|
Pandemia koronawirusa w ogromnym stopniu zmieniła nasze podejście do ogrodów. Z zewnętrznych przestrzeni towarzyszących mieszkaniom stały się przedłużeniem wnętrz domów, zamieniły się w biura, siłownie i miejsca do wypoczynku oraz zabaw. Szala oczekiwań przechyliła się gwałtownie na naszą stronę, ale dla zachowania zdrowej równowagi nigdy nie wolno zapominać, że to, co ogrody dają nam, powinno być zrównoważone tym, co my możemy dać w zamian ogrodom i ich mieszkańcom.
Przypominają o tym czołowi projektanci z Chelsea, którzy proponują różnorodne rozwiązania odpowiadające na potrzeby właścicieli (jacuzzi, miejsce do medytacji, tajemnicze zakątki) oraz dzikiej przyrody (gęste żywopłoty dla ptaków, woda dla ssaków, kwiaty dla zapylaczy). Wielkość ogrodu nie może być warunkiem utrzymania tego zdrowego balansu, dlatego nawet projekty na małe przestrzenie proponują wiele wygodnych rozwiązań.
Dla jeszcze lepszego zrozumienia i docenienia przedstawionych ogrodów po raz pierwszy publikujemy źródła inspiracji, które za nimi stoją, wybrane rośliny, które błyszczą najsilniej i listy wiodących kolorów, które dodają tym projektom spójności. Dzięki temu każdy, bez względu na ogrodnicze umiejętności i wiedzę, może odnaleźć w nich coś odpowiadającego jego potrzebom oraz przefiltrować otoczenie przez własną wrażliwość i odnaleźć inspiracje w codziennej rzeczywistości. Poznaj sześć ogrodów nagrodzonych złotymi medalami na wystawie RHS Chelsea Flower Show 2022.
Out of the Shadows
Ogrody po przejściu pandemii mierzą się z wielkim wyzwaniem: powinny być nie tylko siedliskiem roślin, ale też służyć jako przedłużenie części mieszkalnej i zapewniać miejsce do ćwiczeń, posiłków, odpoczynku oraz rozrywki. Czy w próbie znalezienia odpowiedzi na te wszystkie wymagania nie zgubimy esencji tego, co tworzy piękny ogród? Projektantka Kate Gould udowadnia, że można płynnie połączyć potrzeby współczesnego stylu życia z inspirującym ogrodem, z którego można korzystać przez cały rok.
Zainspirowany ostatnimi mrocznymi czasami ogród jest bezpiecznym miejscem do spotkań towarzyskich w małych grupach oraz przestrzenią zaprojektowaną do ożywienia zarówno ciała, jak i umysłu. Trzon nasadzeń tworzy tropikalna roślinność, w tym bambusy, sagowce oraz paprocie drzewiaste, której niezawodna zieleń podnosi na duchu przez cały rok.
GWIAZDY OGRODU
- Anigozantos (Anigozanthos flavidus) ‘Beauty Yellow’
- Peruwiańskie drzewo pieprzowe (Schinus molle)
- Pustynnik himalajski (Eremurus himalaicus)
- Wachlica długa (Dasylirion longissimum)
- Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta)
WIODĄCE BARWY: ceglasta miedź, turkusowa zieleń, lapis lazuli
INSPIRACJA: Lockdown i dystans społeczny
Projekt Kate Gould
Wykonanie Kate Gould Gardens
Sponsor Kate Gould Gardens
Nagrody Złoty Medal, Best Contruction, Best Sanctuary Garden
A Garden Sanctuary by Hamptons
To ogrodowe sanktuarium zaprasza do ucieczki od codzienności, oferując ukojenie od stresów i pobudzając zmysły dzięki sile roślin. Ogród wypełniają kwiaty dla zapylaczy, z wody mogą skorzystać dzikie zwierzęta, a gęste drzewa dają schronienie ptakom. Obłe głazy narzutowe i naturalne skalne stopnie kontrastują z budynkiem i celowo spowalniają drogę do chatki, prowadząc poprzez nasadzenia roślin i ponad spływającą do zbiornika wodą.
Bukowy żywopłot oraz opalane modrzewiowe panele zapewniają tło eksponujące oszałamiającą korę brzóz i sosen. Pod ich koronami szum wody delikatnie rozpływa się po ogrodzie.
Elewację neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla budynku wykonano z opalanego drewna (shou-sugi-ban) czerpiąc inspirację z japońskiego designu i starożytnej filozofii Wabi Sabi, skupiającej się na akceptacji przemijającej natury życia i odnajdywaniu piękna w niedoskonałości. Opalane drewno jest odporne na wilgoć, gnicie, szkodniki i promieniowanie UV, dlatego nie ma potrzeby jego chemicznej konserwacji.
GWIAZDY OGRODU
- Mak lekarski (Papaver somniferum) ’Dark Plum’
- Miesiącznica roczna (Lunaria annua) ’Albiflora’
- Dereń kanadyjski (Cornus canadensis)
- Skrzyp zimowy (Equisetum hyemale)
- Brzoza nadrzeczna (Betula nigra)
WIODĄCE BARWY: grafitowa czerń, czysta biel, purpura tyryjska
INSPIRACJA: Shou-sugi-ban
Projekt Tony Woods
Wykonanie Garden Club London
Sponsor Hamptons, Koto Design
Nagrody Złoty Medal
The Boodles Travel Garden
W 1962 roku, 60 lat temu, Anthony Wainwright okrążył cały świat w zaledwie 16 dni, poszukując diamentów, pereł i cennych klejnotów do biżuterii. Boodles Travel Garden jest celebracją tej niesamowitej podróży; globalnym ogrodem wypełnionym roślinami ze wszystkich zakątków świata, który zapewnia spokojne miejsce do wypoczynku i przemyśleń.
W nasadzeniach wyraźnie odznaczają się gatunki o ciekawej formie i pokroju, m.in. pochodząca z Indii paproć drzewiasta, dereń pagodowy z Azji Wschodniej czy klon Dawida z Chin o białej, paskowanej korze. W leśnej roślinności pod koronami drzew biegną ślady błękitu i spalonego pomarańczu, odzwierciedlające podróż po lądach i oceanach oraz wprowadzające ruch w nasadzeniach, podkreślony dodatkowo przez wijący się serpentyną strumień. Czerni dna jego koryta towarzyszy kontrastowa jasna ścieżka. Pagórki rabat częściowo zasłaniają widok, zapraszając na podróż pełną odkryć.
GWIAZDY OGRODU
- Dereń kousa (Cornus kousa)
- Kosaciec syberyjski (Iris sibirica) ’Persimmon’
- Pierwiosnek wianuszkowaty (Primula bulleyana)
- Tarczownica tarczowata (Darmera peltata)
- Funkia (Hosta) ’Devon Green’
WIODĄCE BARWY: jasny beż/grafitowa czerń, spalony pomarańcz, jasny błękit
INSPIRACJA: Sri Lanka Sapphire Yellow Gold Ring
Projekt Thomas Hoblyn
Wykonanie The Garden Builders
Sponsor Boodles
Nagrody Złoty Medal
Morris & Co.
Projekt tego ogrodu opiera się na dwóch kultowych wzorach Williama Morrisa, wpływowego projektanta i postaci kultury epoki wiktoriańskiej. Morris kochał naturę, a na jego projekty duży wpływ miały kwiaty, które widział wokół siebie. Pierwszy wzór Morrisa, Trellis z 1862 roku (kratownica z różą pnącą i ptakami) zainspirował segmentowany układ ogrodu i równoległe ścieżki, a jeden z jego najsłynniejszych wzorów, Willow Boughs z 1887 (wierzbowe gałązki) znalazł odzwierciedlenie w projekcie cieków wodnych oraz ogrodowego pawilonu, który tworzą wzorzyste słupy i misternie zdobione metalowe panele.
Wybrane rośliny z projektów Morrisa posadzono obok kwiatów znanych i lubianych z ogrodów przydomowych. Przeniesienie wzoru Morrisa na kanwę ogrodu i wypełnienie segmentów mnóstwem roślin pozwoliło stworzyć wrażenie zanurzenia się w wiejskim ogrodzie – mówi Ruth Willmott, projektantka ogrodu. Zapewniające pożywienie i siedliska dla ptaków rośliny reprezentują zamiłowanie artysty do kolorów – dominują ziemiste czerwienie, morelowe oranże i błękity.
GWIAZDY OGRODU
- Wierzba (Salix ×sepulcralis) ‘Erythroflexuosa’
- Głóg Lavallego (Crataegus ×lavalleei) ‘Carrierei’
- Kosaciec bródkowy (Iris barbata) ‘Blue Rhythm’
- Dziewanna (Verbascum) ‘Petra’
- Kuklik (Geum) ‘Mai Tai’
WIODĄCE BARWY: ziemista czerwień, srebrzysty błękit, morelowy oranż
INSPIRACJA: Trellis (1862), Willow Boughs (1887)
Projekt Ruth Willmott
Wykonanie Garden Builders
Sponsor Morris & Co.
Nagrody Złoty medal
A Rewilding Britain Landscape
Wartki potok przepływa pod polaną porośniętą głogiem, leszczyną i klonem polnym oraz przez kamienny murek do znajdującej się poniżej sadzawki wody spiętrzonej przez bobry i ich żeremie, zbudowane wokół okazałej wierzby kruchej. Strumienie wody wyciekają przez tamę i rozpływają się pośród odrastających olch po okolicznej łące, przez którą do kryjówki nad brzegiem zbiornika prowadzi prosta drewniana kładka.
Rodzime kwiaty mieszają się z trawami w różnorodnych siedliskach, podczas gdy brzegi sadzawki i strumyków porastają rośliny błotne. Ten będący wycinkiem natury ogród ukazuje odbudowę środowiska przyrodniczego południowo-zachodniej Anglii po reintrodukcji rodzimego gatunku – bobra – oraz odzwierciedla bogaty krajobraz, który wciąż ewoluuje, gdy eko-inżynierowie natury, tacy jak bobry, znajdują w nim swoją ostoję.
W projekcie naszego ogrodu chcieliśmy przekazać iskrę nadziei i radości, płynącą z bogatego i zdrowego świata dzikiej przyrody, który znajduje się w niebezpieczeństwie, ale któremu wciąż możemy pomóc się odrodzić – mówią Lulu i Adam, projektanci ogrodu.
GWIAZDY OGRODU
- Niezapominajka polna (Myosotis arvensis)
- Kozłek dwupienny (Valeriana dioica)
- Długosz królewski (Osmunda regalis)
- Kosaciec żółty (Iris pseudacorus)
- Wierzba biała (Salix alba)
WIODĄCE BARWY: limonkowa zieleń, brunatny brąz, lśniące żółcie
INSPIRACJA: Bóbr europejski
Projekt Lulu Urquhart, Adam Hunt
Wykonanie Landscape Associates
Sponsor Rewilding Britain, Project Giving Back
Nagrody Złoty medal, Best Show Garden
Medite Smartply Building The Future
W sercu tego klimatycznego ogrodu na skraju lasu wznosi się zapierający dech budynek inspirowany naturalnymi warstwami skalnymi, takimi jak te na klifach w Devon i Kornwalii, których przekrój odsłania miliony lat ruchów płyt. Budynek w całości został wykonany przy użyciu drewnopochodnych paneli Medite Tricoya Extreme o wytrzymałości 50 lat, które mogą być używane zamiast metali lub tworzyw sztucznych.
Z zielonego, spadzistego dachu spływają kaskady wody do znajdującego się poniżej zbiornika. Wokół rosną kochające wilgoć rzadkie i dzikie gatunki flory. Połączenie rodzimych i naturalizowanych roślin tworzy nieformalny, wielopiętrowy zielony krajobraz.
Projekt Sarah Eberle jest doskonałą demonstracją budowania z drewna, pokazującą wszechstronność i liczne zastosowania materiału przez cały cykl jego życia: rosną w nim zarówno młodsze drzewa, jak i w pełni wyrośnięte świerki. Ogród uosabia spokój i pokazuje odwiedzającym środowisko, które może stworzyć drewno, od jego najsurowszej formy po wyprodukowane panele.
GWIAZDY OGRODU
- Perłówka wyniosła (Melica altissima) ’Alba’
- Kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata)
- Szeflera tajwańska (Schefflera taiwaniana)
- Gilenia trójlistkowa (Gillenia trifoliata)
- Kokorycz (Corydalis) ‘Craighton Blue’
WIODĄCE BARWY: rdzawe ochry, jasny oranż, butelkowa zieleń
INSPIRACJA: Klify Kornwalii
Projekt Sarah Eberle
Wykonanie Landform Consultants
Sponsor Medite Smartply
Nagrody Złoty Medal, Best Construction
Tekst: Łukasz Skop, Zdjęcia: Bożka Piotrowska
Artykuł pochodzi z magazynu |