Logo
Logo

Petunia Supertunia VISTA (Petunia x hybrida Supertunia VISTA)

Petunia Supertunia VISTA (Petunia x hybrida Supertunia VISTA) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: cała roślina, kwiaty
  • Gleba: próchniczna, przepuszczalna
  • Kolor kwiatów: bordowe, białe, żółte, czerwone, purpurowe, różowe, niebieskie, fioletowe, wielobarwne
  • Kwiaty: lejkowate, pełne
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
  • Pokrój: pokładający się
  • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: słońce, półcień
  • Zastosowanie: tarasy, wnętrza, obwódki rabat, zieleń miejska, balkony
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

    Petunia Supertunia Vista® to nazwa grupy odmian petunii ogrodowej (Petunia × hybrida) o zwisającym pokroju. W naturalnym środowisku petunia jest rośliną wieloletnią jednak w klimacie umiarkowanym jest uprawiana jako jednoroczna. To popularne kwiaty do uprawy w pojemnikach na balkonach, tarasach czy też w ogrodzie.

    Wygląd petunii Supertunia Vista

    Supertunia z serii Vista charakteryzuje się silnym wzrostem zachowując zwisający pokrój, przez który jest czasem zaliczana do surfinii (czyli petunii ogrodowych kaskadowych). Osiąga ok. 50 cm wysokości przy czym jej zwisające pędy mogą być jeszcze dłuższe. Liście są małe, jajowate lub owalne i miękkie, typowe dla petunii. Gęsto porastają pędy.

    Petunia Supertunia Vista kwitnie od maja do listopada. W porównaniu do pozostałych petunii kaskadowych wyróżnia się bardziej obfitym i wcześniejszym kwitnieniem. Kwiaty są pojedyncze, duże, lejkowate o zrośniętych 5-ciu płatkach korony, mocno rozchylających się na boki. Mogą być w różnych kolorach – białe, różowe, karminowe, fioletowe, niebieskie, a czasem dwubarwne (np. biało-różowe).

    Wymagania i uprawa petunii Supertunia Vista

    Odmiany Supertunia Vista posiadają większą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne od innych petunii. Najlepiej rosną i kwitną na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatrów oraz w podłożu żyznym, próchniczym, przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym, o odczynie pH lekko kwaśnym (najlepiej korzystać z . Są jednak tolerancyjne i znoszą mniej korzystne warunki glebowe. Petunie są wrażliwe na mróz.

    Supertunia Vista jest odporna na zanieczyszczone powietrze.

    Petunie są rozmnażane wyłącznie przez sadzonki pędowe.

    Pielęgnacja petunii Supertunia Vista

    Pielęgnacja Supertunii Vista nie jest najłatwiejsza. Bezwzględnie wymagają regularnego podlewania. W letnie słoneczne dni trzeba to robić nawet 2 krotnie. Wodę należy podawać bezpośrednio na podłożę do skrzynki, starając się nie spryskując nią części zielonych rośliny.

    Nawożenie warto stosować wraz z podlewaniem. Można wybierać spośród wielu nawozów wieloskładnikowych, jak i używać specjalnie przygotowanych dla kwiatów balkonowych odżywek.

    Petunii się nie przycina, a jedynie usuwa przesuszone lub zwiędłe kwiaty i brązowe liście.

    Zimowanie petunii, w tym i Supertunii Vista jest trudne dlatego rzadko praktykowane. Jesienią przed zapowiadanymi spadkami temperatur, które zniszczyłyby nasze rośliny ścinamy ich wszystkie pędy na ok. 6 cm długości. Podlewamy, sprawdzamy czy roślina nie ma szkodników (jeśli ma należy je wcześniej zwalczyć) i tak przygotowaną wnosimy do chłodnego pomieszczenia, gdzie temp. nie spada poniżej 0 °C, np. garażu. W trakcie zimowych miesięcy roślinę trzeba podlewać raz na 3-4 tygodnie.

    Szkodniki i choroby petunii Supertunia Vista

    Supertunia Vista jest podatna na wszystkie choroby i szkodniki surfinii i petunii. Wśród szkodników najczęściej występujące są mszyce i mączliki. Gdy tylko pojawią się na naszych roślinach należy zastosować odpowiednie preparaty owadobójcze.

    Powszechnie występującymi chorobami petunii są szara pleśń i mączniak prawdziwy. Przyczyną ich wystąpienia jest zazwyczaj nieodpowiednie stanowisko i pielęgnacja. Ciepło, cień i mokre rośliny to idealne warunki do ataku przez te choroby grzybowe. Aby sobie z nimi poradzić należy zastosować jeden z fungicydów.

    Czasem na petunii może pojawić się choroba wirusowa – wirus mozaiki tytoniu, która objawia się żółtymi przebarwieniami na liściach. Niestety wtedy roślinę należy szybko usunąć.

    Zastosowanie petunii Supertunia Vista

    Petunia Supertunia Vista prezentuje się atrakcyjnie w skrzynkach i wiszących koszach. Kompozycje na parapet z petuniami to bardzo częsta ozdoba balkonów zaraz obok pelargonii, a surfinia z pelargonią w jednej doniczce uznawana jest za "balkonowy klasyk". Jest często stosowana w nasadzeniach i kompozycjach miejskich.

    Supertunie Viste można sadzić też do gruntu, gdzie staje się idealną rośliną na obwódki rabat.

    Polecane odmiany petunii Supertunia Vista

    Gdzie kupić petunię Supertunia Vista?

    Z racji posiadania dość delikatnych i łamliwych pędów, petunie najlepiej kupować osobiście w sklepach ogrodniczych. Jednak jeśli jest taka potrzeba, istnieją internetowe sklepy oferujące mniejsze sadzonki Supertuni Visty, np.:

     

    Zdjęcia: Plantpol Zaborze, "Petunia Supertunia Vista Silverberry" / Les Serres Fortier / CC BY 2.0

    Autor
    Petunia Supertunia VISTA
    Petunia Supertunia VISTA
    Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

    Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

     
    Powiązane tematy
    Zwiń Pokaż więcej (2)
    Powiązane rośliny

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl