Logo
Logo

Dlaczego liście zamiokulkasa żółkną? Błędy w uprawie

Zamiokulkas to tropikalna roślina, która wyróżnia się wspaniałym ulistnieniem. Dzięki temu stanowi wspaniałą ozdobę domu, ale tylko jeśli faktycznie jest zadbana, a jej liście są intensywnie zielone. Zdarza się jednak, że liście zamiokulkasa żółkną i opadają. Co jest przyczyną utraty liści zamiokulkasa? Co zrobić, żeby zamiokulkas miał piękne liście?

Spis treści
Jak prawidłowo podlewać zamiokulkasa?
Jakie stanowisko jest najlepsze?
Jakie szkodniki atakują zamiokulkasa?
Jak nawozić zamiokulkasa?
Jak i kiedy zamikulkas wymaga przesadzenia do nowej doniczki?
Dlaczego roślina gubi liście?
Film: Co robić, gdy zamiokulkas choruje?

Błędy w uprawie zamiokulkasa powodują żółknięcie liści!

Uprawa zamiokulkasa może być trudna, szczególnie dla początkujących ogrodników. Oto kilka najczęstszych błędów, które można popełnić podczas uprawy tej rośliny:

Nieprawidłowe podlewanie

Zamiokulkas (łac. Zamioculcas zamiifolia) to roślina, której nie należy zbyt obficie i często podlewać. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni i w efekcie osłabienie, a nawet jej obumarcie. Jeśli ziemia jest całkowicie mokra lub w doniczce stoi woda, a roślina ma żółte liście i je gubi, to warto wymienić całą ziemię na suchą z nadzieją, że roślina odżyje.

Zamiokulkasa najlepiej podlewać, wlewając wodę do podstawki, a nie bezpośrednio do doniczki. Nie należy również zraszać jego liści, a jedynie co jakiś czas przecierać je z kurzu.

Niewłaściwe stanowisko

Mimo że zamiokulkas lubi znaczną ilość światła, to nie powinien być narażony na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych. To spowoduje poparzenie liści, ich przebarwienie i opadanie. Najlepiej ustawić go w nieznacznej odległości od okna tak, aby roślina miała dostęp do słońca, ale światło było rozproszone. Stanowisko powinno być zaciszne i ciepłe, aby zamiokulkas pięknie rósł.

Niebezpieczne szkodniki

Zamiokulkas jest dość odporny na choroby i pasożyty, ale może zdarzyć się, że zostanie zaatakowany przez przędziorki, które na liściach tworzą charakterystyczne pajęczynki. Przyczyną pojawienia się szkodników zazwyczaj jest nieprawidłowa pielęgnacja i błędy w uprawie. Dlatego oprócz zastosowania preparatu na szkodniki, należy również zadbać o właściwą pielęgnację zamiokulkasa, aby problem nie nawracał.

Nieprawidłowe nawożenie

Wiele osób uprawiając rośliny w domu, zapomina o ich regularnym nawożeniu lub w drugą stronę: używa zbyt dużej ilości nawozów. Warto pamiętać, że w doniczce dostęp do składników pokarmowy jest bardzo ograniczony, co sprawia, że rośliny wymagają regularnego zasilania w związki mineralne. Jednak przenawożenie może być równie niekorzystne. Dlatego nawozy należy dawkować zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Dobrym rozwiązaniem są również koreczki nawozowe – to specjalne nawozy, które stopniowo uwalniają składniki pokarmowe nawet do 6 miesięcy. To oznacza, że jedno nawożenie wiosną wystarczy na cały sezon.

Nieprawidłowe przesadzanie 

Gdy nadchodzi moment na przesadzenie rozrośniętego zamiokulkasa, może się okazać, że wybraliśmy dla niego nieodpowiednią donicę. Za duża lub za głęboka doniczka sprawi, że roślina całą swoją energię poświęci na rozrost korzeni w nowym pojemniku i wstrzyma produkcję masy zielonej – może to doprowadzić nie tylko do wstrzymania wzrostu, ale też do zrzucania przez roślinę liści.

Zawsze pamiętajmy, że doniczki dla roślin muszą mieć otwory odprowadzające wodę.

Naturalne starzenie się zamiokulkasa

Przyczyna żółknięcia i opadania liści zamiokulkasa może być też prozaiczne starzenie się rośliny. Jeśli zapewniliśmy jej odpowiednie stanowisko, regularnie roślinę nawozimy i właściwie podlewamy, a przebarwieniu ulega tylko część liści (pozostałe są zdrowe i ładnie wyglądają), to prawdopodobnie roślina gubi stare liście. W takim przypadku wystarczy zadbać o ich regularne usuwanie.

FILM: Dlaczego zamiokulkas nie rośnie? Zobacz, co robić

Gdy zamiokulkas wyraźnie marnieje, jego liście żółkną i opadają możliwe, że popełniliśmy jakieś błędy. Sprawdź, jak możemy się pomylić i jak później uratować zamiokulkasa.
Źródło: Make Your Life Greener / YouTube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: ryzhiq_hotmail/Depositphotos

Autor
Dlaczego liście zamiokulkasa żółkną? Błędy w uprawie
Dlaczego liście zamiokulkasa żółkną? Błędy w uprawie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Twoja strona ogrodu