Logo
Logo
66
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Uprawa czarnego bzu w ogrodzie

Bez czarny to pospolita, ale niedoceniana roślina. Jest rzadko sadzona w ogrodach, a szkoda – to przyjazna dzikiej faunie, obficie kwitnąca, posiadająca jadalne kwiaty oraz owoce roślina, która powinna częściej gościć na naszych zielonych salonach. Krzew jest okazały, owoce zdrowe, a przetwory na ich bazie przepyszne. Nawet jego pielęgnacja jest mało kłopotliwa!

 

Bez czarny (Sambucus nigra) w swojej naturalnej odmianie, jest spotykany na skraju lasów oraz na nieużytkach, a nawet na gruzowiskach. Roślina ma małe wymagania i doskonale dostosowuje się do różnych warunków środowiskowych.

To gęsty krzew lub niewielkie, wielopienne drzewo. Rośnie szybko (nawet do 60 cm rocznie!), uzyskując 3-7 m wysokości i 3-5 m szerokości. Posiada okrągłą koronę, szeroki i luźny pokrój oraz obwisające gałęzie. Dzikie krzewy mogą wydawać się mało dekoracyjne, jednak gdy kwitną, a później owocują, mogą być ciekawą ozdobą ogrodu, zwłaszcza w stylu wiejskim lub naturalnym.

Liście bzu czarnego są pierzaste, złożone z drobnych listków i osiągają do 30 cm długości. U dzikich krzewów blaszki liściowe są ciemnozielone, a u odmian ozdobnych mogą występować w kolorach od jasnozielonych, przez pstrokate, po prawie zupełnie czarne. Roztarte wydzielają charakterystyczny (nielubiany), ostry zapach.

Drobne, kremowobiałe (u odmian ozdobnych - różowe) kwiaty zebrane są w płaskie baldachogrona o 10-20 cm średnicy. Mają charakterystyczny, słodkawy zapach i chętnie są odwiedzane przez motyle. Wczesną jesienią pojawiają się niewielkie, ale bardzo liczne, parasolowate owocostany. Owocujące krzewy posiadają tak dużo jagód, że ich pędy mocno się uginają pod ich ciężarem. Owoce pozostają na krzewach na długo po pierwszych przymrozkach.

kwiaty bzu czarnego fot. Hans Braxmeier - Pixabay.comFot. Hans Braxmeier/Pixabay owoce bzu czarnego fot. Hans Braxmeier - Pixabay.comFot. Hans Braxmeier/Pixabay
Kwiaty bzu czarnego pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Delikatnie pachną i są chętnie odwiedzane przez owady. Owoce czarnego bzu dojrzewają już pod koniec sierpnia i na początku września. W czasie zimy są chętnie zjadane przez ptaki.

Wymagania bzu czarnego

Bez czarny doskonale nadaje się do uprawy w ogrodzie. Ma małe wymagania, nie sprawia problemów i jest praktycznie "bezobsługowy". Wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki, by rósł zdrowo przez wiele lat. Oto jego wymagania i zasady uprawy:

Stanowisko
Do pełnego wybarwienia owoców (i liści u odmian ozdobnych) krzew wymaga miejsca słonecznego. Może wprawdzie rosnąć w półcieniu, jednak będzie wtedy słabiej kwitnąć i owocować. Dzikie bzy najlepiej prezentują się w dużych ogrodach, a ozdobne odmiany karłowe polecane są do małych ogrodów przydomowych oraz do uprawy w pojemnikach. Roślina doskonale znosi warunki miejskie.

Gleba
Jest tolerancyjny co do podłoża i zadowoli się praktycznie każdą glebą ogrodową, ale najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych i średnio wilgotnych, bogatych w azot i wapń. Jeśli podłoże jest piaszczyste i gliniaste warto je wzbogacać w kompost.

dziki bez czarny fot. Poldi Rijke - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia Commons
Fot. Poldi Rijke/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Pielęgnacja bzu czarnego

Nawożenie i podlewanie
Krzew nie wymaga częstego nawożenia. Na słabych glebach można go na początku sezonu wegetacyjnego nawozić nawozem wieloskładnikowym, np. Azofoską lub nawozem do roślin owocowych. Warto systematycznie podsypywać go kompostem, by wprowadzić do gleby cenną próchnicę. Wymaga podlewania tuż po posadzeniu, by wspomóc młode krzewy w dobrym ukorzenieniu. Największe zapotrzebowanie na wodę wykazuje w czasie zawiązywania i dojrzewania owoców.

Cięcie
By roślina co roku rodziła dorodne owoce, wymaga regularnego i mocnego przycinania! Największe owoce tworzą się na silnych, jednorocznych pędach. Cięcie przeprowadza się po zbiorach lub w czasie spoczynku – późną jesienią, zimą i wczesną wiosną.

Pędy, które owocowały przycina się nisko przy ziemi, by w kolejnym roku na ich miejscu pojawiły się nowe - silne, wyprostowane i niezacienione. Krzew można przycinać rzadziej, jednak by zachować jego walory dekoracyjne, najstarsze pędy warto wycinać raz na 2-3 lata.

Problemy
Młode, niezdrewniałe pędy często bywają atakowane przez czarne mszyce, które gdy występują w wysokiej liczebności mogą osłabić roślinę. Pędy oblepione czarnymi szkodnikami najlepiej usuwać i niszczyć lub opryskiwać odpowiednimi preparatami. Można do tego wykorzystać ekologiczny roztwór gnojówki z pokrzywy, oprysk szarym mydłem lub chemiczny środek ochrony roślin. Poza mszycami bzy czarne rzadko bywają atakowane przez inne szkodniki i choroby grzybowe (bardzo rzadko w czasie wilgotnej pogody porażane są kwiatostany).

Mrozoodporność
Krzew jest całkowicie mrozoodporny i nie wymaga okrywania.

Rozmnażanie
Roślinę można wprawdzie rozmnażać z nasion wysiewanych jesienią, ale najłatwiejszą i najszybsza metodą jest rozmnażanie przez sadzonki pędowe. Najlepiej nadają się roczne pędy pobrane jesienią (mogą być także pobrane wczesną wiosną). Powinny mieć 5-6 oczek. Sadzi się je głęboko do ziemi, tak by wystawały tylko 2 oczka. Szybko się ukorzeniają i po roku (na jesieni) są gotowe do przesadzenia na docelowe miejsce.

Bez BLACK BEAUTY Gerda fot. iVerde
BLACK BEAUTY 'Gerda', Fot. iVerde
Bez Quincho Purple fot. iVerde
'Quincho Purple', Fot. iVerde
bez czarny Black Lace fot. Amanda Slater - Flickr - CC BY-SA 2.0
BLACK LACE 'Eva', Fot. Amanda Slater/Flickr/CC BY-SA 2.0
Bez Pulverulenta fot. iVerde
'Pulverulenta', Fot. iVerde
Bez Madonna fot. iVerde'Madonna', Fot. iVerde

Odmiany bzu czarnego – na owoce i ozdobne

Dzikie krzewy bzu doskonale nadają się do uprawy w ogrodzie i w odpowiednich warunkach będą dobrze owocować. Można jednak wybrać specjalne odmiany hodowlane, np.: 'Alleso', 'Korsor', 'Samdal', 'Sampo', 'Samyl', które tworzą większe owoce i obficiej plonują, a przy tym charakteryzują się słabą siłą wzrostu, dzięki czemu nie osiągną dużych rozmiarów.

W ogrodach można także sadzić odmiany dekoracyjne, które nie tylko tworzą piękne i jadalne owoce, ale mają także wiele innych walorów ozdobnych, np.:

 • 'Aurea' – żółte liście
 • 'Aureomarginata' – dwubarwne liście żółto-zielone
 • BLACK BEAUTY 'Gerda' – czarne liście, różowe kwiaty
 • BLACK LACE 'Eva' – purpurowe pędy, ciemne liście, białe kwiaty
 • BLACK TOWER 'Eifel1' – kolumnowy pokrój, ciemne liście, różowobiałe kwiaty z czerwonymi pręcikam
 • GOLDEN TOWER 'Jdeboer001' – kolumnowy pokrój, powcinane, pierzaste, zielono-żółte liście
 • 'Guincho Purple' – purpurowe liście, kwiaty zamknięte są różowe, otwarte i białe
 • 'Laciniata' – cienkie, pierzaste liście przypominające konopie
 • 'Madonna' – pstrokate liście żółto-zielone
 • 'Marginata' – liście zielone z żółtym obrzeżeniem
 • 'Obelisk' – kolumnowy, wąski pokrój
 • 'Pulverulenta' – liście pstro nakrapiane, z daleka roślina wygląda na obsypaną kwiatami
 • 'Pygmy' – karłowy, do 1 m wysokości

Szczegółowe opisy odmian dekoracyjnych bzu czarnego znajdziesz w katalogu roślin na stronie Związku Szkółkarzy Polskich.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Anemone123/Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Gość Marta

11-02-2021 20:08

Dziękuję, chciałam się dowiedzieć, czy owoce golden tower są jadalne i artykuł spełnił tę potrzebę, a nawet dał mi o wiele więcej. Pozdrawiam serdecznie autora.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule. Powieśmy je i uzupełniajmy karmniki w okresie, gdy ptaki mają problem ze znalezieniem pokarmu przez warstwę śniegu.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu – nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć! Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste. Podczas cięcia drzew owocowych usuwajmy z nich też "mumie", czyli owoce pozostałe na gałęziach. UWAGA – nie formujemy gatunków takich jak klon, grab czy brzoza, które cięte wiosną wydzielają duże ilości soków, tzw. płaczą. Te rośliny formuje się je od czerwca do września.
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie styczniowych odwilży podlewajmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie. Sprawdźmy też, czy nasze rośliny doniczkowe na balkonach i tarasach są dobrze osłonięte przed mrozami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!