Jesienny wieniec z owoców głogu i dzikiej róży | DIY

jesienny wieniec z owoców głogu i dzikiej róży DIY fot. agneskantaruk Depositphotos

Gorące barwy owoców warto wykorzystać do tworzenia jesiennych ozdób. Które rośliny obdarzą nas materiałem na prosty w wykonaniu jesienny wieniec? Już pod koniec sierpnia czerwone owoce znajdziemy na krzewach dzikich róż. Do tego możemy dobrać nieco mniejsze owoce głogu. Jeszcze tylko kilka gałązek gipsówki i już jest baza do pięknej dekoracji! Zobacz, jak ławo ją zrobić!

Posłuchaj
00:00
27

Ciepłe barwy świetnie się sprawdzają w jesiennych dekoracjach. Ożywiają wnętrza naszych domów pod koniec sezonu, napełniają je radością i dodają nam energii, gdy na dworze coraz wcześniej robi się ciemno, a temperatury nie zachęcają do wyjścia do ogrodu.

Jednymi z najprostszych do wykonania dekoracji są jesienne wieńce. Przymocowane drutem do wianka lub umieszczone w piance florystycznej elementy roślinne łatwo jest rozmieścić symetrycznie, po okręgu. Jesienny wieniec można powiesić na ścianie, położyć nad kominkiem w salonie lub położyć na stole albo komodzie. Idealnie nadaje się też do dekoracji drzwi wejściowych do domu.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jak zrobić jesienny wieniec z owocami z ogrodu? Krok po kroku

jesienny wieniec z owoców głogu i dzikiej róży DIY fot. agneskantaruk Depositphotos -potrzebne materiały
Fot. agneskantaruk/Depositphotos
Materiały na jesienny wieniec
Do zrobienia jesiennego wieńca trzeba przygotować: ring florystyczny (gąbka florystyczna na podstawce), owoce dzikiej róży na szypułkach (nie wszystkie muszą być idealnie czerwone, niektóre mogą mieć barwę pomarańczową lub nawet żółtą), owoce głogu na szypułkach, kwiatostany gipsówki, drut florystyczny na szpulce, sekator.
jesienny wieniec z owoców głogu i dzikiej róży DIY fot. agneskantaruk Depositphotos krok 1
Fot. agneskantaruk/Depositphotos
KROK 1
Przytnij szypułki, na których trzymają się owoce, mniej więcej na długość 3-5 cm (zależnie od grubości gąbki na ringu). Następnie powtykaj w gąbkę duże owoce dzikiej róży, a pomiędzy nimi wetknij mniejsze owoce głogu. Staraj się, by owoce stykały się ze sobą i nie było widać znajdującej się pod nimi gąbki. Dla urozmaicenia pomiędzy owoce w niektórych miejscach umieść gałązki gipsówki.
jesienny wieniec z owoców głogu i dzikiej róży DIY fot. agneskantaruk Depositphotos krok 2
Fot. agneskantaruk/Depositphotos
KROK 2
Gotowy jesienny wieniec zawieś na ścianie za pomocą cienkiego, zielonego drutu florystycznego. Po pewnym czasie owoce lekko przyschną, więc wieniec może wymagać uzupełnienia. Wówczas dołóż do niego świeżych owoców lub wymień wszystkie na nowe, na przykład o innej barwie.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe agneskantaruk/Depositphotos


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Małgorzata Wójcik Małgorzata Wójcik

Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Nowa seria naturalnych nawozów – odkryj moc zeolitu. Czy to będzie hit sezonu 2025?
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści