Logo
Logo

Modne rzeźby ogrodowe | 15 + inspirujących pomysłów

Rzeźby ogrodowe sprawiają, że zielony zakątek nabiera charakteru i tajemniczości. Jeśli wydaje się wam, że takie ozdoby przeznaczone są jedynie dla wysmakowanych znawców sztuki, nic bardziej mylnego! Rzeźby ogrodowe mogą przybierać różne postaci i dopasować się nie tylko do każdego stylu ogrodowego, ale także do każdego gustu. Sprawdźcie, co dla was przygotowaliśmy, a przekonacie się, że nawet w tym najskromniejszym ogrodzie znajdzie się miejsce na małe dzieło sztuki! 

Spis treści
Jakie rzeźby do ogrodu wybrać? Jakie funkcje mogą pełnić rzeźby w ogrodzie?

Jakie rzeźby do ogrodu wybrać?

Ogród jest miejscem, w którym odpoczywamy, spotykamy się z bliskimi, kontemplujemy naturę, pracujemy. Obecność roślin wpływa na nas kojąco i nie od dziś wiadomo, że czas spędzony na świeżym powietrzu to doskonałe remedium na stres, zmęczenie, czy po prostu nie najlepsze samopoczucie. Podobny wpływ na nas wywiera obcowanie ze sztuką. Zdaniem niektórych projektantów prawdziwy ogród bez sztuki nie istnieje. Przykładem architektki, która wychodziła z tego założenia jest Mien Ruys, która twierdziła nawet, że to właśnie dzięki rzeźbom ogrodowym przestrzeń nabiera tajemniczości i staje się wyjątkowa i nieprzewidywalna.

Rzeźby ogrodowe nie muszą być wykonane z najtrwalszych materiałów. Czasem o wiele atrakcyjniej wyglądają te ażurowe, które nie dominują nad roślinami. Co powiecie na rzeźby z drutów
Wykonanie takiej rzeźby to już praca dla prawdziwego artysty, ale trzeba przyznać, że prezentuje się zjawiskowo. 
Ten przykład pokazuje, że rzeźba ogrodowa nie zawsze musi być umiejscowiona w widocznym miejscu i może być naprawdę niepozorna. Ten odłamek wyrzeźbionej twarzy wygląda niezwykle intrygująco na tle kamieni i z pewnością dla każdego, kto go zauważy, będzie dużym zaskoczeniem! 
Rzeźba może być też jednocześnie np. fontanną

Jakie funkcje mogą pełnić rzeźby w ogrodzie? 

To przykład bardzo minimalistycznej formy, która jednocześnie mocno przyciąga uwagę i z każdej perspektywy wygląda inaczej, rzucając cień na otaczające nasadzenia. Drzewa stanowią dla niej doskonałe tło. 
W ogrodzie też można się nabrać! Ta rzeźba wygląda niemal jak prawdziwa roślina i jest świetnym dowodem na to, że pod pojęciem sztuki ogrodowej może kryć się naprawdę wiele. Jeśli do tej pory baliście się wprowadzić rzeźbę do swojego ogrodu, teraz już chyba wszelkie wątpliwości powinny być rozwiane. Rzeźba nie musi być monumentalnym posągiem! Może być delikatna i przedstawiać np. sylwetkę waszej ulubionej byliny. 
Rzeźby ogrodowe mogą pełnić szereg różnych funkcji poza tą estetyczną. Wspominaliśmy już choćby o fontannie, a teraz mamy kolejną propozycję. Te betonowe ściany nie tylko zdobią przestrzeń, nadając jej charakteru, ale także dzielą ją na strefy. Na powyższym przykładzie widać, jak łatwo dzięki rzeźbom stworzyć ogrodowe wnętrze. 
Pomysł na niewielką ogrodową rzeźbę, która będzie jednocześnie pożyteczna? Poidełko dla ptaków! 
Rzeźby ze słomy, wikliny... Niezwykłe, prawda? Na tym zdjęciu ich faktura idealnie komponuje się z otaczającymi trawami. 
 Jaką jeszcze funkcję mogą pełnić rzeźby w ogrodzie? Spójrzcie, rolę rzeźby może pełnić np. mały ozdobny piec. 
Macie tak mały ogród, że wydaje się wam, że nie ma w nim miejsca ani na zbiornik wodny, ani na rzeźby? A co powiecie na mikroskopijne oczko wodne w tej medytującej postaci z brązu? Samo jej zdjęcie zachęca do kontemplacji! 
Okazuje się, że rzeźba może pełnić funkcję donicy, a skoro tak, to z pewnością znajdzie się dla niej miejsce nawet na małym balkonie albo patio
Rzeźby ogrodowe mogą wnieść wiele koloru i ożywić nawet najbardziej przewidywalną rabatę!
Rzeźba bardzo dobrze sprawdza się do kadrowania widoków i dzięki swojej atrakcyjnej formie może przyciągać wzrok do tych najbardziej udanych kompozycji w ogrodzie. 
 
Jesteśmy ciekawi, co sądzicie o krasnalach ogrodowych? Waszym zdaniem to kicz? Być może są tutaj fani ogrodów rustykalnych, którzy lubią "mrugnąć okiem" do swoich gości i rozbawić ich taką niespodzianką? 
 
Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcia tytułowe: Kerstin Riemer, Richard Mcall / Pixabay 
Autor
Modne rzeźby ogrodowe | 15 + inspirujących pomysłów
Modne rzeźby ogrodowe | 15 + inspirujących pomysłów
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl