Herbata / napar z pierwiosnka
Pierwiosnek to roślina wchodząca w skład rodziny pierwiosnkowatych. Bardzo często nazywany jest również prymulką. Posiada charakterystyczne żółte kwiaty układające się w baldachy oraz zapach do złudzenia przypominający zapach miodu. Jest to roślina doceniana w ziołolecznictwie. Ze względu na dużą zawartość zdrowotnych elementów jest uważana za roślinę o właściwościach leczniczych.
Co zawiera?
Posiada flawonoidy oraz saponiny, które są niezwykle wartościowe dla organizmu człowieka. To właśnie saponiny wspomagają wchłanianie składników pokarmowych z jelit do krwi. Mają działanie moczopędne, ale działają także przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo oraz przeciwbakteryjnie. Pierwiosnek jest również doskonałym źródłem garbników, glikozydów fenolowych, karotenu oraz witaminy C. Trzeba zatem przyznać, że jak na tak niepozorną roślinę jest dostawcą bardzo wielu substancji wspomagających ludzki organizm.
Jak przygotować herbatkę? Przepis na napar z pierwiosnka
Przygotowanie naparu z pierwiosnka jest banalnie proste. Łyżkę suszu należy umieścić w naczyniu i zalać ok. 400ml wody. Następnie należy odłożyć naczynie pod przykryciem i odczekać dwadzieścia minut. Po upływie tego czasu napar będzie gotowy do spożycia. Można dodać odrobinę cytryny i miodu.
Właściwości zdrowotne | Dlaczego warto pić?
- Napar z pierwiosnka jest zalecany w szczególności osobom zmagającym się z dokuczliwymi schorzeniami górnych dróg oddechowych. Roślina posiada silne właściwości wykrztuśne. Dzięki niej dochodzi do zwiększonej produkcji śluzu, co pomaga w rozrzedzaniu wydzieliny i sprawniejszym usuwaniu.
- Pierwiosnek wspomaga także leczenie zapalenia układu moczowego.
- Badania naukowców dowodzą również, że regularne przyjmowanie pierwiosnka w postaci naparów pomaga zneutralizować bóle reumatyczne, a właściwości uspokajające powodują, że jest idealną propozycją dla osób narażonych na nadmierny stres i zmagających się z bezsennością.
- Napary z pierwiosnka cieszą się również sporym uznaniem wśród osób, które cierpią na powracające migreny. Niektórzy stosują je również w celu zbicia wysokiej gorączki.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: FotoHelin / Depositphotos