Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Cięcie figowców Szkodniki i choroby Polecane odmiany Gdzie kupić?

Figowiec sprężysty (Ficus elastica), znany również jako kauczukowiec, to roślina z rodziny morwowatych (Moraceae). To popularna roślina doniczkowa, która pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Jest ceniony za duże, ciemnozielone, błyszczące liście, które dodają uroku każdemu wnętrzu.

Czym charakteryzuje się figowiec sprężysty? Jak wygląda?

W warunkach naturalnych figowiec sprężysty może osiągnąć nawet 30 m wysokości, ale w domu zwykle dorasta do około 2-3 m. Jego liście są duże, ciemnozielone, błyszczące, o kształcie owalnym. Młode liście są jasnozielone i zwinięte w rulon, który rozwija się w miarę dojrzewania rośliny. Podobnie jak inne rośliny z rodziny morwowatych, figowiec wydziela białe mleczko (sok mleczny) gdy jest uszkodzony / cięty. Jest ono lepkie i może powodować podrażnienia skóry u niektórych osób.

W warunkach naturalnych, figowiec sprężysty produkuje małe, niewielkie kwiaty, które są ukryte wewnątrz owoców zwanymi sykoniami. Jednak w warunkach domowych, kwitnienie jest rzadkością i zdarza się tylko u starszych osobników.

Jak uprawiać figowca sprężystego? Jakie ma wymagania?

Uprawa figowców w domu nie jest trudna. Figowiec sprężysty najlepiej czuje się w dobrze oświetlonym stanowisku, ale unika bezpośredniego światła słonecznego. Preferuje wilgotne powietrze, dlatego warto go spryskiwać wodą, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach. Podłoże powinno być przepuszczalne, a podlewanie umiarkowane – dopiero gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie.

Przesadzanie młodych fikusów roślin powinno odbywać się co roku, natomiast starsze egzemplarze co 2-3 lata.

Pielęgnacja figowca sprężystego

Figowiec sprężysty nie wymaga częstego podlewania. W okresie wzrostu warto podlewać go regularnie, ale z umiarem. W zimie podlewanie można ograniczyć. Co jakiś czas warto dostarczyć roślinie nawozu dla roślin zielonych.

Czy figowce można ciąć?

Cięcie figowca sprężystego jest nie tylko możliwe, ale także korzystne w wielu sytuacjach. Jak ciąć figowca sprężystego?:

  • Najlepszy czas na cięcie to wiosna lub wczesne lato, kiedy roślina jest w fazie aktywnego wzrostu.
  • Jeśli figowiec sprężysty rośnie zbyt wysoko lub jeśli chcesz nadać mu bardziej krzaczasty kształt, możesz przyciąć główny pęd. To stymuluje roślinę do wypuszczania nowych pędów bocznych.
  • Powinno się usuwać uszkodzone lub zbyt stare gałęzie.
  • Uwaga na drażniące mleczko – warto używać rękawic podczas cięcia i unikać kontaktu mleczka z oczami i skórą.

Szkodniki i choroby figowca sprężystego

Figowiec sprężysty jest dość odporny na szkodniki, ale może być atakowany przez wełnowce czy przędziorki. Ważne jest regularne sprawdzanie rośliny i ewentualne działania zapobiegawcze.

Figowiec sprężysty w każdym wnętrzu – idealny do salonu czy sypialni

Dzięki swoim dużym, efektownym liściom figowiec sprężysty jest doskonałym wyborem do salonu, sypialni czy biura. Jego prosta, ale efektowna sylwetka sprawia, że pasuje do wielu stylów wnętrz – od klasycznych po nowoczesne.

Wybrane odmiany figowca sprężystego

  • 'Robusta' – najbardziej znana, "podstawowa" odmiana o zielonych, dużych liściach
  • 'Belize' – na liściach blado-bordowa obwódka, która zmienia się wraz z wiekiem na kremowo
  • 'Abidjan' – liście ciemne o bordowym lub brązowym zabarwieniu szczególnie na spodzie

Gdzie kupić sadzonkę figowca sprężystego?

Fikusy sprężyste w doniczkach są dostępne w wielu sklepach przez okrągły rok, ponieważ to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych uprawianych w naszych domach. Można znaleźć zarówno młode jak i starsze ich okazy. Ciekawe odmiany fikusów najszybciej kupimy w sklepach internetowych, np.:

 

Tekst: ZO, zdjęcia: gribbsgraphics, AshleyBelle, SophiaPics / AdobeStock