Logo
Logo

Świeże zioła w małej kuchni? Już nie wykręcisz się brakiem miejsca. Zobacz, jak łatwo je uprawiać bez doniczek i ziemi

Każdy chciałby mieć w kuchni świeże zioła na wyciągnięcie ręki. Te wyjątkowe rośliny, które od wieków stanowią nieodłączny składnik potraw, dodają aromatu i mają właściwości prozdrowotne, można z powodzeniem uprawiać w doniczkach. Ale co, jeśli nie mamy na takie doniczki miejsca? Jeśli nasza kuchnia jest za mała albo trzymanie pojemników z ziemią byłoby po prostu bardzo uciążliwe? Zobacz, w jaki sposób przeskoczyć ten problem! Zacznij swoją przygodę z uprawą ziół, do której wystarczy tyle samo miejsca, co na szklankę.

Nie ma nic lepszego niż zapach świeżych ziół w kuchni, które samodzielnie wyhodowaliśmy na naszym parapecie. Stanowią one nie tylko smakowity dodatek do wielu potraw, ale i możemy z nich przyrządzić z nich cenne napary. Nic więc dziwnego, że wiele osób pragnie mieć je ciągle pod ręką. Jednak można się zniechęcić do tego pomysłu, jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca oraz czasu na to, by pielęgnować rośliny.

Jednak uprawa domowego ogródka ziołowego wcale nie musi być trudna. Przekonaj się, jak łatwo i szybko możesz uprawiać rośliny, wykorzystując jedynie szklane pojemniki i wodę. Dowiedz się, co oznacza hydroponika i ciesz się niezwykłym smakiem i aromatem świeżych ziół przez cały rok.

Jak założyć domowy ogródek bez doniczek i ziemi? To prostsze niż myślisz

Zazwyczaj, chcąc zacząć uprawiać zioła w kuchni, kupujemy w marketach wyrośnięte już rośliny. Szybko okazuje się, że zioła te są mocno pędzone, szybko więdną, a po ścięciu rzadko odrastają. Innym sposobem jest ich wysiewanie i uprawa "od kiełka", jednak i tutaj natrafiamy na sporo minusów. Musimy przeznaczyć na to sporo miejsca, czasu i starannie doglądać wzrastających roślin.

Jednak istnieje o wiele prostszy sposób na założenie ogródka ziołowego w kuchni, który jest szybki i daje niezwykle zadowalające efekty. Wystarczy nam do tego kawałek słonecznego parapetu oraz szklanki lub inne niewielkie przezroczyste pojemniki.

Metodą, o której mowa, jest założenie wodnego ogródka z ziołami wyhodowanymi ze szczepek. Taka uprawa nazywana jest hydroponiką.

Uprawa ziół w wodzie – bez ziemi. Krok po kroku:

  1. Potrzebne nam będzie kilka gałązek świeżych roślin, np. zbierając je w ogrodzie czy otrzymując od znajomych.
  2. Kiedy już zdobędziemy nasze ziołowe szczepki, to wkładamy je do małych, szklanych pojemników z wodą. Możemy do tego użyć niewielkich słoików czy butelek.
  3. Podczas uprawy ziół tym sposobem, bardzo ważne jest regularne wymienianie wody w pojemnikach. Najlepiej robić to codziennie.
  4. Dodatkowo, jeśli zadbamy o to, by zioła stały w dobrze oświetlonym miejscu, to nasze rośliny szybko wypuszczą korzenie i będą się świetnie rozrastać.

Jakie zioła można uprawiać w domowym ogródku? Wybór jest naprawdę spory

Zakładając nasz ogródek ziołowy, musimy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie rośliny są w stanie wypuścić korzenie oraz rozwijać się w wodnym podłożu. Jednak istnieją znane i lubiane zioła, które bez problemu poradzą sobie w takich warunkach. Do głównych ziół, które poradzą sobie w uprawie hydroponicznej są: bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn, mięta, melisa, szałwia, szczypiorek.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Premium_art, Maridav / AdobeStock

Autor
Świeże zioła w małej kuchni? Już nie wykręcisz się brakiem miejsca. Zobacz, jak łatwo je uprawiać bez doniczek i ziemi
Świeże zioła w małej kuchni? Już nie wykręcisz się brakiem miejsca. Zobacz, jak łatwo je uprawiać bez doniczek i ziemi
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

11-02-2024 07:48

Komentarz dodany przez GośćHanna: Doskonały pomysł,przez wiele lat pròbowałam tej metodyi zawsze miałam swieźe liseczki ziòł Goraco polecam.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl