Logo
Logo

Jak samemu zrobić bożonarodzeniowy wieniec, by wyglądał jak od florysty? Oto moje triki

Czy jesteś gotowa, aby w tym roku Twoje święta nabrały wyjątkowego blasku? Przekonaj się, jak łatwo wprowadzić osobiste akcenty do domu, wykorzystując proste materiały i odrobinę kreatywności. Tworzenie własnoręcznie dekoracji może być bardzo satysfakcjonujące i przyjemnie zaskoczy gości. Taka wyjątkowa ozdoba, jak własnoręcznie stworzony wieniec bożonarodzeniowy, będzie roztaczać świąteczną atmosferę w każdym zakątku domu.

Przeczytaj nasz artykuł i dołącz do grona tych, którzy wiedzą, że najlepsze dekoracje to te, które tworzymy sami. Wybierz styl, który jest najbliższy Twojemu sercu!

Spis treści
Czemu warto zrobić wieniec na Boże Narodzenie? Jak zrobić wieniec bożonarodzeniowy? Jakie triki zastosować przy tworzeniu wieńca? Jakie są style tworzenia wieńców? Jaki jest styl tradycyjny i nowoczesny? Jaki jest styl rustykalny i vintage? Jaki jest styl eklektyczny, Glamour, skandynawski i Boho Co to jest styl morski?

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym każdy detal naszego domu może przyczynić się do stworzenia niepowtarzalnej, magicznej atmosfery. Centralnym punktem świątecznych dekoracji często staje się wieniec bożonarodzeniowy, zawieszony na drzwiach lub ścianie, który wita gości ciepłem i urokiem świąt.

Stworzenie własnego wieńca nie tylko pozwala na wyrażenie osobistego stylu, ale też przynosi wiele radości i satysfakcji. W tym artykule, krok po kroku, przeprowadzimy Cię przez proces tworzenia własnego bożonarodzeniowego wianka.

Wieniec to nie tylko piękna dekoracja, ale także odbicie Twojej osobowości i kreatywności. Pokażemy Ci, w jakim stylu jeszcze można zrobić wieniec na Boże Narodzenie, ponieważ możliwości jest mnóstwo! Jeśli chcesz, aby wieniec wyglądał jak od florysty, dobierz dekoracje zgodnie z moim sprawdzonym kluczem.

Wieniec bożonarodzeniowy krok po kroku

Zanim przystąpisz do robienia własnego wieńca musisz zgromadzić potrzebne materiały.

  • Będziesz potrzebować na pewno bazowego wianka (może być wykonany z gałązek świerku, sosny lub sztucznego materiału, albo gałązek roślin liściastych, które dopiero osłonisz roślinami iglastymi). Rozmiar wianka zależy od Twoich preferencji oraz miejsca, w którym ma być eksponowany.
  • Jeśli chodzi o ozdoby, tutaj pole do popisu jest ogromne – od szyszek, przez suszone plasterki pomarańczy, cynamon, gałązki jałowca, aż po wstążki i małe bombki.
  • Do każdej pracy nad świąteczną dekoracją do domu potrzebne są narzędzia: najczęściej drut florystyczny, sznurek, wstążki, nożyczki i pistolet do kleju na gorąco z wkładami, aby mocno przymocować elementy do wianka.

Pamiętaj, że każdy element może być źródłem inspiracji. Wybierając materiały, zastanów się, jaki styl chcesz osiągnąć – czy ma to być coś tradycyjnego, wypełnionego naturalnymi elementami, czy może nowoczesnego, z odważnymi kolorami i niekonwencjonalnymi ozdobami?

Poniżej prezentuję instrukcję krok po kroku, jak zrobić prosty wieniec na Boże Narodzenie.

wieniec bożonarodzeniowy - potrzebne materiały
Fot. Liliya Trott, PrimeMockup / AdobeStock
KROK 1
Przygotuj wieniec z gałązek wierzby, gałązki jodły żywe lub sztuczne, szyszki sosnowe, korę cynamonową, czerwone owoce kaliny, ostrokrzewu lub róży, sznurek oraz zielony drut florystyczny i ewentualnie drewniane ozdoby choinkowe, miniaturowe bombki czy czerwone kokardki. Zwieńczeniem wieńca mogą być również suszone plastry pomarańczy.
wieniec bożonarodzeniowy krok po kroku
Fot.  Liliya Trott / AdobeStock
KROK 2
Baza pod wieniec musi być opleciona cienkim drutem, umożliwiającym powtykanie gałązek jodły. Pod drut zacznij wtykać pojedyncze gałązki jodły.
wieniec bożonarodzeniowy krok po kroku
Fot. Liliya Trott / AdobeStock
KROK 3
Dokładaj kolejne jodłowe gałązki tym samym kierunku, zwracając uwagę na to, by dokładnie zasłaniać bazę.
wieniec bożonarodzeniowy krok po kroku
Fot. Liliya Trott / AdobeStock
KROK 4
Osłoń całą bazę gęsto gałązkami jodłowymi, aby z żadnej strony nie było widać bazy.
wieniec bożonarodzeniowy krok po kroku
Fot. Liliya Trott / AdobeStock
KROK 5
Zacznij dekorować wieniec ozdobami – staraj się maskować drut florystyczny. Zacznij od umieszczania większych elementów, takich jak szyszki, a potem dodaj gałązki z owocami. Rozmieść je równomiernie wokół wianka, żeby zachować symetrię. Niektóre ozdoby, takie jak kora cynamonowa, przymocuj do wieńca sznurkiem.
wieniec bożonarodzeniowy krok po kroku
Fot. Liliya Trott / AdobeStock
KROK 6
Na koniec możesz dodać jeszcze inne ozdoby, takie jak małe paczuszki z prezentami  lub kartonowe etykiety, jeśli chcesz na nich umieścić napis, np. "Wesołych Świąt".

Nie bój się eksperymentować

Potraktuj tworzenie wieńca bożonarodzeniowego jako zabawę. Oto kilka rad, które Ci mogą ją ułatwić:

  • baw się teksturami i kolorami i nie bój się eksperymentować z różnymi materiałami. Możesz mieszać matowe i błyszczące elementy, ciepłe i chłodne barwy, aby osiągnąć interesujący efekt wizualny. 
  • zachowaj symetrię, ale nie bój się asymetrii. Chociaż symetryczny układ może wyglądać elegancko, nie bój się wprowadzać asymetrycznych elementów, które mogą nadać wiankowi unikalny charakter.
  • nie bój się personalizacji – wieniec bożonarodzeniowy to nie tylko dekoracja, ale także wyraz Twojego osobistego stylu. Możesz go dostosować do tematu przewodniego swojego domu lub pokazać w nim, czym się pasjonujesz na co dzień.
wieniec na Boże Narodzenie
Fot. Анастасия Луговская, Юлия Завалишина, Andriy Blokhin / AdobeStock, ParentRap / Pixabay
Magia Świąt Bożego Narodzenia tkwi między innymi w świątecznych dekoracjach

Wybierz styl

Jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowana na konkretny styl wianka, podpowiadamy, jak możesz go wystylizować.

Styl tradycyjny

Tworzenie wianków w tradycyjnym stylu to zanurzenie się w bogatej historii i kulturze świątecznej. Tradycyjne wianki bożonarodzeniowe często opierają się na klasycznej palecie kolorystycznej, dominują w nich odcienie zieleni, czerwieni i złota, które niosą ze sobą głębokie symboliczne znaczenie.

Kluczowym elementem w tworzeniu tych wieńców jest wykorzystanie naturalnych materiałów. Gałązki świerku, jodły czy sosny zapewniają świeży, leśny aromat, który jest tak charakterystyczny dla świątecznych dekoracji. Szyszki, zarówno naturalne, jak i pomalowane na złoto czy srebro, są chętnie wykorzystywane jako dodatek, który wprowadza element naturalnej tekstury.

Komponowanie wianka w tradycyjnym stylu to także dbałość o szczegóły i symetrię. Umieszczanie elementów w równych odstępach, dbałość o to, aby każdy bok wianka był równie bogaty w dekoracje, to istotne aspekty, które nadają wiankowi harmonijny i wyważony wygląd. Wstążki, często w klasycznych, czerwonych odcieniach, mogą być wiązane w duże kokardy, dodając wiankowi elegancji i świątecznego nastroju.

Taki wieniec nie tylko udekoruje drzwi lub ściany, ale stanie się też centralnym punktem domowych obchodów Bożego Narodzenia, przypominając o znaczeniu tych świąt i o cieple, które wnosi w życie każdego z nas. To coś więcej niż tylko dekoracja – to kawałek historii, który możemy tworzyć i przekazywać dalej z pokolenia na pokolenie.

Styl nowoczesny

W przeciwieństwie do tradycyjnego podejścia, nowoczesny styl tworzenia wianków bożonarodzeniowych charakteryzuje się świeżością, minimalizmem i często odważnym użyciem koloru oraz nietypowych materiałów.

Kluczowym aspektem nowoczesnego wieńca jest prostota i czystość formy. Zamiast przepychu i obfitości typowych dla tradycyjnych wianków, nowoczesne projekty często skupiają się na jednym, mocnym elemencie wizualnym. Może to być na przykład jednolity kolor, jak elegancka biel lub głęboka czerń, albo kojarzące się ze śniegiem srebro lub wyraziste kształty – geometryczne wzory, proste linie i minimalistyczne kompozycje.

Współczesne wianki mogą także łączyć tradycyjne elementy, takie jak gałązki i szyszki, z nowatorskimi materiałami, takimi jak metalowe elementy, sztuczne włókna czy nawet zintegrowane oświetlenie LED, dodając im nowoczesnego wyglądu. Innowacyjność i kreatywność to słowa-klucze w nowoczesnym stylu.

Styl rustykalny

Rustykalny styl odwołuje się do prostoty, naturalności i ciepła wiejskich domostw, przynosząc do wnętrz namiastkę sielskiego życia. Wykorzystywane w tym stylu naturalnych materiały niosą ze sobą urok dawnych tradycji i bliskość natury.

Materiały takie jak juta, len, grube wełniane nici, czy nawet proste, niewykończone drewno są chętnie wykorzystywane do tworzenia wianków, które mają sprawiać wrażenie ręcznie wykonanych, prawie jakby wyjętych prosto z wiejskiej chaty.

Kolorystyka rustykalnych wianków często oscyluje wokół naturalnych, stonowanych barw – brązów, zieleni, beżów, czasem przełamanych ciepłymi akcentami czerwieni czy pomarańczy.

Ozdoby, jak chociażby wstążki czy małe ozdobne elementy, są zazwyczaj w naturalnych kolorach lub delikatnie postarzane, aby podkreślić wiejski charakter dekoracji.

Tworząc wieniec w rustykalnym stylu, ważne jest, aby zachować pewną spontaniczność i nierówności, które są charakterystyczne dla tego stylu. Nie chodzi o perfekcyjne ułożenie każdego elementu, ale o stworzenie wrażenia naturalności i prostoty.

wieniec na Boże Narodzenie
Fot. PGoddessofGoodFortune / Pixabay
Przy dekorowaniu wieńca można wyrazić nawet swoją miłość do słodkich przekąsek

Styl eklektyczny

Łączy elementy z różnych epok i kultur, tworząc wianek, który jest unikalną mieszanką różnorodnych stylów. Tutaj można eksperymentować z kontrastującymi kolorami, teksturami i materiałami, tworząc wianek, który jest zarówno wyrazisty, jak i osobisty.

Styl Glamour

Charakteryzuje się blaskiem i przepychem i jest idealny dla tych, którzy lubią świąteczny przepych. Wieńce bożonarodzeniowe w tym stylu często zawierają błyszczące dekoracje, takie jak sztuczne diamenty, perły, brokat i metaliczne elementy, nadając im wyrafinowany i luksusowy wygląd.

Styl skandynawski

Ten styl czerpie z prostoty i funkcjonalności, charakterystycznej dla projektowania skandynawskiego. Wianki w tym stylu są często minimalistyczne, z dominacją bieli, szarości i naturalnych drewnianych elementów, tworząc spokojne i zrównoważone kompozycje.

Styl Vintage

Wianki vintage nawiązują do przeszłości, często wykorzystując elementy z odzysku, staromodne ozdoby, koronki, czy postarzane tkaniny. Styl ten jest idealny dla tych, którzy chcą dodać swoim świątecznym dekoracjom nutę nostalgii i czaru dawnych lat.

Styl morski

Idealny dla osób mieszkających przy wybrzeżu lub tęskniących za morzem. Wianki w stylu morskim mogą zawierać muszle, sznurki, wygładzone przez wodę kawałki kory, gałęzi lub kolorowe szkiełka oraz błękitno-zielone akcenty, wnosząc odrobinę morskiego klimatu do świątecznych dekoracji.

Styl Boho

Ten styl cechuje się luźnym, artystycznym podejściem do projektowania, często łącząc różnorodne, naturalne materiały, takie jak gałązki, suszone kwiaty, pióra, koronki, a nawet kolorowe tkaniny i wstążki. Wianki boho mogą zawierać również elementy etniczne, takie jak koraliki, frędzle, i włóczki, dodając im unikalnego, niemal hipisowskiego charakteru. Dominują beże i brązy.

Każdy z tych stylów oferuje unikalne podejście do tworzenia bożonarodzeniowych wianków, pozwalając na wyrażenie indywidualności i urozmaicenie świątecznych dekoracji. Ważne jest, aby wybrać styl, który najlepiej odzwierciedla osobiste preferencje i pasuje do ogólnej estetyki domu.

wieniec na Boże Narodzenie
Fot. miezekieze / Pixabay

O czym warto pamiętać

Tworzenie własnego bożonarodzeniowego wieńca to nie tylko wspaniały sposób na udekorowanie domu, ale także okazja do spędzenia czasu na twórczej zabawie. Niezależnie od tego, czy wybierzesz styl tradycyjny, nowoczesny, czy boho, własnoręcznie wykonany wieniec z pewnością doda Twoim świętom osobistego uroku i sprawi, że będą one jeszcze bardziej wyjątkowe.

Zapraszamy Cię do podjęcia tego kreatywnego wyzwania i stworzenia czegoś, co będzie cieszyć nie tylko Ciebie, ale i Twoich gości w te świąteczne dni. Szczęśliwych Świąt i udanej zabawy w tworzenie wieńców!

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Liliya Trott / AdobeStock

Autor
Jak samemu zrobić bożonarodzeniowy wieniec, by wyglądał jak od florysty? Oto moje triki
Jak samemu zrobić bożonarodzeniowy wieniec, by wyglądał jak od florysty? Oto moje triki
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl