Logo
Logo

Dlaczego zamiokulkas choruje? 9 przyczyn i rozwiązania problemów!

Zamiokulkas to niezwykle efektowna roślina, która wyróżnia się pięknymi, mięsistymi liśćmi w ciemnozielonej barwie. Doskonale wygląda w nowoczesnych i klasycznych wnętrzach, stając się prawdziwą ozdobą pokoju. Roślina polecana jest do wnętrz głównie ze względu na fakt, że silnie oczyszcza powietrze, poprawiając jego jakość i pozytywnie wpływając na zdrowie. Zamiokulkas jest mało wymagający, ale może zdarzyć się, że zachoruje. Dlaczego zamiokulkas źle wygląda? Co zrobić, gdy zamiokulkas choruje?

Spis treści
Po czym poznać, że zamiokulkas choruje? Dlaczego zamiokulkas nie rośnie? Jak uratować zamiokulkasa? Czego nie lubi zamiokulkas?

Objawy chorób zamiokulkasa: po czym poznać, że choruje?

Zamiokulkas pod wpływem szkodliwych czynników traci swój ładny wygląd. Przede wszystkim może zmienić się kolor liści, które z czasem żółkną, brązowieją i opadają. Niepokojącym objawem jest również brak wzrostu rośliny i pojawiania się nowych liści. Warto również zwrócić uwagę na stan podłoża – jeśli ziemia pleśnieje, to również znak, że z rośliną dzieje się coś niedobrego.

Zamiokulkas rzadko choruje i jest odporny na zaniedbania, jednak nawet on może zacząć gorzej rosnąć. Zwykle dzieje się tak w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji lub jej braku!


Make Your Life Greener / Youtube


 
 

Dlaczego zamiokulkas nie rośnie? Przyczyny problemów zamiokulkasa

Trzeba zwracać uwagę na to, czy wygląd zamiokulkasa się nie zmienia, a jeśli tak, to zacząć szukać przyczyny, którą zazwyczaj jest nieprawidłowa pielęgnacja.

Co jest nie tak z Twoim zamiokulkasem? Nieprawidłowe podlewanie (zbyt obfite i zbyt częste) jest głównym powodem problemów. Inne częste błędy w uprawie to nieprawidłowa ekspozycja na światło i problemy z nawożeniem. Zdiagnozowanie przyczyny złego stanu rośliny jest pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemów i powrocie rośliny do zdrowia.

Roślina, która nie ma zapewnionych odpowiednich warunków, będzie chorować. Jest osłabiona, a więc i bardziej podatna na problemy: działanie patogenów chorobotwórczych, szkodników i niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Również sama niewłaściwa pielęgnacja może doprowadzić do uszkodzenia rośliny. Przykładowo zalanie korzeni może doprowadzić do ich gnicia. Dlatego tak ważne jest poznanie wymagań zamiokulkasa i zapewnienie roślinom właściwej pielęgnacji, co zapobiegnie jego złej kondycji. Jeśli doszło już do niepokojących objawów, które świadczą o chorobie, to należy jak najszybciej poprawić warunki uprawy, co poprawi jego kondycję.

 
 

9 problemów w uprawie zamiokulkasa i sposoby, by sobie z nimi poradzić!

Wykorzystaj poniższe wskazówki, by rozpoznać problemy i znaleźć ich rozwiązanie!

  1. Żółknięcie (liście i łodygi) | Nadmierne nawadnianie lub zły drenaż; niedostateczne nawożenie; stara ziemia
  2. Bladozielony kolor (liście lub łodygi) | Nadmierne nawadnianie lub zły drenaż; niedostateczne nawożenie; nowy przyrost
  3. Brązowienie (liście lub łodygi) | Nadmierne nawadnianie lub zły drenaż; gnicie korzeni
  4. Widoczna zgnilizna (korzenie/kłącza/łodygi) | Nadmierne nawadnianie lub zły drenaż; gnicie korzeni
  5. Liście/łodygi opadające | Nadmierne nawadnianie lub zły drenaż
  6. Gubienie liści | Nadmierne nawadnianie lub zły drenaż; przesuszenie; opadanie starych liści
  7. Liście zwijają się | Nadmierne nawadnianie; zbyt dużo światła; przenawożenie
  8. Liście poparzone, spalone przez słońce | Zbyt dużo światła; przenawożenie
  9. Wypłoniała roślina, nadmiernie wyciągnięta | Niewystarczająca ilość światła

 
 

Jakich warunków potrzebuje, zamiokulkas by nie chorować?

Miejsce
Zamiokulkas naturalnie występuje w Zanzibarze i Tasmanii, a więc w klimacie suchym, podrównikowym, co oznacza, że lubi ciepło i nie ma dużych wymagań co do podlewania. Z tego powodu najlepiej doniczkę z rośliną ustawić w miejscu ciepłym i osłoniętym. Jednak zamiokulkas nie wymaga dużej ilości światła słonecznego, które normalnie zasłaniają wyższe rośliny i doskonale będzie się czuł w zacienionej sypialni, czy salonie.

Podlewanie
Jako sukulent potrafi gromadzić wodę, dlatego wystarczy go podlewać, dopiero gdy wierzchnia warstwa podłoża zeschnie. Ważne jest, aby używać do tego wody o temperaturze pokojowej i odstanej. Należy też unikać moczenia liści, które podatne są na gnicie. Rośliny nie należy również zraszać, gdyż powoduje to osadzanie się wapnia na liściach, przez co zamiokulkas traci swój blask.

Nawożenie
Najlepsza dla zamiokulkasa jest ziemia żyzna, próchnicza, przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie, a rośliny należy przesadzać raz w roku wiosną. Starsze osobniki można przesadzać co 3 lata. Zamiokulkas potrzebuje dużej ilości składników pokarmowych i źle znosi jałowienie gleby, dlatego niezbędne jest regularne nawożenia. Najlepiej zastosować nawóz do roślin zielonych – można wykorzystać nawozy długodziałające, płynne lub w formie granulatu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: 206827902 © Aleksandra Pavlova | Dreamstime.com

Autor
Dlaczego zamiokulkas choruje? 9 przyczyn i rozwiązania problemów!
Dlaczego zamiokulkas choruje? 9 przyczyn i rozwiązania problemów!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu
NAJNOWSZE TREŚCI