Po co ustawiać doniczkę na podstawce z kamykami? Kiedy i dlaczego to robić?

Jak ustawić doniczkę na podstawce z kamykami

Czy twoje rośliny doniczkowe wyglądają na zmęczone, a ich liście tracą blask? Problemem może być suche powietrze, szczególnie zimą, gdy ogrzewanie działa na pełnych obrotach. Istnieje jednak prosty sposób na stworzenie dla nich idealnego mikroklimatu – podstawka z wilgotnymi kamykami. Sprawdź, dlaczego warto stosować tę metodę i jak zrobić to krok po kroku.

Posłuchaj
00:00
Spis treści
Co się dzieje z roślinami, gdy powietrze w domu jest zbyt suche? Jak podstawka z wilgotnymi kamykami pomaga roślinom? Które rośliny warto postawić na podstawce z wodą i kamieniami? Jak krok po kroku przygotować podstawkę z kamieniami i wodą? O czym jeszcze warto wiedzieć?

Dlaczego rośliny nie lubią suchego powietrza?

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że liście twoich roślin zaczynają brązowieć na końcówkach? Albo że kwiaty opadają szybciej, niż powinny? Suche powietrze to jeden z największych wrogów roślin doniczkowych. W naturalnym środowisku wiele gatunków, takich jak paprocie, fikusy czy storczyki, żyje w wilgotnych lasach tropikalnych. Gdy wilgotność powietrza w domu spada poniżej 40%, ich liście zaczynają tracić wodę w szybkim tempie. Skutkiem za niskiej wilgotności jest zahamowanie wzrostu, brak kwitnienia i słabsza odporność na choroby.

Warto pamiętać, że suche powietrze działa na rośliny jak na nas zbyt suche otoczenie zimą – pojawia się uczucie suchości w gardle, skóra zaczyna się łuszczyć, a komfort życia spada. Rośliny, tak jak my, potrzebują odpowiedniego mikroklimatu, by rozwijać się w pełni.

Jak działa podstawka z wilgotnymi kamykami?

Podstawka do doniczki wypełniona wilgotnymi kamykami to prosty, ale genialny sposób na podniesienie wilgotności wokół roślin. Kamyki tworzą dystans między doniczką a wodą, zapobiegając bezpośredniemu kontaktowi korzeni z cieczą. Dzięki temu roślina nie stoi w wodzie, co chroni ją przed gniciem korzeni, a jednocześnie parująca woda zwiększa wilgotność powietrza wokół liści.

Ta metoda działa jak naturalny nawilżacz powietrza – woda powoli paruje, tworząc delikatną mgiełkę, którą roślina chłonie przez liście. To idealne rozwiązanie dla gatunków, które lubią wilgoć, ale nie tolerują przelania.

Podstawki pod doniczki z kamykami
Fot. Adobe Firefly

Jakie rośliny pokochają podstawki z kamykami?

Nie każda roślina wymaga podwyższonej wilgotności, ale wiele popularnych gatunków wprost uwielbia takie warunki. Oto przykłady roślin, które szczególnie skorzystają z podstawki z wilgotnymi kamykami:

Jak przygotować podstawkę z kamykami?

Najlepsza będzie szeroka, płaska podstawka, która pomieści wystarczającą ilość kamyków i wody. Dobrze, aby była ona wyraźnie szersza niż doniczka, która w niej stanie. Zgodnie ze swoimi potrzebami, możesz wybrać naczynie ceramiczne, lub plastikowej. Raczej wystrzegaj się szkła, gdyż może się porysować.

Na dno podstawki wysyp warstwę kamyków – mogą to być drobne otoczaki, żwirek akwarystyczny lub kamienie ozdobne. Unikaj kamyków z ostrymi krawędziami, które mogą uszkodzić dno doniczki.

Wlej wodę do podstawki, tak aby sięgała do 2/3 wysokości kamyków. Po postawieniu na nich doniczki upewnij się, że jej dno (i otwór drenażowy) nie dotyka wody.

Porady dla lepszego efektu

  • Nie tylko kamyki
    Chcesz bardziej dekoracyjny efekt? Zamiast zwykłych kamyków użyj szklanych kulek, kawałków kolorowego szkła lub ozdobnych żwirków. To nie tylko poprawi wilgotność, ale również doda uroku aranżacji roślin.
  • Sprawdzaj czystość wody i podstawki
    Woda w podstawce nie zawsze będzie bardzo szybko parować. Może się zdarzyć, że będzie w niej na tyle długo, że stanie się siedliskiem bakterii i glonów. Pamiętaj, aby co jakiś czas myć podstawkę i kamyki, aby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi.
  • Połącz siły z nawilżaczem powietrza
    Podstawka z kamykami to świetny początek, ale jeśli masz wiele roślin w jednym pomieszczeniu, rozważ zakup nawilżacza powietrza. Dzięki temu stworzenie idealnego mikroklimatu będzie jeszcze łatwiejsze.
Podstawka z wilgotnymi kamykami to prosty, tani i skuteczny sposób na podniesienie wilgotności powietrza wokół roślin doniczkowych. Dzięki niej możesz zadbać o zdrowie swoich zielonych podopiecznych, szczególnie tych, które lubią tropikalne warunki. Pamiętaj jednak, aby regularnie dbać o czystość podstawki i dostosowywać jej użycie do potrzeb konkretnych gatunków.

Zdjęcie tytułowe: FotoHelin, Konrad_elx / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści
Polecamy