Logo
Logo

Betonowe rzeźby i elementy dekoracyjne | Jak Betform Art zdobi ogrody?

Ogród to przede wszystkim przestrzeń do relaksu, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Ale też miejsce do wyciszenia się, w którym można odciąć się od codziennych trosk, przestać się spieszyć i przenieść myślami w inny wymiar. Dekorując ogród warto wybrać rzeźby, donice i dodatki nie tylko trwałe, ale i piękne, nadające artystyczny styl i tworzące wyjątkowy nastrój wokół naszego domu.

Rzeźby i elementy dekoracyjne tworzone przez Betform Art i realizowane przez rzeźbiarzy, m.in. Marcina Znamienkiewicza sprawią, że ogród, taras lub nawet mały balkon przemieni się w wyjątkowy zakątek – baśniowy, romantyczny lub do kontemplacji.

Spis treści
Po co i gdzie ustawiać rzeźby w ogrodzie?
Proces powstawania betonowych rzeźb Betform Art
Jak dbać o betonowe rzeźby?

Funkcja i miejsce dla rzeźb w ogrodzie

Kompozycje roślinne w ogrodzie charakteryzują się sezonową zmiennością i ze swej natury nie są trwałe. To, co w ogrodzie przez lata będzie wyglądać niezmiennie i może stanowić trzon i nadawać charakter kompozycji, to stałe elementy, takie jak mała architektura ogrodowa, czyli między innymi rzeźby i dekoracyjne figurki, poidła dla ptaków, donice czy fontanny

Jeśli chodzi o usytuowanie ich w ogrodzie, jest to sprawa indywidualna – wszystko zależy od wielkości posesji, podziału ogrodu na wnętrza o różnych funkcjach, a do tego naszej wrażliwości czy poczucia estetyki i chęci podkreślenia, oddania nastroju danego miejsca w ogrodzie lub we wnętrzu.

Figury tworzą w ogrodzie kompozycję z roślinnością i architekturą. Podnoszą również prestiż właściciela ogrodu – poprzez posiadanie małego dzieła sztuki.

Rzeźby oraz elementy dekoracyjne oferowane przez Betform Art pasują do ogrodów w różnych stylach i zależnie od tła, jakim są otoczone, mogą wzbudzać różne emocje. Mają różne rozmiary, można je więc wykorzystać w bardzo dużym ogrodzie, ale też nadają się do ozdoby niewielkiej przestrzeni, kameralnego wnętrza ogrodowego, rabaty czy ustawienia na tarasie.

Doskonale komponują się na tle roślin – zieleni krzewów, kęp kwitnących bylin lub zimozielonego, wijącego się przy nich pędów bluszczu. Można też ustawiać je nad wodą, aby odbijały się w tafli i tworzyły romantyczne bądź bajkowe obrazy.

Fot. Betform Art
Rzeźby Betform Art pięknie ustawione na tle zieleni dodają ogrodowi magicznego charakteru. Postacie z mitów, baśni czy bajek przeniosą nas w wyobraźni w inną przestrzeń.

Jak powstają rzeźby Betform Art?

Figury Betform Art są wykonane z wysokiej jakości betonu dostosowanego technologicznie do rzeźby i małej architektury ogrodowej. Najpierw rodzi się pomysł – to etap tworzenie projektu, który później realizują artyści, rzeźbiarze.

Jakie są inspiracje artystyczne? Obserwacja świata realnego i wirtualnego, kontakt ze sztuką, twórcze przetwarzanie i ujmowanie w intersujące formy otaczającej nas rzeczywistości, będące nierzadko do niej komentarzem, budujące nastrój od radosnego po refleksyjny, czy nostalgiczny.

Często od momentu pojawienia się pomysłu do efektu końcowego mija nawet rok. Betform Art wyróżnia przekraczanie granic tego, co dotychczas było możliwe w rzeźbie ogrodowej.

Na podstawie projektu rozpoczynają się prace rzeźbiarskie – model wykonywany jest najczęściej z gliny, następnie wykonywane są formy, a potem odlew betonowy. Figury mają rozmiary od bardzo małych, ważących około 1 kg i mierzących około 10 cm do takich, które ważą 400 kg i mają ponad 2 m wysokości.

Ręczna obróbka każdego odlewu pozwala zadbać z ogromną dbałością o jakość i detale każdej powstającej rzeźby czy dekoracji.

Zależnie od oczekiwań rynku i odbiorcy dodaje się efekt kolorystyczny; dobrany jest do każdej figury indywidualnie. Kolor ma podkreślać i oddawać nastrój figury. Obecnie figury Beform Art dostępne są w 6 barwach. Każda figura przechodzi kontrolę jakości i zanim zostanie wysłana na swoje docelowe miejsce, będzie solidnie zapakowana i zabezpieczana do transportu.

Fot. Betform Art
Za sprawą figur ogrodowy zakątek może stać się miejscem do kontemplacji, albo do rekreacji.

Konserwacja ogrodowych rzeźb

Wszystkie figury są odporne na warunki atmosferyczne, mogą stać na zewnątrz przez cały rok. Wiadomo jednak, że tak jak wszystko, co stoi na zewnątrz, z biegiem czasu, Matka Natura kładzie na figury swoją wyjątkową dla danego miejsca patynę (mech, zacieki deszczowe, erozja, wietrzenie materiału), co przynosi korzyść produktowi i zwykle jest odbierane pozytywnie przez odbiorców, gdyż wyrób lepiej komponuje się z otoczeniem i nabiera antycznego czy rustykalnego charakteru.

Fot. Betform Art
Jednym z kolorów, w jakim dostępne są betonowe figury jest kolor rdzy.

Zwolennicy pierwotnego efektu produktu zabezpieczają figury na zimę poprzez delikatne usuwanie pyłów czy kurzów. Aby osiągnąć taki efekt należy je raz do roku po oczyszczeniu pokryć środkiem przeznaczonym do konserwacji wyrobów betonowych.

Artykuł powstał we współpracy z firmą BETFORM ART
www.betform-art.pl
Autor
Betonowe rzeźby i elementy dekoracyjne | Jak Betform Art zdobi ogrody?
Betonowe rzeźby i elementy dekoracyjne | Jak Betform Art zdobi ogrody?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
 

Komentarze

Dodaj komentarz