Logo
Logo

Ogród Kosmicznych Spekulacji | Charles Jencks

Ogród Kosmicznych Spekulacji to wyjątkowe miejsce, pełne treści i symboliki. Niektórzy sądzą nawet, że jest ono przestrzenią mistyczną, w której zgodnie z zamysłem autora, można kontemplować nieskończoność i zawiłość Wszechświata. Poza warstwą symboliczną ogród Charlesa Jencksa to też przede wszystkim dzieło o ciekawej wręcz spektakularnej kompozycji, któremu warto przyjrzeć się bliżej, a najlepiej zobaczyć je na własne oczy. 

Spis treści
Kim jest Charles Jencks?
Jak wygląda Ogród Kosmicznych Spekulacji? Gdzie jest i kiedy można go odwiedzić? Gdzie kupić bilety?
FILM: Wirtualna wycieczka po Ogrodzie Kosmicznych Spekulacji

Kim jest Charles Jencks?

Charles Jencks po raz pierwszy zainteresował się projektowaniem ogrodów w 2000 roku. Zainspirowała go do tego jego żona Maggie, która poprosiła go o projekt zieleńca. Od tamtej pory słynny teoretyk architektury stał się też znaną personą w świecie architektury krajobrazu. Jego ogrody są nośnikiem wielu znaczeń, a ich głównym motywem jest teoria chaosu, filozofia, genetyka. 

Jencks zmarł w 2019 roku, był projektantem, teoretykiem i historykiem architektury oraz współzałożycielem fundacji Maggie's Cancer Care Centres, zajmującej się pomocą osobom chorym na raka, którą założył po śmierci żony. Jego najlepiej sprzedające się książki "The Language of Post-Modern Architecture", "Adhocism", "The Architecture of the Jumping Universe" i "The Architecture of Hope" do dzisiaj są w kanonie lektur znawców sztuki i architektury. To właśnie Szkocja jest domem dla kilku jego najbardziej znanych realizacji, w tym dla The Garden of Cosmic Speculation (Ogrodu Kosmicznych Spekulacji) i Jupiter Artland. 

Ogród Kosmicznych Spekulacji, czyli o miejscach, które mają treść  

Wierzę, że architektura i wszystkie dziedziny sztuki powinny być nasycone treścią. Powinny wyrażać coś więcej, coś poza warstwą wrażeniową.

Ta myśl towarzyszyła Jencksowi we wszystkich jego projektach, a szczególnie w Ogrodzie Kosmicznych Spekulacji. Zajmujący 30 akrów ogród poprzez naturę celebruje nieskończoność kosmosu, zarówno intelektualnie, jak i zmysłowo. 

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów ogrodu jest meandrująca kaskada schodów, która opowiada historię Wszechświata, z kolei taras pokazuje zniekształcenie przestrzeni i czasu spowodowane czarną dziurą. „Spacer kwarków” zabiera zwiedzających w podróż do najmniejszych elementów budulcowych materii, a szereg form terenu i jezior przypomina geometrię fraktalną

Dla Jencksa symbolika ogrodu zawsze miała decydujące znaczenie, które bezpośrednio wpływa na ostateczną kompozycję, a wręcz dyktuje jej formę. W jednym z wywiadów architekt stwierdził, że to właśnie oryginalna idea jest dla niego najcenniejsza w procesie projektowania, a jej kreowanie daje mu najwięcej satysfakcji. Co jego zdaniem jest jednym z największych wyzwań i jednocześnie bolączek współczesnego designu?

Pierwszeństwo przyznane wartościom estetycznym, bardziej niż symbolicznym czy konceptualnym i krótkoterminowy nacisk na efekty wizualne, które nie trwają dłużej niż tydzień.

The Garden of Cosmic Speculation
Fot. Flexdream, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Charles wielokrotnie wskazywał na dialog pomiędzy sztuką ogrodową a rzeźbą, dlatego w jego realizacjach instalacje artystyczne odgrywają tak dużą rolę i wpisane są w całą koncepcję. 

Rzeźby_Charles Jencks
Fot. Flexdream, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Ogród Kosmicznych Spekulacji jest prywatny, otwarty dla publiczności tylko przez jeden dzień w roku, zwykle w pierwszą niedzielę maja, za pośrednictwem programu charytatywnego Scotland's Gardens. 

Więcej o Ogrodzie Kosmicznych Spekulacji, jego lokalizacji i zwiedzaniu dowiecie się z oficjalnej witryny. Tam znajdziecie też bilety i imponującą galerię zdjęć! 

FILM: The Garden of Cosmic Speculation - Charles Jencks

art and craft ideas / Youtube

 

 Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Flexdream, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons; Life Mounds by Charles Jencks by JK Gillon, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Autor
Ogród Kosmicznych Spekulacji | Charles Jencks
Ogród Kosmicznych Spekulacji | Charles Jencks
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz