Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Honda: Profilaktyczne opryskiwanie roślin w ogrodzie

W okresie pomiędzy zimowymi temperaturami, a rozwinięciem się pąków warto wykonać profilaktyczny oprysk roślin w ogrodzie, zwłaszcza drzewek i krzewów owocowych. Oprysk o tej porze roku ma istotne znaczenie ochronne – zabezpiecza rośliny przed atakiem chorób i szkodników, i od niego zależą plony owocowe oraz zdrowa kondycja szaty roślinnej.

Jakie środki zastosować do profilaktycznych oprysków roślin?

Rozważając wybór odpowiedniego środka do oprysku, warto wziąć pod uwagę preparaty naturalne – olejowe, a te chemiczne traktować jako wybór ostateczny.

Olejowe środki naturalne do oprysku, które niszczą wszystkie formy przetrwalnikowe szkodników, można stosować do wszystkich roślin. Ich działanie polega na pokryciu szkodników oleistą, nieprzepuszczalną dla powietrza, warstwą i odcięciu owadom dostępu do tlenu. Dlatego też zabieg ten należy wykonać bardzo dokładnie tak, aby pokryć środkiem całą roślinę.” – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu prowadzący firmę wykonawczą Zielony Salon i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów. „Pamiętajmy również, iż opryski najlepiej jest przeprowadzać w dni słoneczne i w temperaturze przewyższającej 5-6 stopni C.”

Opryskiwacz plecakowy Honda WJR 2525
Opryskiwacz plecakowy Honda WJR 2525

Uniwersalny opryskiwacz plecakowy

Do oprysku roślinności w ogrodzie stosowane są zazwyczaj opryskiwacze: ręczne, ręczne ciśnieniowe, naramienne i plecakowe. Ich wybór należy dostosować do potrzeb – rodzaju ogrodu i wysokości roślin. Najbardziej uniwersalnym jest opryskiwacz plecakowy, wygodny w noszeniu, obsługiwaniu i zapewniający szeroki zasięg oprysku.

Opryskiwacz Honda WJR 2525 wyposażony jest w pompę o zwiększonej wydajności, zbiornik o pojemności 25 i lancę o długości 75 cm, które zapewniają sprawne i dokładne wykonanie zabiegu na dużych powierzchniach, bez konieczności kucania, schylania się czy częstego uzupełniania zbiornika.


Opryskiwacz przeznaczony jest do stosowania wszelkiego rodzaju środków ochrony roślin, w tym płynnych nawozów. Pracę nim ułatwia manetka, dzięki której można szybko ustawić wielkość cieśnienia (10-25 BAR) i dostosować do panujących warunków oprysku.

Niezawodność, wieloletnią eksploatację zapewnia 4-suwowy silnik spalinowy Honda GX25 o mocy 1KM i pracujący na etylinie 95Pb. Jest to jeden z najlżejszych na świecie silników w tej klasie (2,7 kg). Dzięki obniżonemu poziomowi emisji spalin (mniej o 85% niż w przypadku silników 2-suwowych) i niskiemu poziomowi wibracji jest przyjazny dla użytkownika jak i otoczenia. Jego dodatkowym atutem jest niskie zużycie paliwa – o 1/3 mniej benzyny i o 6/7 mniej oleju niż silniki 2-suwowe o podobnej mocy.

Źródło: mojahonda.pl


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu