Logo
Logo

Przesadzanie fikusa | Kiedy, jak i gdzie ustawić roślinę?

Fikusy, a zwłaszcza fikus benjamin to jedna z najpopularniejszych roślin domowych, której popularność od lat nie słabnie. To roślina efektowna, a jednocześnie mało wymagająca. Trzeba jednak o nią odpowiednio zadbać, aby była w dobrej kondycji. Najważniejszy jest moment przesadzania, który dla rośliny jest mocno obciążający. Jak i kiedy przesadzać fikusa? Jaką doniczkę wybrać dla fikusa?

Spis treści
Kiedy trzeba przesadzić fikusa? Przesadzanie krok po kroku Jaką ziemię i doniczkę potrzebuje fikus? Jak dbać po przesadzeniu?

Kiedy trzeba przesadzić fikusa?

Fikusy, a poprawnie figowce (łac. Ficus) tak, jak większość roślin domowych najlepiej przesadzać wczesną wiosną. Przesadzanie do większej doniczki jest konieczne, gdy korzenie zaczynają przerastać lub roślina zaczyna się przewracać.

Fikus nie rośnie zbyt szybko, zwłaszcza gdy jest starszy, dlatego młodą roślinę zazwyczaj przesadza się raz w roku, a im starszy okaz, tym rzadsze przesadzanie. Jednak jeśli fikus jest już bardzo okazały i nie zależy nam na jego dalszym wzroście, to z przesadzania starszych osobników można całkowicie zrezygnować, dzięki czemu dalszy wzrost zostanie mocno ograniczony. Fikusy dobrze czują się w zbyt ciasnych pojemnikach i często w jednej doniczce mogą żyć latami w dobrej kondycji.

 
 

Jak to robić?

Nową doniczkę należy wysypać niewielką warstwą drenażową, a następnie wyciągnąć fikusa ze starego pojemnika, delikatnie usunąć jak najwięcej ziemi, uważając, aby nie uszkodzić korzeni, a następnie roślinę włożyć do nowej doniczki. Korzenie trzeba dobrze przysypać nową ziemią.

Duże, ciężkie rośliny, których przesadzanie może być trudne, zadowolą się wymianą części podłoża – wystarczy zabrać wierzchnią warstwę i dosypać świeżej ziemi.

Fot. 7monarda / AdobeStock
1 - Wsypujemy warstwę drenażową do nowej doniczki; 2 - Delikatnie wyjmujemy fikusa ze starej doniczki; 3 - Umieszczamy roślinę w doniczce z drenażem; 4 - Dosypujemy odpowiednią ziemię i lekko ją dociskamy; 5 - Opcjonalnie warstwę ziemi można obłożyć keramzytem, by roślina ładniej się prezentowała i podlewała (unikanie wychlapywania ziemi przy podlewaniu). 

Jaka ziemia i doniczka dla fikusa?

  • Doniczka dla fikusa powinna być stabilna, posiadać otwory odpływowe, którymi wypłynie nadmiar wody oraz dobrze dopasowane do wielkości rośliny. Warto pamiętać, że fikusy lepiej czują się przy zbyt małej niż zbyt dużej doniczce, więc każda następna powinna być jedynie odrobinę większa od poprzedniej (o 2-3 cm). Fikusy mają płytki, ale mocno zagęszczony system korzeniowy, więc doniczka nie musi być głęboka, ale nie może być wąska.

  • Ziemia dla fikusów powinna być żyzna, dość dobrze przepuszczalna i o odczynie obojętnym luk lekko kwaśnym. W praktyce doskonale sprawdzi się ziemia do roślin zielonych lub ziemia do roślin domowych.

 
 

Jak dbać po przesadzeniu?

Przesadzanie to moment, który najbardziej obciąża rośliny, powodując, że przez jakiś czas są one bardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników, dlatego należy o nie odpowiednio zadbać. Po przesadzaniu należy od razu dość obficie podlać roślinę, aby ziemia dobrze osiadła w doniczce. Na koniec warto usunąć nadmiar wody z podstawki. Po kilku tygodniach należy dokarmić fikusa, stosując nawóz do roślin zielonych lub biohumus.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl. G.T., zdjęcie tytułowe: Stely / AdobeStock

Autor
Przesadzanie fikusa | Kiedy, jak i gdzie ustawić roślinę?
Przesadzanie fikusa | Kiedy, jak i gdzie ustawić roślinę?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu
NAJNOWSZE TREŚCI