Logo
Logo

Herbata z pierwiosnka | Jak przygotować napar? Dlaczego warto pić?

Spróbuj herbaty z pierwiosnka! Ten piękny wiosenny kwiat jest źródłem zdrowia. Dowiedz się, jakie ma właściwości zdrowotne i dlaczego warto ją pić. Przygotowanie naparu z pierwiosnka jest bardzo łatwe – sprawdź, jak to zrobić!

Herbata / napar z pierwiosnka

Pierwiosnek to roślina wchodząca w skład rodziny pierwiosnkowatych. Bardzo często nazywany jest również prymulką. Posiada charakterystyczne żółte kwiaty układające się w baldachy oraz zapach do złudzenia przypominający zapach miodu. Jest to roślina doceniana w ziołolecznictwie. Ze względu na dużą zawartość zdrowotnych elementów jest uważana za roślinę o właściwościach leczniczych.

Co zawiera?

Posiada flawonoidy oraz saponiny, które są niezwykle wartościowe dla organizmu człowieka. To właśnie saponiny wspomagają wchłanianie składników pokarmowych z jelit do krwi. Mają działanie moczopędne, ale działają także przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo oraz przeciwbakteryjnie. Pierwiosnek jest również doskonałym źródłem garbników, glikozydów fenolowych, karotenu oraz witaminy C. Trzeba zatem przyznać, że jak na tak niepozorną roślinę jest dostawcą bardzo wielu substancji wspomagających ludzki organizm.

Jak przygotować herbatkę? Przepis na napar z pierwiosnka

Przygotowanie naparu z pierwiosnka jest banalnie proste. Łyżkę suszu należy umieścić w naczyniu i zalać ok. 400ml wody. Następnie należy odłożyć naczynie pod przykryciem i odczekać dwadzieścia minut. Po upływie tego czasu napar będzie gotowy do spożycia. Można dodać odrobinę cytryny i miodu. 

Właściwości zdrowotne | Dlaczego warto pić?

  • Napar z pierwiosnka jest zalecany w szczególności osobom zmagającym się z dokuczliwymi schorzeniami górnych dróg oddechowych. Roślina posiada silne właściwości wykrztuśne. Dzięki niej dochodzi do zwiększonej produkcji śluzu, co pomaga w rozrzedzaniu wydzieliny i sprawniejszym usuwaniu.
  • Pierwiosnek wspomaga także leczenie zapalenia układu moczowego.
  • Badania naukowców dowodzą również, że regularne przyjmowanie pierwiosnka w postaci naparów pomaga zneutralizować bóle reumatyczne, a właściwości uspokajające powodują, że jest idealną propozycją dla osób narażonych na nadmierny stres i zmagających się z bezsennością.
  • Napary z pierwiosnka cieszą się również sporym uznaniem wśród osób, które cierpią na powracające migreny. Niektórzy stosują je również w celu zbicia wysokiej gorączki.
Suszone kwiaty i liście pierwiosnka kupuj tylko w sprawdzonych sklepach zielarskich lub w aptece. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Stosowanie niektórych ziół, zwłaszcza gdy przyjmujesz inne leki, może być niebezpieczne!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: FotoHelin / Depositphotos

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Twoja strona ogrodu