Logo
Logo

Uprawa czarnego bzu w ogrodzie | Jaką odmianę wybrać? Gdzie posadzić? Jak dbać?

Bez czarny to pospolita, ale niedoceniana roślina. Jest rzadko sadzona w ogrodach, a szkoda – to przyjazna dzikiej faunie, obficie kwitnąca, posiadająca jadalne kwiaty oraz owoce roślina, która powinna częściej gościć na naszych zielonych salonach. Krzew jest okazały, owoce zdrowe, a przetwory na ich bazie przepyszne. Nawet jego pielęgnacja jest mało kłopotliwa!

Dowiedz się, jakie są wymagania czarnego bzu i jakie są dostępne w sprzedaży odmiany.

Spis treści
Jak wygląda czarny bez? Co lubi? Jak wybrać miejsce i podłoże dla czarnego bzu? Jak dbać o czarny bez? Najlepsze odmiany czarnego bzu

Bez czarny (Sambucus nigra) w swojej naturalnej odmianie, jest spotykany na skraju lasów oraz na nieużytkach, a nawet na gruzowiskach. Roślina ma małe wymagania i doskonale dostosowuje się do różnych warunków środowiskowych.

To gęsty krzew lub niewielkie, wielopienne drzewo. Rośnie szybko (nawet do 60 cm rocznie!), uzyskując 3-7 m wysokości i 3-5 m szerokości. Posiada okrągłą koronę, szeroki i luźny pokrój oraz obwisające gałęzie. Dzikie krzewy mogą wydawać się mało dekoracyjne, jednak gdy kwitną, a później owocują, mogą być ciekawą ozdobą ogrodu, zwłaszcza w stylu wiejskim lub naturalistycznym.

Liście bzu czarnego są pierzaste, złożone z drobnych listków i osiągają do 30 cm długości. U dzikich krzewów blaszki liściowe są ciemnozielone, a u odmian ozdobnych mogą występować w kolorach od jasnozielonych, przez pstrokate, po prawie zupełnie czarne. Roztarte liście wydzielają charakterystyczny (nielubiany), ostry zapach.

Drobne, kremowobiałe (u odmian ozdobnych - różowe) kwiaty zebrane są w płaskie baldachogrona o 10-20 cm średnicy. Mają charakterystyczny, słodkawy zapach i chętnie są odwiedzane przez motyle. Wczesną jesienią pojawiają się niewielkie, ale bardzo liczne, parasolowate owocostany. Owocujące krzewy posiadają tak dużo jagód, że ich pędy mocno się uginają pod ich ciężarem. Owoce pozostają na krzewach na długo po pierwszych przymrozkach.

kwiaty bzu czarnego fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com Fot. Hans Braxmeier/Pixabay owoce bzu czarnego fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Kwiaty bzu czarnego pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Delikatnie pachną i są chętnie odwiedzane przez owady.

Owoce czarnego bzu dojrzewają już pod koniec sierpnia i na początku września. W czasie zimy są chętnie zjadane przez ptaki.

Wymagania bzu czarnego

Bez czarny doskonale nadaje się do uprawy w ogrodzie. Ma małe wymagania, nie sprawia problemów i jest praktycznie "bezobsługowy". Wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki, by rósł zdrowo przez wiele lat. Oto jego wymagania i zasady uprawy:

Stanowisko
Do pełnego wybarwienia owoców (i liści u odmian ozdobnych) krzew wymaga miejsca słonecznego. Może wprawdzie rosnąć w półcieniu, jednak będzie wtedy słabiej kwitnąć i owocować. Dzikie bzy najlepiej prezentują się w dużych ogrodach, a ozdobne odmiany karłowe polecane są do małych ogrodów przydomowych oraz do uprawy w pojemnikach. Roślina doskonale znosi warunki miejskie.

Gleba
Jest tolerancyjny co do podłoża i zadowoli się praktycznie każdą glebą ogrodową, ale najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych i średnio wilgotnych, bogatych w azot i wapń. Jeśli podłoże jest piaszczyste i gliniaste warto je wzbogacać w kompost.

dziki bez czarny fot. Poldi Rijke - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia Commons
Fot. Poldi Rijke/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Pielęgnacja bzu czarnego

Nawożenie i podlewanie
Krzew nie wymaga częstego nawożenia. Na słabych glebach można go na początku sezonu wegetacyjnego nawozić nawozem wieloskładnikowym, np. Azofoską lub nawozem do roślin owocowych. Warto systematycznie podsypywać go kompostem, by wprowadzić do gleby cenną próchnicę. Wymaga podlewania tuż po posadzeniu, by wspomóc młode krzewy w dobrym ukorzenieniu. Największe zapotrzebowanie na wodę wykazuje w czasie zawiązywania i dojrzewania owoców.

Cięcie
By roślina co roku rodziła dorodne owoce, wymaga regularnego i mocnego przycinania! Największe owoce tworzą się na silnych, jednorocznych pędach. Cięcie przeprowadza się po zbiorach lub w czasie spoczynku – późną jesienią, zimą i wczesną wiosną.

Pędy, które owocowały przycina się nisko przy ziemi, by w kolejnym roku na ich miejscu pojawiły się nowe - silne, wyprostowane i niezacienione. Krzew można przycinać rzadziej, jednak by zachować jego walory dekoracyjne, najstarsze pędy warto wycinać raz na 2-3 lata.

Problemy
Młode, niezdrewniałe pędy często bywają atakowane przez czarne mszyce, które gdy występują w wysokiej liczebności mogą osłabić roślinę. Pędy oblepione czarnymi szkodnikami najlepiej usuwać i niszczyć lub opryskiwać odpowiednimi preparatami. Można do tego wykorzystać ekologiczny roztwór gnojówki z pokrzywy, oprysk szarym mydłem lub chemiczny środek ochrony roślin. Poza mszycami bzy czarne rzadko bywają atakowane przez inne szkodniki i choroby grzybowe (bardzo rzadko w czasie wilgotnej pogody porażane są kwiatostany).

Mrozoodporność
Krzew jest całkowicie mrozoodporny i nie wymaga okrywania.

Rozmnażanie
Roślinę można wprawdzie rozmnażać z nasion wysiewanych jesienią, ale najłatwiejszą i najszybsza metodą jest rozmnażanie przez sadzonki pędowe. Najlepiej nadają się roczne pędy pobrane jesienią (mogą być także pobrane wczesną wiosną). Powinny mieć 5-6 oczek. Sadzi się je głęboko do ziemi, tak by wystawały tylko 2 oczka. Szybko się ukorzeniają i po roku (na jesieni) są gotowe do przesadzenia na docelowe miejsce.

Bez BLACK BEAUTY Gerda fot. iVerde
 Fot. iVerde

BLACK BEAUTY 'Gerda'

Bez Quincho Purple fot. iVerde
Fot. iVerde

'Quincho Purple'

bez czarny Black Lace fot. Amanda Slater - Flickr - CC BY-SA 2.0
Fot. Amanda Slater/Flickr ↓

BLACK LACE 'Eva'

Bez Pulverulenta fot. iVerde
Fot. iVerde

'Pulverulenta'

Bez Madonna fot. iVerde Fot. iVerde 

'Madonna'

Odmiany bzu czarnego – na owoce i ozdobne

Dzikie krzewy bzu doskonale nadają się do uprawy w ogrodzie i w odpowiednich warunkach będą dobrze owocować. Można jednak wybrać specjalne odmiany hodowlane, np.: 'Alleso', 'Korsor', 'Samdal', 'Sampo', 'Samyl', które tworzą większe owoce i obficiej plonują, a przy tym charakteryzują się słabą siłą wzrostu, dzięki czemu nie osiągną dużych rozmiarów.

W ogrodach można także sadzić odmiany dekoracyjne, które nie tylko tworzą piękne i jadalne owoce, ale mają także wiele innych walorów ozdobnych, np.:

 • 'Aurea' – żółte liście
 • 'Aureomarginata' – dwubarwne liście żółto-zielone
 • BLACK BEAUTY 'Gerda' – czarne liście, różowe kwiaty
 • BLACK LACE 'Eva' – purpurowe pędy, ciemne liście, białe kwiaty
 • BLACK TOWER 'Eifel1' – kolumnowy pokrój, ciemne liście, różowobiałe kwiaty z czerwonymi pręcikam
 • GOLDEN TOWER 'Jdeboer001' – kolumnowy pokrój, powcinane, pierzaste, zielono-żółte liście
 • 'Guincho Purple' – purpurowe liście, kwiaty zamknięte są różowe, otwarte i białe
 • 'Laciniata' – cienkie, pierzaste liście przypominające konopie
 • 'Madonna' – pstrokate liście żółto-zielone
 • 'Marginata' – liście zielone z żółtym obrzeżeniem
 • 'Obelisk' – kolumnowy, wąski pokrój
 • 'Pulverulenta' – liście pstro nakrapiane, z daleka roślina wygląda na obsypaną kwiatami
 • 'Pygmy' – karłowy, do 1 m wysokości

Szczegółowe opisy odmian dekoracyjnych bzu czarnego znajdziesz w katalogu roślin na stronie Związku Szkółkarzy Polskich.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Anemone123/Pixabay, zdjęcie w tekście: Amanda Slater/Flickr/CC BY-SA 2.0

Autor
Uprawa czarnego bzu w ogrodzie | Jaką odmianę wybrać? Gdzie posadzić? Jak dbać?
Uprawa czarnego bzu w ogrodzie | Jaką odmianę wybrać? Gdzie posadzić? Jak dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Marta

11-02-2021 20:08

Dziękuję, chciałam się dowiedzieć, czy owoce golden tower są jadalne i artykuł spełnił tę potrzebę, a nawet dał mi o wiele więcej. Pozdrawiam serdecznie autora.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl