Jarząb 'Dodong'

jarząb Sorbus Dodong Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

'Dodong' to atrakcyjna odmiana jarzębu – ma dekoracyjne, zdrowe ulistnienie, ozdobne kwiaty i owoce. Została uzyskana w 1992 r. w Szwecji. W sprzedaży spotykana jest także pod nazwą Sorbus commixta ‘Dodong’.

Ta cenna odmiana przydaje się w niedużych ogrodach i na działkach, gdyż ma dość wąską koronę. Sprawdź, jak niewielkie ma wymagania w stosunku do gleby i stanowiska.

Posłuchaj
00:00
17
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Jarząb 'Dodong' to drzewo, które dorasta do 10 metrów wysokości i tworzy jajowate, dosyć wąskie korony. Liście tej rośliny są nieparzysto pierzasto złożone; osiągają od 20 do 30 cm długości i są zbudowane z 15-17 wydłużonych, ciemnozielonych, błyszczących listków. Kwiaty jarzębu 'Dodong' rozwijają się w maju. Są białe, drobne, zebrane w płaskie baldachogrona.

W czasie kwitnienia kwiaty odmiany 'Dodong' wabią liczne owady zapylające. Owoce są kuliste, dojrzewają latem i z daleka przyciągają uwagę intensywną, pomarańczowo-czerwoną barwą. Zimą są chętnie zjadane przez ptaki.

Ten mało znany kultywar jest jednym z najlepszych jarzębów polecanych do stosowania w zieleni miejskiej. Charakteryzuje się wysoką zdrowotnością, liście mają intensywną zieloną barwę, jesienią pięknie się przebarwiają, stają się jaskrawo pomarańczowe lub czerwone.

jarząb Sorbus Dodong
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Odmiana ‘Dodong’ ma niewielkie wymagania glebowe i wilgotnościowe, wytrzymuje mróz, toleruje zanieczyszczenie powietrza. 

Na ogół jarzęby sadzi się w miejscach słonecznych, ale warto wiedzieć, że te drzewa dobrze radzą sobie także w półcieniu, bowiem w miejscach naturalnego występowania często rosną w podszyciu pod koronami drzew, gdzie dostęp promieni słonecznych jest ograniczony.

Gdzie posadzić?

Jarząb ‘Dodong’, przede wszystkim ze względu na tworzenie niewielkich, wąskich koron, doskonale nadaje się do sadzenia przy drogach, ulicach i placach oraz w małych ogródkach osiedlowych i przydomowych lub na działkach. Wysoka odporność na niekorzystne warunki uprawy predysponuje tę roślinę do sadzenia w terenach zurbanizowanych.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści