Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Gardena: Jaką wybrać kosiarkę?

Kosiarka jest urządzeniem najczęściej wykorzystywanym w naszym ogrodzie, a koszenie trawy jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który ma decydujący wpływ na wygląd, jakość i kondycję naszego trawnika. Wybór odpowiedniej kosiarki nie jest łatwym zadaniem, dlatego marka GARDENA przygotowała kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem.

Wybieramy kosiarkę do naszego ogrodu

Wybór typu kosiarki zależy przede wszystkim od powierzchni naszego ogrodu.Im większa powierzchnia, tym większa powinna być szerokość robocza urządzenia tnącego, ponieważ w ten sposób mniej czasu poświęcimy na koszenie trawnika. Jeśli jednak występuje w nim dużo przeszkód, jak drzewa, krzewy czy meble ogrodowe, szerokość ta nie powinna być duża.

Kolejną ważną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem kosiarki jest jej napęd. Wybór ten uzależniony jest od indywidualnych preferencji użytkownika. Amatorzy ruchu na świeżym powietrzu wybiorą kosiarkę ręczną, a osoby ceniące komfort pracy zdecydują się na napęd elektryczny lub spalinowy.

„Warto zainwestować z kosiarkę wyposażoną w funkcję mulczowania, czyli rozdrabniania skoszonej trawy. Ścięte końcówki pozostają na trawniku i stanowią naturalny nawóz. Pamiętajmy jednak, aby zawsze usunąć trawę po pierwszym wiosennym koszeniu, oraz w przypadku kiedy długo nie kosiliśmy trawnika. W przeciwnym razie trawa, która jest za długa stworzy warstwę filcu, która znacząco utrudni przedostawanie się powietrza do korzeni” - powiedział Jarosław Soboń, ekspert marki GARDENA.

Kosiarka odpowiednio dobrana do naszych oczekiwań i potrzeb ogrodu, zaowocuje naszym zadowoleniem i pięknym wyglądem trawnika. Wytrzymały sprzęt w połączeniu z regularnymi zabiegami konserwacyjnymi to inwestycja na długie lata, która się opłaci.

GARDENA Classic ręczna kosiarka bębnowa 400
GARDENA Classic ręczna kosiarka bębnowa 400

Kosiarka pchana

Kosiarka pchana najlepiej sprawdzi się na małych trawnikach, których powierzchnia nie przekracza 200 m², ponieważ jej jedynym napędem jest siła ludzkich mięśni.

To stosunkowo tanie urządzenie zarówno podczas zakupu jak i eksploatacji. Nie zużywa paliwa, więc nie produkuje szkodliwych spalin, dzięki czemu jest przyjazna użytkownikowi i środowisku.

Praca nią przypomina ścinanie trawy za pomocą małych nożyczek, źdźbło trawy jest podnoszone i ścinane.

Zapewnia to precyzję cięcia, a nasz trawnik pozostaje przystrzyżony równo i dokładnie. Jest cicha, dzięki czemu ogród pozostaje miejscem relaksu i wypoczynku.

Przy wyborze kosiarki pchanej należy zwrócić uwagę na jej koła. Powinny być duże i zwrotne, aby ułatwiały manewrowanie i zapewniały przyczepność maszyny.

GARDENA kosiarka elektryczna PowerMax 32E
GARDENA kosiarka elektryczna PowerMax 32E

Kosiarka elektryczna

Kosiarki elektryczne, w porównaniu do kosiarek spalinowych są tańsze, cichsze i nie emitują szkodliwych spalin.

Przeznaczone są do małych i średnich trawników. Nie sprawdzą się na dużych powierzchniach (ponad 500m²), ze względu na ograniczenia związane z długością przewodu elektrycznego.

Przy wyborze urządzenia tnącego powinniśmy zwrócić uwagę na możliwość regulowania wysokości koszenia. Jest to bardzo przydatna funkcja, gdy trawa urosła dłuższa niż się spodziewaliśmy, lub kiedy nie byliśmy w stanie jej kosić przez jakiś czas.

Pamiętajmy o tym, że nie należy jednorazowo przycinać trawy o więcej niż 1/3 jej długość. W takim przypadku należy zwiększyć wysokość koszenia.

Tekst i zdjęcia kosiarek: GARDENA,
zdjęcie tytułowe: Morten Graae Pixabay


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Twoja strona ogrodu