Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Gardena: Jaką wybrać kosiarkę?

Kosiarka jest urządzeniem najczęściej wykorzystywanym w naszym ogrodzie, a koszenie trawy jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który ma decydujący wpływ na wygląd, jakość i kondycję naszego trawnika. Wybór odpowiedniej kosiarki nie jest łatwym zadaniem, dlatego marka GARDENA przygotowała kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem.

Wybieramy kosiarkę do naszego ogrodu

Wybór typu kosiarki zależy przede wszystkim od powierzchni naszego ogrodu.Im większa powierzchnia, tym większa powinna być szerokość robocza urządzenia tnącego, ponieważ w ten sposób mniej czasu poświęcimy na koszenie trawnika. Jeśli jednak występuje w nim dużo przeszkód, jak drzewa, krzewy czy meble ogrodowe, szerokość ta nie powinna być duża.

Kolejną ważną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem kosiarki jest jej napęd. Wybór ten uzależniony jest od indywidualnych preferencji użytkownika. Amatorzy ruchu na świeżym powietrzu wybiorą kosiarkę ręczną, a osoby ceniące komfort pracy zdecydują się na napęd elektryczny lub spalinowy.

„Warto zainwestować z kosiarkę wyposażoną w funkcję mulczowania, czyli rozdrabniania skoszonej trawy. Ścięte końcówki pozostają na trawniku i stanowią naturalny nawóz. Pamiętajmy jednak, aby zawsze usunąć trawę po pierwszym wiosennym koszeniu, oraz w przypadku kiedy długo nie kosiliśmy trawnika. W przeciwnym razie trawa, która jest za długa stworzy warstwę filcu, która znacząco utrudni przedostawanie się powietrza do korzeni” - powiedział Jarosław Soboń, ekspert marki GARDENA.

Kosiarka odpowiednio dobrana do naszych oczekiwań i potrzeb ogrodu, zaowocuje naszym zadowoleniem i pięknym wyglądem trawnika. Wytrzymały sprzęt w połączeniu z regularnymi zabiegami konserwacyjnymi to inwestycja na długie lata, która się opłaci.

GARDENA Classic ręczna kosiarka bębnowa 400
GARDENA Classic ręczna kosiarka bębnowa 400

Kosiarka pchana

Kosiarka pchana najlepiej sprawdzi się na małych trawnikach, których powierzchnia nie przekracza 200 m², ponieważ jej jedynym napędem jest siła ludzkich mięśni.

To stosunkowo tanie urządzenie zarówno podczas zakupu jak i eksploatacji. Nie zużywa paliwa, więc nie produkuje szkodliwych spalin, dzięki czemu jest przyjazna użytkownikowi i środowisku.

Praca nią przypomina ścinanie trawy za pomocą małych nożyczek, źdźbło trawy jest podnoszone i ścinane.

Zapewnia to precyzję cięcia, a nasz trawnik pozostaje przystrzyżony równo i dokładnie. Jest cicha, dzięki czemu ogród pozostaje miejscem relaksu i wypoczynku.

Przy wyborze kosiarki pchanej należy zwrócić uwagę na jej koła. Powinny być duże i zwrotne, aby ułatwiały manewrowanie i zapewniały przyczepność maszyny.

GARDENA kosiarka elektryczna PowerMax 32E
GARDENA kosiarka elektryczna PowerMax 32E

Kosiarka elektryczna

Kosiarki elektryczne, w porównaniu do kosiarek spalinowych są tańsze, cichsze i nie emitują szkodliwych spalin.

Przeznaczone są do małych i średnich trawników. Nie sprawdzą się na dużych powierzchniach (ponad 500m²), ze względu na ograniczenia związane z długością przewodu elektrycznego.

Przy wyborze urządzenia tnącego powinniśmy zwrócić uwagę na możliwość regulowania wysokości koszenia. Jest to bardzo przydatna funkcja, gdy trawa urosła dłuższa niż się spodziewaliśmy, lub kiedy nie byliśmy w stanie jej kosić przez jakiś czas.

Pamiętajmy o tym, że nie należy jednorazowo przycinać trawy o więcej niż 1/3 jej długość. W takim przypadku należy zwiększyć wysokość koszenia.

Tekst i zdjęcia kosiarek: GARDENA,
zdjęcie tytułowe: Morten Graae Pixabay


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu