Logo
Logo
Do góry

Honda: Profilaktyczne opryskiwanie roślin w ogrodzie

W okresie pomiędzy zimowymi temperaturami, a rozwinięciem się pąków warto wykonać profilaktyczny oprysk roślin w ogrodzie, zwłaszcza drzewek i krzewów owocowych. Oprysk o tej porze roku ma istotne znaczenie ochronne – zabezpiecza rośliny przed atakiem chorób i szkodników, i od niego zależą plony owocowe oraz zdrowa kondycja szaty roślinnej.

Jakie środki zastosować do profilaktycznych oprysków roślin?

Rozważając wybór odpowiedniego środka do oprysku, warto wziąć pod uwagę preparaty naturalne – olejowe, a te chemiczne traktować jako wybór ostateczny.

Olejowe środki naturalne do oprysku, które niszczą wszystkie formy przetrwalnikowe szkodników, można stosować do wszystkich roślin. Ich działanie polega na pokryciu szkodników oleistą, nieprzepuszczalną dla powietrza, warstwą i odcięciu owadom dostępu do tlenu. Dlatego też zabieg ten należy wykonać bardzo dokładnie tak, aby pokryć środkiem całą roślinę.” – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu prowadzący firmę wykonawczą Zielony Salon i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów. „Pamiętajmy również, iż opryski najlepiej jest przeprowadzać w dni słoneczne i w temperaturze przewyższającej 5-6 stopni C.”

Opryskiwacz plecakowy Honda WJR 2525
Opryskiwacz plecakowy Honda WJR 2525

Uniwersalny opryskiwacz plecakowy

Do oprysku roślinności w ogrodzie stosowane są zazwyczaj opryskiwacze: ręczne, ręczne ciśnieniowe, naramienne i plecakowe. Ich wybór należy dostosować do potrzeb – rodzaju ogrodu i wysokości roślin. Najbardziej uniwersalnym jest opryskiwacz plecakowy, wygodny w noszeniu, obsługiwaniu i zapewniający szeroki zasięg oprysku.

Opryskiwacz Honda WJR 2525 wyposażony jest w pompę o zwiększonej wydajności, zbiornik o pojemności 25 i lancę o długości 75 cm, które zapewniają sprawne i dokładne wykonanie zabiegu na dużych powierzchniach, bez konieczności kucania, schylania się czy częstego uzupełniania zbiornika.

Opryskiwacz przeznaczony jest do stosowania wszelkiego rodzaju środków ochrony roślin, w tym płynnych nawozów. Pracę nim ułatwia manetka, dzięki której można szybko ustawić wielkość cieśnienia (10-25 BAR) i dostosować do panujących warunków oprysku.

Niezawodność, wieloletnią eksploatację zapewnia 4-suwowy silnik spalinowy Honda GX25 o mocy 1KM i pracujący na etylinie 95Pb. Jest to jeden z najlżejszych na świecie silników w tej klasie (2,7 kg). Dzięki obniżonemu poziomowi emisji spalin (mniej o 85% niż w przypadku silników 2-suwowych) i niskiemu poziomowi wibracji jest przyjazny dla użytkownika jak i otoczenia. Jego dodatkowym atutem jest niskie zużycie paliwa – o 1/3 mniej benzyny i o 6/7 mniej oleju niż silniki 2-suwowe o podobnej mocy.

Źródło: mojahonda.pl


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu