodsze drzewa, jak i w pełni wyrośnięte świerki. Ogród uosabia spokój i pokazuje odwiedzającym środowisko, które może stworzyć drewno, od jego najsurowszej formy po wyprodukowane panele.

GWIAZDY OGRODU

 • Perłówka wyniosła (Melica altissima) ’Alba’
 • Kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata)
 • Szeflera tajwańska (Schefflera taiwaniana)
 • Gilenia trójlistkowa (Gillenia trifoliata)
 • Kokorycz (Corydalis) ‘Craighton Blue’

WIODĄCE BARWY: rdzawe ochry, jasny oranż, butelkowa zieleń

Złote ogrody z Chelsea Flower Show 2022 - Medite Smartply Building The Future inspiracja fot. 4kclips Depositphotos
Fot. 4kclips / Depositphotos

INSPIRACJA: Klify Kornwalii

Projekt Sarah Eberle
Wykonanie Landform Consultants
Sponsor Medite Smartply
Nagrody Złoty Medal, Best Construction

Tekst: Łukasz Skop, Zdjęcia: Bożka Piotrowska

  Gardeners World Edycja Polska 9 2022

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Wrzesień 2022

Autor
Złote ogrody | Chelsea Flower Show 2022
Złote ogrody | Chelsea Flower Show 2022
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Wrzesień 2022
Przejrzyj i kup