Logo
Logo

Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? 5 możliwych przyczyn

Zamiokulkas to bardzo efektowna roślina o pięknych, mięsistych i soczyście zielonych liściach, która zyskała ogromną popularność jako roślina doniczkowa do domu i biur. Zamiokulkas jest dość łatwy w uprawie i można go bardzo prosto rozmnażać, a do tego wykazuje sporą odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne i wspaniale oczyszcza powietrze. Zdarza się jednak, że zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści i nie rośnie prawidłowo. Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Co zrobić, żeby zamiokulkas wypuścił nowe liście?

Spis treści
Niewłaściwe podlewanie Nieprawidłowe stanowisko Brak składników pokarmowych Źle dobrana doniczka Brak okresu spoczynku

Zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści – przyczyny i rozwiązania

Mówi się, że zamiokulkas to roślina dla zapominalskich, która jest odporny i dobrze wygląda pomimo różnych błędów przez nas popełnianych. Jednak błędy pielęgnacyjne, nawet te pozornie błahe sprawiają, że roślina nie będzie ładnie i intensywnie rosła i tym samym zamiokulkas nie wypuści nowych liści. Poza brakiem wzrostu trzeba zwracać uwagę na inne rzeczy – np. opadanie liści, żółknięcie liści zamiokulkasa, nalot na ziemi, czy ogólne pogorszenie kondycji i wyglądu. Mogą to być objawy choroby! Jakie więc są najczęstsze przyczyny braku nowych liści u zamiokulkasa?

Niewłaściwe podlewanie

Zamiokulkas to sukulent, a to oznacza, że zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie podlewanie mu zaszkodzi. Roślina potrafi magazynować wodę w liściach, więc wystarczy podlewać ją raz na tydzień, ale za to dość obficie. Oczywiście częstotliwość podlewania zamiokulkasa należy dobrać indywidualnie do warunków, jakie panują w pomieszczeniu. Nie należy dopuszczać do tego, aby podłoże całkowicie wyschło, ale ziemia nie powinna być też całkowicie mokra. Idealnie, jeśli podłoże jest delikatnie wilgotne przez cały czas.

Nieprawidłowe stanowisko

Brak nowych liści u zamiokulkasa może być też spowodowany zbyt małą ilością światła lub zbyt niską temperaturą, a więc niewłaściwym stanowiskiem dla rośliny. Zamiokulkas lub stanowiska bardzo jasne (wtedy rośnie najintensywniej), ale liście nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Idealnie sprawdzi się więc miejsce kilka metrów od okna w jasnym pomieszczeniu. Zamiokulkas źle znosi niskie temperatury (poniżej 15 stopni C) i nagłe przeciągi. Lepiej wiec nie stawiać go w pomieszczeniu, w którym często otwiera się drzwi lub okno bądź ustawić go tak, aby był osłonięty od przeciągów.

 
 

Brak składników pokarmowych

Częstym powodem braku nowych liści u zamiokulkasa jest również wyjałowione podłoże, czyli brak składników pokarmowych. Trzeba pamiętać, aby co roku przesadzić zamiokulkasa, zmieniając mu podłoże na nowe zasobne w związki mineralne. Od wiosny do jesieni warto roślinę również zasilać nawozami – doskonałe będą nawozy do roślin zielonych w płynie, które można stosować wraz z podlewaniem raz na tydzień.

Źle dobrana doniczka

Ważne jest też to, jaką doniczkę wybrać dla zamiokulkasa. Roślina ta lubi nieco przyciasne doniczki, gdyż wtedy najlepiej rośnie. Zbyt duży pojemnik sprawia, że rozrasta się głównie część podziemna rośliny, a części nadziemne się nie rozwijają. Z kolei za ciasna doniczka (korzenie przerastają przez otwory odpływowe, nie ma miejsca na podłoże itp.) hamuje całkowicie wzrost zarówno korzeni, jak i liści zamiokulkasa. W takim przypadku wystarczy zmienić doniczkę na nieco większą, aby roślina zaczęła wypuszczać nowe liście. Przesadzanie najlepiej wykonać wiosną, ale w tego typu sytuacjach można to zrobić również latem lub wczesną jesienią.

 
 

Okres spoczynku

Obserwując swoje rośliny, należy pamiętać, że zimą przechodzą one tak jak kaktusy w stan spoczynku i wtedy nie wypuszczają nowych liści. W tym czasie należy ograniczyć nawożenie oraz podlewanie, aby zamiokulkas mógł „odpocząć” i wiosną rozpocząć dalszy wzrost. Warto też wiedzieć, że zamiokulkasy rosną dość wolno – rocznie zazwyczaj nie pojawia się więcej niż 5-8 liści nawet przy najlepszych warunkach i pielęgnacji.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: zzzzz

Autor
Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? 5 możliwych przyczyn
Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? 5 możliwych przyczyn
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu
NAJNOWSZE TREŚCI