Głodek mrzygłód (Draba aizoides) to maleńka bylina górska zaliczana do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Obszarem jej występowania są górzyste rejony Europy, w tym także nieliczne stanowiska na terenie Polski (na obszarze Tatr).

Głodek mrzygłód dorasta do ok. 5-10 cm wysokości i rozrasta się na szerokość za pomocą małych rozetek przybyszowych, przybierając z czasem poduszkowaty pokrój. Rośnie jednak bardzo wolno, wiec po kilku latach może mieć zaledwie kilkanaście centymetrów średnicy. Roślina tworzy palowy korzeń, z którego wyrastają nadziemne, krótkie pędy, zwieńczone gęstymi rozetkami (głąbiki) bardzo wąskich, zaostrzonych na wierzchołku, wydłużonych, ciemnozielonych, nagich z wierzchu i szczecinowato owłosionych na brzegach liści. Liście są zimozielone, ale rozetki mają krótką żywotność i po 2-3 latach zamierają, nadal jednak pozostając przez jakiś czas na roślinie.

Głodek zakwita w marcu i kwietniu – należy do niewielu bylin kwitnących wczesną wiosną. Wydaje intensywnie żółte, czteropłatkowe, gwiazdkowate kwiaty, których środek wypełniony jest licznymi, niemal tak samo długimi jak płatki pręcikami. Kwiaty zebrane są po kilka na szczycie wzniesionej, sztywnej, zielono-brązowo-bordowej łodyżki, wyrastającej ze środka rozet.

Wymagania i uprawa

Głodek mrzygłód z racji swojego pochodzenia ma bardzo szczególne wymagania. Oczekuje słonecznego stanowiska i przepuszczalnej, suchej, ubogiej, piaszczysto-kamienistej, koniecznie wapiennej gleby o zasadowym odczynie pH. Roślina nie toleruje mokrych, ciężkich i kwaśnych podłoży, na których szybko zamiera. Jej mrozoodporność jest umiarkowana, dlatego w chłodniejszych rejonach kraju, w czasie surowych, bezśnieżnych zim warto okryć roślinę warstwą ściółki.

Głodek doskonale rozmnaża się za pomocą rozetek przybyszowych, które tworzą u podstawy niewielkie korzonki. Młode egzemplarze można pozyskać też za pomocą siewu nasion, które jednak wymagają stratyfikacji w niskich reperaturach.

Zastosowanie

Głodek mrzygłód to idealna roślina na skalniaki i do ogródków żwirowych. Rośnie wprawdzie wolno, ale wczesną wiosną zdobi ogród pięknymi, słonecznie żółtymi kwiatami. Ładnie komponuje się z innymi roślinami skalnymi o wczesnej porze kwitnienia lub o ozdobnych liściach jak np. rojniki, niskie rozchodniki, miłek wiosenny, smagliczka skalna, gęsiówka kaukaska i naradkowata, piaskowiec górski czy smagliczek ciernisty.

Glodek nadaje się też do sadzenia na murkach oraz w szczelinach miedzy kamieniami i głazami, a nawet między płytami chodnikowymi. Może być też uprawiany w kamiennych korytach w ogrodzie lub na tarasie.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Björn S.../CC BY-SA 2.0/Flickr, Petr Filippov/CC BY-SA 3.0/Link, Hans Braxmeier/Pixabay