Miękusz szafranowy – najrzadszy grzyb w Polsce

Leśnicy z Nadleśnictwa Strzałowo próbują uratować bardzo rzadki gatunek grzyba, miękusza szafranowego - poinformowała w czwartek rzeczniczka Lasów Państwowych, Anna Malinowska. W Polsce stwierdzono zaledwie trzy stanowiska, gdzie występuje ten grzyb.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska

Jak wygląda miękusz szafranowy i gdzie go znaleźć?

Miękusza szafranowego zauważono dwa lata temu (we wrześniu 2013 r.) na terenie Nadleśnictwa Strzałowo (warmińsko-mazurskie). Stanowisko tego gatunku jest zlokalizowane na bardzo starym pniaku po ściętym dębie.

"W chwili obecnej pniak ten jest już bardzo mocno posunięty w rozkładzie i prawdopodobnie za kilka lat stanowisko to przestanie istnieć. W promieniu do 500 m od opisywanego miejsca, mimo istnienia dogodnych warunków, m.in. martwych i zamierających dębów, nie stwierdzono kolejnych owocników miękusza. Szansą na uratowanie miękusza szafranowego na terenie Nadleśnictwa Strzałowo jest zainfekowanie grzybnią martwego drewna" - tłumaczy Malinowska.

miękusz szafranowy fot. Andrzej Ryś
fot. Andrzej Ryś

Leśnicy co kilka miesięcy kontrolują stanowisko. W tym roku zauważyli na tym samym pniaku trzy owocniki. "Niestety tylko jeden z nich był cały, dwa pozostałe zostały całkowicie lub częściowo zniszczone. Pniak, na którym rośnie ten bardzo rzadki grzyb, znajduje się w widocznym miejscu, tuż przy leśnej drodze. Grzybnie mógł zniszczyć przypadkowy grzybiarz, bądź pasjonat-kolekcjoner, których w Polsce jest coraz więcej" - zauważa rzeczniczka.

Leśnicy planują pobranie niewielkich fragmentów drewna z grzybnią miękusza szafranowego i zainfekowanie nią martwych pni i kłód dębowych na terenie nadleśnictwa. Obecnie czekają na uzyskanie zgody z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Jak zapewniają pracownicy nadleśnictwa, wielkość pobranych do zainfekowania fragmentów rozkładającego się drewna, w których występuje grzybnia miękusza szafranowego, będzie minimalna, i nie będzie miała negatywnego wpływu na całego osobnika grzyba (grzybnię z owocnikami). Ponadto każda grzybnia bardzo łatwo się regeneruje, a objętość grzybni wraz z zasiedlonym drewnem akurat tego osobnika można szacować na ponad 1 m sześc.


2015-09-14
Źródło: PAP - Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl, zdjęcia Andrzej Ryś


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści