Logo
Logo

10 pomysłów na ogród | Inspiracje z Pinterest

Pomysłów na ogród można szukać wszędzie, nie tylko w realnej przestrzeni, ale także w internecie. Sieć to kopalnia inspiracji dla każdego, kto chce stworzyć nietuzinkowy i atrakcyjny ogród. Jeśli brakuje ci nowych pomysłów na stary ogród albo nie wiesz, od czego zacząć w swoim nowym zielonym zakątku, dobrze trafiłeś. Wybraliśmy 10 najciekawszych pomysłów na ogród z Pinteresta. 

Spis treści
Czym kierować się przy projektowaniu swojego ogrodu? Jakie pomysły na ogród można znaleźć na Pinterest? Jak urządzić mały ogród? Podzielić go na wnętrza!

 By zaprojektować swój prywatny ogród, trzeba przede wszystkim dobrze znać potrzeby swoje i innych domowników. Najważniejsza jest umiejętność skonfrontowania swojej wyidealizowanej wizji ogrodu z rzeczywistością. Jednak bez względu na ograniczenia, warto urządzić się tak, by czerpać z ogrodu, jak najwięcej radości. Co powiecie na pomysły, które podsunął nam Pinterest? 

Jakie pomysły na ogród można znaleźć na Pinterest? 

Ogrody inspirowane łąką to coraz powszechniejszy trend. Nie dość, że zachwycają kolorami i rozmaitością faktur, mają też ogromną wartość proekologiczną. W końcu łąki to oazy bioróżnorodności. Jak stworzyć łąkę we własnym ogrodzie? Na początek może nam wystarczyć jedna rabata w formie łąki kwietnej. Doskonale przydadzą się tutaj gotowe mieszanki dostępne w sklepach ogrodniczych
Teraz coś dla fanów klasyki i elegancji, bo te zawsze są w modzie. Naszą uwagę przyciąga przede wszystkim żywopłot w formie strzyżonych prostokątnych topiarów (ars topiaria to sztuka formowania roślin). Mimo iż żywopłot nie jest zwartą ścianą, doskonale spełnia swoją osłonową funkcję. W dodatku jego faktura świetnie kontrastuje z ażurowymi trawami, które "wybijają się" na jego tle.
 
Nieregularna kamienna ścieżka w ogrodzie nie tylko intrygująco wygląda, ale jest też niemal bezproblemowa w użytkowaniu. Im bardziej porośnięta trawą, tym daje lepszy efekt. 
Co powiecie na leśny ogród w nowoczesnym wydaniu? Chociaż drzewka bonsai nie kojarzą się z naturalnymi leśnymi widokami, w tym projekcie spisują się doskonale. Dlaczego ten piękny dom o minimalistycznej bryle zdaje się wyrastać z krajobrazu, jakby od wieków był częścią lasu? Kluczową rolę odgrywa tutaj spójność kolorystyczna i przede wszystkim dopasowanie gatunków roślin do tych, które rzeczywiście można spotkać w lasach. Musicie przyznać, że na tej wizualizacji każdy kadr ze sobą koresponduje. 

Niezawodny pomysł na mały ogród? Podział przestrzeni na wnętrza

Jadalnia na świeżym powietrzu to zawsze dobry pomysł! Wystarczy tylko klimatyczne oświetlenie, kilka donic z roślinami i przytulne wnętrze gotowe. Jednym z najsilniejszych trendów ogrodowych na 2022 rok są kuchnie w ogrodzie. Może warto się nad taką zastanowić? 
Drewniane płoty panelowe dobrze sprawdzają się zwłaszcza w małych ogrodach, np. niewielkich patio, czy ogródkach lokatorskich. Warto jednak dobrze przemyśleć ich lokalizację i przede wszystkim nie zasłaniać się nimi z każdej strony! Mały ogród zamknięty z czterech stron wysokimi ścianami będzie sprawiał wrażenie klaustrofobicznego pudełka. 
Mały ogród zamknięty z czterech stron wysokimi ścianami będzie sprawiał wrażenie klaustrofobicznego pudełka. 
 Im dłuższy i węższy ogród, tym bardziej warto dzielić go na strefy. W tym przypadku przestrzeń została podzielona na kilka oddzielnych wnętrz i od razu wydaje się większa. Kto by pomyślał, że w takim ogrodzie znajdzie się jeszcze miejsce na małą altankę z tarasem! 
W małym ogrodzie też znajdzie się miejsce na zbiornik wodny albo basen. Przecież nie musi być on wcale dużych rozmiarów. 
Zielone ściany są modne nie tylko we wnętrzach, ale także w ogrodach. Wyglądają zjawiskowo i przy okazji przydają się zwłaszcza, gdy musimy oszczędnie gospodarować przestrzenią. Jeśli macie do dyspozycji tylko mikroskopijne patio, w którym po ustawieniu mebli ogrodowych nie ma miejsca na nasadzenia, to żaden problem. Przenieście rośliny na ścianę! 

 To już kolejny dowód na to, że mała przestrzeń kryje wiele możliwości. W niewielkim ogrodzie też można stworzyć efekt urban jungle. Co najważniejsze, nie trzeba porzucać marzeń o odpoczynku pod drzewem!  
Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Jeffrey Bonto / Pixabay 
Autor
10 pomysłów na ogród | Inspiracje z Pinterest
10 pomysłów na ogród | Inspiracje z Pinterest
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl