Już od wielu lat nie kupuję gotowych wiązanek oraz wieńców. Surowce, jakie mam na działce sprawiły, że mam wszystko, czym mogłabym udekorować groby zmarłych najbliższych. Naturalne gałęzie zimozielone, igliwie czy suszone kwiaty to tylko jedne z niewielu. Sprawdźcie w mojej instrukcji, jak się za to zabrać. Znajdziecie tu również porady mamy florystki, która ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie w tym zakresie.
Które rośliny można ciąć jeszcze pod koniec października?
Jeżeli pogoda sprzyja, październik jest idealnym miesiącem do przeprowadzenia cięcia na drzewach oraz krzewach. Musimy pamiętać, że aby proces przebiegał poprawnie, musimy ciąć oczyszczonymi i dobrze naostrzonymi sekatorami lub nożycami. Najlepiej przetrzeć je maścią ogrodniczą, która odkazi, nie przenosząc chorób grzybowych na rośliny.
Cięcie drzew w październiku
Do drzew, które można przycinać w październiku należą między innymi:
Cięcie krzewów w październiku
Krzewy, które nadal możemy formować i ciąć, to przede wszystkim:
Których gałęzi nie kompostować i wykorzystać na wianek?
W październiku pielęgnuję również żywopłot wykonany z laurowiśni. Dzięki jej odporności na choroby grzybowe oraz pięknemu listowiu, mogłam wykonać piękne ogrodzenia na przestrzeni kilku lat.
Zdarza się, że wystające niesforne pędy muszę ciąć dość radykalnie. Zamiast przekładać je na kompostownik czy do czarnych, foliowych worków, sortuję i odkładam na utworzenie zimozielonych wieńców na groby najbliższych.
Jak to dokładnie zrobić?
- Przycinamy gałęzie laurowiśni na tę samą długość.
- Przekładamy na 1-2 godziny do letniej wody.
- Po tym czasie suszymy za pomocą ręcznika papierowego.
- Wyginamy na misce i tworzymy okrąg z gałęzi, łącząc je ze sobą.
- Między gałązki możemy dodać wypełnienie w postaci siana lub zatrwianu.
- Dodajemy kolejno kolejne gałązki tak, aby utworzyć grubszy, gęstszy krąg.
- Tak utworzony wieniec możemy przyozdobić wstążką lub wczepić wybrane żywe lub suszone kwiaty.
- Dla lepszego zabezpieczenia, możemy spryskać wieniec lakierem florystycznym.
Jak zrobić najprostszy podkład na wianek na groby?
Jeżeli nie macie wprawy w zrobieniu podkładu pod wieniec nagrobny, wykorzystajcie najprostszą technikę na użycie działkowych gałęzi oraz ścinek. Wykonaliście cięcie wierzby na przełomie września i zostały wam gałęzie?
Wiotkie i drobne odnogi możecie spleść w warkocze, które będą w miarę takiej samej długości. Połączcie kilka splotów w całość, aby otrzymać grubszy podkład pod wieniec. Boicie się, ze będzie mniej stabilny?
Okrąg zamieńcie na podstawę wypełnioną gąbkę florystyczną, do której utkacie wybrany susz lub sztuczne kwiaty. Wybór należy do was.
Moja mama, która jest florystką, zawsze radzi, aby wieniec trzymać na balkonie, aby zahartować gałązki przed położeniem na płytę nagrobka. Dzięki temu nie wyschnie zbyt szybko i utrzyma dekorację w ryzach.
Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock