Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Zielona ściana – ogrodzenie z buka | Sadzenie krok po kroku

Jeśli potrzebujesz w swoim ogrodzie ogrodzenia, może zasadzisz żywopłot? Stworzy bezpieczny zakątek przyjazny dzikiej faunie, zmieniający się wraz z porami roku parawan, a jednocześnie ochroni ogród przed wiatrem i spojrzeniami sąsiadów.

Spis treści
Jak stworzyć gęste ogrodzenie z buków? Jak sadzić buk przy ogrodzeniu?

Zielona ściana z buka

Buk pospolity (Fagus sylvatica) jest drzewem liściastym, ale doskonale nadaje się na ogrodzenie. Dobrze znosi regularne cięcie i tworzy piękna zieloną ścianę. W sezonie liście są zielone, wiosną jasne i błyszczące, lekko ciemniejąc im bliżej lata. Jesienią matowieją i zmieniają kolor na złoto-brązowy. Często zachowują liście na zimę, zapewniając prywatność.

Zielona ściana z buka stworzy przyjazny dzikiej faunie, zmieniający się wraz z porami roku parawan, a jednocześnie ochroni ogród przed wiatrem.

Krok po kroku

Podobnie jak inne żywopłoty liściaste, tak i bukowy należy sadzić w stanie uśpienia drzewek – jesienią lub wczesną wiosną. Rośliny są często dostarczane w postaci wysokich na ok. 60 cm sadzonek z odkrytym korzeniem. Nie sprawiają one wrażenia bujnych, ale dobrze się przyjmują. ▶ Dowiedz się więcej

Przed sadzeniem
Mocz korzenie sadzonek przez kilka godzin w wiadrze wody i nie pozwól im wyschnąć przed zasadzeniem. Sekatorem przytnij wszystkie uszkodzone i zbyt długie korzenie.

Przygotowanie gleby
Widłami wymieszaj z glebą materię organiczną, np. kompost ogrodowy. Rozciągnij prosto sznurek, aby służył pomocą przy sadzeniu. Zrób wykop, wbijając łopatę w ziemię na pełną głębokość, a następnie poruszając nią w przód i w tył.

Sadzenie
Wstaw sadzonki w ziemię co około 45 cm, na tę samą głębokość, na jakiej rosły w szkółce (widoczny ślad gleby na pędzie). Zasyp korzenie ziemią.

Po sadzeniu
Utwardź glebę wokół sadzonek, ostrożnie po niej stąpając. Podlej drzewka i rozłóż wokół nich warstwę ściółki, aby utrzymać wilgoć w glebie i zapobiec rozwojowi chwastów. Następnie przytnij każde drzewko o jedną trzecią.

Zdjęcie: PhotoMIX-Company - Pixabay

Autor
Zielona ściana – ogrodzenie z buka | Sadzenie krok po kroku
Zielona ściana – ogrodzenie z buka | Sadzenie krok po kroku
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Magdalena

21-07-2020 17:45

NA zdjęciu nie jest buk tylko grab pospolity.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl