Jak wygląda żywopłot z buka?
Buk pospolity (Fagus sylvatica) to drzewo, które może rosnąć 40 cm rocznie i dorastać nawet do 40 m wysokości, ale z powodzeniem można go wykorzystać na żywopłot, gdyż bardzo dobrze znosi przycinanie. Dodatkowo buk szybko się zagęszcza, więc żywopłot z buku tworzy gęsty i zwarty żywy mur.
Posiada dużą ilość liści w eliptycznym kształcie, które wiosną mają piękny, intensywnie zielony kolor. Wtedy też pojawiają się drobne kwiaty w jasnozielonej barwie, z których powstają niewielkie, brązowe orzeszki. Liście jesienią przebarwiają się na żółto lub brązowo i z czasem opadają. Jednak wiele brązowych liści utrzymuje się na roślinach, dzięki czemu żywopłot spełnia swoją funkcję (chociaż częściowo) nawet zimą.
{PAGEBREAK|Jak i kiedy sadzić żywopłot z buka?
Jak założyć żywopłot z buka?
Termin
Zakładanie żywopłotu z buka powinno odbywać się wiosną lub jesienią z bezlistnych sadzonek.
Przygotowanie
Przed nasadzeniem warto dobrze obejrzeć korzenie, a te uszkodzone lub zbyt długie przyciąć, a następnie dolną część rośliny umieścić w pojemniku z wodą na kilka godzin. Podłoże należy dobrze przygotować, gdyż buk wymaga gleby żyznej, która jest zasobna w składniki pokarmowe. Miejsce na żywopłot trzeba oczyścić, usuwając darń i chwasty. Podłoże warto wymieszać z kompostem, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość składników mineralnych.
Sadzenie
Namoczone sadzonki umieszcza się w dołkach co 20 – 25 cm (w żywopłocie dwurzędowym co około 30 – 35 cm), a następnie dokładnie przysypuje ziemią i podlewa.
Pielęgnacja żywopłotu z buka
Cięcie
Żywopłot z buka należy regularnie przycinać, skracając pędy wiosną już w pierwszym roku po nasadzeniu.Formowanie boków i wierzchołka zaczynamy, gdy rośliny osiągną wysokość 1m wysokości. Cięcie przeprowadzamy dwukrotnie w ciągu roku: pierwszy raz przed rozwinięciem się młodych pąków, a kolejny dopiero w lipcu/sierpniu.
Podlewanie
Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej wilgotności podłoża, które powinno być stale wilgotne, ale należy uważać, aby nie przelać roślin. Podlewanie jest szczególnie ważne podczas upalnego lata. Chcąc, aby gleba lepiej zatrzymywała wilgoć, można zastosować ściółkowanie np. słomą lub agrowłókniną, co zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody.
Nawożenie
Rośliny warto również regularnie dokarmiać, stosując nawozy organiczne lub nawozy wieloskładnikowe. W pierwszy latach niezbędne jest także regularne odchwaszczanie, gdyż buk może na początku nie poradzić sobie z silną konkurencją.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: vergl@centrum.cz / Depositphotos