Logo
Logo

Rozmnażanie supertunii Vista przez sadzonki | Jak i kiedy to zrobić?

Czy marzysz o ogrodzie pełnym kwitnących supertunii Vista, ale nie chcesz wydawać fortuny na nowe rośliny? Mam dla Ciebie fantastyczny trik, który pozwoli Ci z jednej rośliny uzyskać aż 10 nowych i to całkowicie za darmo. Oto mój sprawdzony sposób, który stosuję od lat. Przekonaj się, jak prosto można rozmnożyć te piękne kwiaty i ciesz się bogactwem kolorów przez całe lato i to za darmo.

Supertunia Vista to jedna z najpopularniejszych roślin jednorocznych, która cieszy się ogromną popularnością wśród ogrodników na całym świecie. Charakteryzuje się intensywnym wzrostem i obfitym kwitnieniem, co sprawia, że jest idealnym wyborem do rabat, donic i wiszących koszy.

Jeśli marzysz o ogrodzie pełnym tych pięknych kwiatów, ale nie chcesz wydawać fortuny na nowe sadzonki, mam dla Ciebie świetną wiadomość! Istnieje prosty sposób na darmowe rozmnożenie supertunii, dzięki któremu z jednej rośliny możesz uzyskać aż 10 nowych. Już za chwilę podzielę się z Tobą sprawdzonym trikiem. Dowiesz się krok po kroku, jak rozmnożyć supertunię Vista.

Supertunia Vista
Fot. Proven Winners®
Supertunia Vista to jedna z odmian petunii, która wyróżnia się niezwykłą odpornością na warunki atmosferyczne oraz wyjątkowym, intensywnym kwitnieniem. Jej pędy mogą osiągać długość nawet do 1 metra, co sprawia, że doskonale sprawdza się zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach wiszących. Supertunie Vista dostępne są w wielu kolorach, od intensywnego różu, przez purpurę, aż po delikatne odcienie fioletu i bieli. Dzięki swojej uniwersalności i łatwości w uprawie, stały się ulubieńcami ogrodników na całym świecie.

Dlaczego warto rozmnażać supertunię Vista?

Rozmnażanie supertunii Vista ma wiele zalet. Oto one:

 1. Po pierwsze, pozwala zaoszczędzić pieniądze, ponieważ nie musisz kupować nowych roślin w sklepie ogrodniczym.
 2. Po drugie, daje satysfakcję z własnoręcznego rozmnażania roślin i możliwość obserwowania ich wzrostu od samego początku.
 3. Po trzecie, masz pewność, że nowe rośliny będą zdrowe i silne, ponieważ pochodzą z dobrze utrzymanej macierzystej supertunii.
 4. Wreszcie, rozmnażanie supertunii to świetna okazja, aby podzielić się nadwyżką roślin z rodziną i przyjaciółmi..

Kiedy jest najlepszy czas na rozmnażanie supertunii?

Najlepszym czasem na rozmnażanie supertunii Vista jest wczesna wiosna, gdy roślina zaczyna aktywnie rosnąć. Można również rozmnażać je latem, pod warunkiem, że zapewnimy odpowiednie warunki do ukorzenienia się sadzonek. Ważne jest, aby wybierać zdrowe, dobrze rozwinięte rośliny jako źródło nowych sadzonek. Unikaj rozmnażania roślin, które są chore lub uszkodzone, ponieważ nowe sadzonki mogą dziedziczyć te problemy.

Czego potrzebujesz?

Aby rozmnożyć supertunię Vista, będziesz potrzebować kilku podstawowych narzędzi ogrodniczych:

 • Ostry nóż lub nożyczki ogrodnicze
 • Doniczki lub pojemniki na sadzonki
 • Substrat do ukorzeniania lub lekka, dobrze przepuszczalna ziemia
 • Folia lub mini szklarnia do utrzymania wysokiej wilgotności
 • Konewka do podlewania

Jak rozmnożyć supertunię Vista? Krok po kroku

Rozmnażanie supertunii Vista jest prostym i satysfakcjonującym procesem, który można wykonać w kilku prostych krokach. Oto szczegółowy poradnik rozmnażania przez sadzonki, który pomoże Ci uzyskać nawet 10 nowych roślin z jednej supertunii.

Krok 1: wybór odpowiednich pędów

Wybierz zdrowe, młode pędy supertunii Vista o długości około 10-15 cm. Najlepiej, jeśli pędy mają kilka liści, ale nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Unikaj pędów, które są uszkodzone lub chore, ponieważ mogą one nie ukorzenić się prawidłowo.

Krok 2: przygotowanie sadzonek

Odetnij wybrany pęd od rośliny macierzystej za pomocą ostrego noża lub nożyczek ogrodniczych. Usuń dolne liście, pozostawiając tylko 2-3 górne. Dzięki temu sadzonka będzie mogła skupić swoją energię na ukorzenianiu, a nie na utrzymaniu liści.

Krok 3: ukorzenianie sadzonek

Umieść przygotowane sadzonki w doniczkach lub pojemnikach wypełnionych substratem do ukorzeniania lub lekką, dobrze przepuszczalną ziemią. Możesz również użyć mieszanki torfu i piasku w proporcji 1:1. Upewnij się, że sadzonki są stabilne i nie przewracają się.

Krok 4: utrzymanie odpowiednich warunków

Aby sadzonki mogły się ukorzenić, muszą być utrzymane w odpowiednich warunkach. Umieść doniczki w ciepłym, jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego słońca. Utrzymuj wysoką wilgotność, przykrywając sadzonki folią lub umieszczając je w mini szklarni. Regularnie podlewaj, aby ziemia była wilgotna, ale nie przemoczona.

Krok 5: przesadzanie ukorzenionych sadzonek

Po około 2-3 tygodniach, kiedy sadzonki wykształcą korzenie, można je przesadzić do większych doniczek lub bezpośrednio do ogrodu. Pamiętaj, aby stopniowo aklimatyzować młode rośliny do warunków panujących na zewnątrz, stopniowo zwiększając ich ekspozycję na słońce.

Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki
Przeczytaj także
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki

Pielęgnacja sadzonek supertunii

Ukorzenione sadzonki supertunii Vista wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby mogły się prawidłowo rozwijać i kwitnąć. Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji:

 • Podlewanie: Regularnie podlewaj rośliny, ale unikaj nadmiernego nawodnienia, które może prowadzić do gnicia korzeni. Supertunie lubią wilgotną, ale dobrze przepuszczalną glebę.
 • Nawożenie: Co dwa tygodnie nawoż rośliny płynnym nawozem do roślin kwitnących, aby zapewnić im wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
 • Przycinanie: Regularne przycinanie pomoże zachować kompaktowy kształt roślin i zachęci do obfitego kwitnienia. Usuwaj przekwitłe kwiaty, aby roślina mogła skupić swoją energię na produkcji nowych pąków.
 • Ochrona przed szkodnikami: Regularnie kontroluj rośliny pod kątem szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki. W razie potrzeby stosuj naturalne środki ochrony roślin lub odpowiednie insektycydy.

Jak uniknąć najczęstszych problemów?

Rozmnażanie supertunii Vista jest stosunkowo proste, ale mogą pojawić się pewne problemy, które warto znać i umieć im przeciwdziałać:

 • Gnicie sadzonek: Zbyt wysoka wilgotność lub nadmierne podlewanie mogą prowadzić do gnicia sadzonek. Upewnij się, że podłoże jest dobrze przepuszczalne i unikaj nadmiernego nawodnienia.
 • Słabe ukorzenianie: Jeśli sadzonki nie chcą się ukorzenić, sprawdź, czy są utrzymywane w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Możesz również spróbować użyć ukorzeniacza, aby przyspieszyć proces.
 • Atak szkodników: Regularnie kontroluj rośliny pod kątem szkodników i natychmiast podejmuj działania, jeśli zauważysz oznaki ich obecności. Stosowanie naturalnych środków ochrony roślin może pomóc w zapobieganiu problemom.

Rozmnażanie supertunii Vista to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i cieszenie się pięknem tych roślin przez całe lato. Dzięki prostemu trikowi, który omówiłam w tym artykule, możesz z jednej rośliny uzyskać aż 10 nowych, zdrowych sadzonek. Wystarczy tylko kilka kroków, aby cieszyć się bogactwem kolorów w swoim ogrodzie. Mam nadzieję, że moje wskazówki będą dla Ciebie pomocne i zachęcą Cię do samodzielnego rozmnażania supertunii. Powodzenia!


Zdjęcie tytułowe: konoplizkaya / AdobeStock

Autor
Rozmnażanie supertunii Vista przez sadzonki | Jak i kiedy to zrobić?
Rozmnażanie supertunii Vista przez sadzonki | Jak i kiedy to zrobić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl