Sesleria jesienna (Sesleria autumnalis) to niewysoka, kępiasta, częściowo zimozielona trawa bylinowa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Naturalnie występuje w Europie Południowej, ale jest też uprawiana w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.
Jak wygląda sesleria jesienna i czym się wyróżnia?
Sesleria jesienna może dorastać do ok. 30-40 cm, a w porze kwitnienia 50/60 cm wys, tworząc liczne, cienkie, długie, wąskie, rynienkowate, szorstkie, przewieszające się w górnej części na zewnątrz liście, zebrane ponad ziemią w gęste, rozłożyste, półkuliste kępy. W sezonie liście są jasnozielone, natomiast jesienią przebarwiają się na żółto.
Sesleria jesienna zakwita późnym latem (VIII-IX), rozwijając drobne kwiaty, zebrane na szczycie wzniesionego, cienkiego, sztywnego, nagiego pędu w kłosowe kwiatostany. Początkowo kłoski są wąskie, zwarte i fioletowo nabiegłe, w miarę rozwoju stają się bardziej rozłożyste, puszyste (za sprawą wystających pręcików oraz słupków) i srebrzystobiałe.
Jakie są wymagania i jak uprawiać seslerię jesienną?
Sesleria jesienna jest rośliną łatwą w uprawie. Preferuje słoneczne lub półcieniste stanowiska i przepuszczalne, niezbyt żyzne, a nawet jałowe, umiarkowanie wilgotne lub suche, zasobne w wapń gleby o obojętnym lub zasadowym odczynie pH.
Dobrze znosi suszę, ale nie lubi upałów, dlatego w czasie wyjątkowo gorącego lata, może przejść w okres spoczynku, spowalniając rozwój, a nawet zasuszając część liści, które ponownie rozwija jesienią.
Sesleria jesienna jest całkowicie mrozoodporna i może być uprawiana na terenie całego kraju.
Seslerię może rozmnażać za pomocą siewu nasion lub przez podział rozrośniętych egzemplarzy (wiosna).
Pielęgnacja seslerii jesiennej
Roślinę możnapodlewać, ale umiarkowanie. Nie jest żarłoczna i nie oczekuje dodatkowego nawożenia.
Wczesną wiosną (III) kępy liści warto przyciąć nisko ponad ziemią, dzięki czemu roślina odzyska świeży wygląd i ładniej się zagęści. Z zabiegiem nie należy jednak zwlekać, bo sesleria bardzo wcześnie rozpoczyna wegetację, wypuszczając nowe liście już na początku marca, a w łagodne zimy nawet pod koniec lutego.
Choroby i szkodniki seslerii jesiennej – na co uważać?
Sesleria jesienna uznawana jest za roślinę odporną na choroby i szkodniki. Nie lubi jednak mokrych, ciężkich gleb, na których może zagniwać.
Jakie zastosowanie w ogrodzie ma sesleria jesienna?
Sesleria jesienna to niewymagająca, nieinwazyjna i bardzo wdzięczna trawa kępiasta, mająca w ogrodzie wiele zastosowań. Posadzona w grupach może pełnić rolę rośliny okrywowej, szczególnie na suchych, słonecznych stanowiskach. Doskonale nadaje się też na obwódki rabat i chodników. Może być sadzona także na murkach i skalniakach oraz w ogródkach żwirowych.
Świetnie sprawdza się również w kompozycjach z licznymi bylinami takimi jak jeżówki, liatry kłosowe, perowskie, kocimiętki, rozchodniki okazałe, krwawniki, astry bylinowe, kłosowce, mikołajki, szałwie, rudbekie, a także inne trawy ozdobne (np. rozplenice, miskanty). Dobrze wygląda w ogrodach w stylu prowansalskim lub preriowym. Nadaje się także do uprawy w donicach na balkonach i tarasach.
Zdjęcia: Flower_Garden / AdobeStock