Kolaż o ludziach i Naturze. Moja droga ku japońskim ogrodom | Książka Moniki Wielguszewskiej-Tsuchiya

Kolaż o ludziach i Naturze - Moja drga ku japońskim ogrodom Monika Wielguszewska Tsuchiya

„Kolaż o ludziach i Naturze. Moja droga ku japońskim ogrodom” to niepowtarzalna książka stanowiąca zapis drogi, którą przeszła autorka, Monika Wielguszewska-Tsuchiya, aby przy wykorzystaniu swojej znajomości języka japońskiego i kultury przeniknąć do owianego tajemnicą, hermetycznego świata japońskich ogrodników.

Autorka – na stałe mieszkająca w Japonii – w przystępny sposób i z niezwykłą wrażliwością opowiada o tym, czego nauczyła się od poznanych w niej ludzi i jak zmieniło się dzięki temu jej życie.

Posłuchaj
00:00
13
Spis treści
Czemu poświęcona jest ksiażka? Tematy opisane w książce Kolaż u ludziach i Naturze. Moja droga ku japońskim ogrodom Autorka książki Monika Wielguszewska-Tsuchiya

Książka jest tytułowym kolażem, ponieważ nie daje się zamknąć w jednym gatunku literackim. Wpisuje się w ramy publikacji popularnonaukowej, nosi znamiona reportażu, zawiera autoryzowane wywiady z mistrzami japońskiej sztuki ogrodniczej, a jednocześnie napisana jest w pierwszej osobie i opisuje doświadczenia oraz refleksje autorki, co nadaje jej nieco cech pamiętnika.

O czym jest książka "Kolaż o ludziach i Naturze"?

Książka powstała w wyniku żywego procesu twórczego w Kioto – miejscu narodzin japońskiej sztuki ogrodniczej. Zawiera autoryzowane wywiady z:

  • Katō Tomokim – CEO założonej w 1848 roku firmy Ueyakato Landscape Co. Ltd., mistrzem japońskiej sztuki ogrodniczej i profesorem Uniwersytetu Sztuki i Designu w Kioto,
  • Kitayamą Toshimichim – CEO renomowanej firmy Kitayama Tokanen Co. Ltd. i dyrektorem Nihon Meiseki Kyōkai – organizacji zajmującej się badaniami nad kulturą i sztuką obróbki kamieni,
  • Ogawą Masayukim – przedstawicielem rodzinnej firmy Uekuma, znanym twórcą ogrodów herbacianych w Japonii i na świecie, od ponad 35 lat zrzeszonym w ramach Szkoły Urasenke,
  • Nakagawą Hiroakim – przedstawicielem rodzinnej firmy od ponad 330 lat trudniącej się rzemiosłem bambusowym,

a także:

  • opis współczesnego podejścia do budowy i pielęgnacji ogrodów na przykładzie działalności firmy Uei Co. Ltd.,
  • prezentację współczesnych japońskich ogrodów na przykładzie działalności Inohany Kazuho – zdobywcy głównej nagrody na Gardening World Cup 2014 oraz Garden Festival w Singapurze w 2016 roku, CEO firmy Musouen, rozchwytywanej do współpracy na całym świecie

oraz

  • opisy 23 bezcennych ogrodów Kiotoskarbów kultury japońskiej, w tym Daikaku-ji, Byōdō-in, Saihō-ji, Koke-dera, Tenryū-ji, Kinkaku-ji, Ginkaku-ji, Daitoku-ji, Daisen-in, Zuihō-in, Ryōgen-in, Kohō-an, Ryōan-ji, Myōshin-ji, Kōmyō-in, Tōfuku-ji, Kōdai-ji, Entoku-in, Konchi-in, Nanzen-ji, Konchi-in, Daigo-ji Sanbō-in, Funda-in, Katsura Rikyū, Keishun-in, Shisen-dō, Murin-an, Enkō-ji, Konkai Kōmyō-ji

Czego dowiesz się z książki?

W książce "Kolaż o ludziach i Naturze. Moja droga ku japońskim ogrodom” znajdziesz mnóstwo rzetelnie zebranej wiedzy, istotnych wiadomości i ciekawostek na temat japońskiej sztuki ogrodniczej, w tym odpowiedzi na pytania:

  • Co jest naprawdę wyjątkowego w ogrodach japońskich?
  • Czym się różnią ogrody japońskie od zachodnich?
  • Dlaczego w japońskich ogrodach jest tyle kamieni?
  • Czy kamienie są układane w celowe kompozycje?
  • Jaka symbolika kryje się w japońskich ogrodach?
  • Czego nie może zabraknąć w japońskim ogrodzie?
  • Jaka jest filozofia życia japońskich mistrzów sztuki ogrodniczej?
  • Czym się różnią tradycyjne ogrody japońskie od współczesnych?
  • Jak wyglądają współczesne ogrody japońskie? Jak się pielęgnuje ogród japoński?
  • Dlaczego ogrody są nam potrzebne do życia?
  • Czy obcowanie z ogrodami może nam pomóc w życiu we współczesnym świecie?
  • Jak można zostać ogrodnikiem w Japonii?
  • Czy kobieta może pracować w ogrodzie w Japonii?
  • Jak długo trzeba się uczyć, żeby zostać ogrodnikiem w Japonii?
  • Gdzie można nauczyć się japońskiej sztuki ogrodniczej?
  • Czy można przyjechać do Japonii żeby zostać ogrodnikiem?
„Kolaż o ludziach i Naturze. Moja droga ku japońskim ogrodom” to dopracowana w najdrobniejszym szczególe przepiękna publikacja, na którą składa się 276 stron tekstu, zdjęć i ilustracji, wydana w twardej oprawie, szyta, o zaokrąglonym grzbiecie, w formacie kwadratu o wymiarach 21x21cm.

„Kolaż o ludziach i Naturze. Moja droga ku japońskim ogrodom” z całą pewnością zadowoli miłośników japońskiej kultury, zarezonuje z ludźmi kochającymi naturę i przyrodę, poruszy każdego, komu mocniej bije serce na dźwięk słowa o g r ó d, zainspiruje tych, którzy marzą o założeniu własnego ogrodu, pchnie do działania tych, którzy planują podróż do Japonii, rozbudzi marzenia w tych, którzy szukają możliwości kształcenia w kierunku japońskiej sztuki ogrodniczej.

Kim jest Monika Wielguszewska-Tsuchiya?

Monika Wielguszewska-Tsuchiya – z wykształcenia japonistka, wieloletnia tłumaczka języka japońskiego, doskonale znająca i rozumiejąca kulturę i etykietę kraju kwitnącej wiśni. Od 2017 roku na stałe mieszka w Japonii, nieopodal Kioto – miasta uznawanego za stolicę kultury tego kraju. Po blisko dziesięciu latach pracę w japońskiej korporacji zamieniła na bycie freelancerką, a książka jest jej debiutem literackim, ale nie pierwszym doświadczeniem dziennikarskim. Komunikacja międzykulturowa jest dla niej tematem przewodnim zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Pomysł na napisanie książki zrodził się podczas pandemii COVID, wskutek której Japonia przez długi czas pozostawała zamknięta dla zagranicznych turystów. W wyniku tego wiele obleganych miejsc całkowicie opustoszało, co z kolei stworzyło niepowtarzalną okazję do odkrywania zachwycających miejsc – prawdziwych perełek dawnego Kioto w należnej zadumie i spokoju. Autorka poświęciła dwa lata na zebranie materiałów do książki, a w miarę jak rósł jej zachwyt nad niezwykłym, odległym i metaforycznym światem japońskich ogrodów, zapragnęła pokazać go polskim czytelnikom i to w sposób nieosiągalny dla nikogo wcześniej – od środka.

Autorka zdołała zyskać uznanie i przychylność wybitnych mistrzów japońskiej sztuki ogrodniczej w Kioto, którzy zaprosili ją do swojego świata i umożliwili ukazanie w książce japońskich ogrodów z perspektywy ludzi, którzy je budują i pielęgnują. Dzięki temu książka jest zapisem drogi, którą autorka pokonała, aby nauczyć się patrzeć na ogrody w taki sposób, w jaki robią to Japończycy – oczami i sercem.

Książka dostępna jest na stronie
www.tsuboniwa.eu

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści