Logo
Logo

Kolaż o ludziach i Naturze. Moja droga ku japońskim ogrodom | Książka Moniki Wielguszewskiej-Tsuchiya

„Kolaż o ludziach i Naturze. Moja droga ku japońskim ogrodom” to niepowtarzalna książka stanowiąca zapis drogi, którą przeszła autorka, Monika Wielguszewska-Tsuchiya, aby przy wykorzystaniu swojej znajomości języka japońskiego i kultury przeniknąć do owianego tajemnicą, hermetycznego świata japońskich ogrodników.

Autorka – na stałe mieszkająca w Japonii – w przystępny sposób i z niezwykłą wrażliwością opowiada o tym, czego nauczyła się od poznanych w niej ludzi i jak zmieniło się dzięki temu jej życie.

Spis treści
Czemu poświęcona jest ksiażka?
Tematy opisane w książce Kolaż u ludziach i Naturze. Moja droga ku japońskim ogrodom
Autorka książki Monika Wielguszewska-Tsuchiya

Książka jest tytułowym kolażem, ponieważ nie daje się zamknąć w jednym gatunku literackim. Wpisuje się w ramy publikacji popularnonaukowej, nosi znamiona reportażu, zawiera autoryzowane wywiady z mistrzami japońskiej sztuki ogrodniczej, a jednocześnie napisana jest w pierwszej osobie i opisuje doświadczenia oraz refleksje autorki, co nadaje jej nieco cech pamiętnika.

O czym jest książka "Kolaż o ludziach i Naturze"?

Książka powstała w wyniku żywego procesu twórczego w Kioto – miejscu narodzin japońskiej sztuki ogrodniczej. Zawiera autoryzowane wywiady z:

 • Katō Tomokim – CEO założonej w 1848 roku firmy Ueyakato Landscape Co. Ltd., mistrzem japońskiej sztuki ogrodniczej i profesorem Uniwersytetu Sztuki i Designu w Kioto,
 • Kitayamą Toshimichim – CEO renomowanej firmy Kitayama Tokanen Co. Ltd. i dyrektorem Nihon Meiseki Kyōkai – organizacji zajmującej się badaniami nad kulturą i sztuką obróbki kamieni,
 • Ogawą Masayukim – przedstawicielem rodzinnej firmy Uekuma, znanym twórcą ogrodów herbacianych w Japonii i na świecie, od ponad 35 lat zrzeszonym w ramach Szkoły Urasenke,
 • Nakagawą Hiroakim – przedstawicielem rodzinnej firmy od ponad 330 lat trudniącej się rzemiosłem bambusowym,

a także:

 • opis współczesnego podejścia do budowy i pielęgnacji ogrodów na przykładzie działalności firmy Uei Co. Ltd.,
 • prezentację współczesnych japońskich ogrodów na przykładzie działalności Inohany Kazuho – zdobywcy głównej nagrody na Gardening World Cup 2014 oraz Garden Festival w Singapurze w 2016 roku, CEO firmy Musouen, rozchwytywanej do współpracy na całym świecie

oraz

 • opisy 23 bezcennych ogrodów Kiotoskarbów kultury japońskiej, w tym Daikaku-ji, Byōdō-in, Saihō-ji, Koke-dera, Tenryū-ji, Kinkaku-ji, Ginkaku-ji, Daitoku-ji, Daisen-in, Zuihō-in, Ryōgen-in, Kohō-an, Ryōan-ji, Myōshin-ji, Kōmyō-in, Tōfuku-ji, Kōdai-ji, Entoku-in, Konchi-in, Nanzen-ji, Konchi-in, Daigo-ji Sanbō-in, Funda-in, Katsura Rikyū, Keishun-in, Shisen-dō, Murin-an, Enkō-ji, Konkai Kōmyō-ji

Czego dowiesz się z książki?

W książce "Kolaż o ludziach i Naturze. Moja droga ku japońskim ogrodom” znajdziesz mnóstwo rzetelnie zebranej wiedzy, istotnych wiadomości i ciekawostek na temat japońskiej sztuki ogrodniczej, w tym odpowiedzi na pytania:

 • Co jest naprawdę wyjątkowego w ogrodach japońskich?
 • Czym się różnią ogrody japońskie od zachodnich?
 • Dlaczego w japońskich ogrodach jest tyle kamieni?
 • Czy kamienie są układane w celowe kompozycje?
 • Jaka symbolika kryje się w japońskich ogrodach?
 • Czego nie może zabraknąć w japońskim ogrodzie?
 • Jaka jest filozofia życia japońskich mistrzów sztuki ogrodniczej?
 • Czym się różnią tradycyjne ogrody japońskie od współczesnych?
 • Jak wyglądają współczesne ogrody japońskie? Jak się pielęgnuje ogród japoński?
 • Dlaczego ogrody są nam potrzebne do życia?
 • Czy obcowanie z ogrodami może nam pomóc w życiu we współczesnym świecie?
 • Jak można zostać ogrodnikiem w Japonii?
 • Czy kobieta może pracować w ogrodzie w Japonii?
 • Jak długo trzeba się uczyć, żeby zostać ogrodnikiem w Japonii?
 • Gdzie można nauczyć się japońskiej sztuki ogrodniczej?
 • Czy można przyjechać do Japonii żeby zostać ogrodnikiem?
„Kolaż o ludziach i Naturze. Moja droga ku japońskim ogrodom” to dopracowana w najdrobniejszym szczególe przepiękna publikacja, na którą składa się 276 stron tekstu, zdjęć i ilustracji, wydana w twardej oprawie, szyta, o zaokrąglonym grzbiecie, w formacie kwadratu o wymiarach 21x21cm.

„Kolaż o ludziach i Naturze. Moja droga ku japońskim ogrodom” z całą pewnością zadowoli miłośników japońskiej kultury, zarezonuje z ludźmi kochającymi naturę i przyrodę, poruszy każdego, komu mocniej bije serce na dźwięk słowa o g r ó d, zainspiruje tych, którzy marzą o założeniu własnego ogrodu, pchnie do działania tych, którzy planują podróż do Japonii, rozbudzi marzenia w tych, którzy szukają możliwości kształcenia w kierunku japońskiej sztuki ogrodniczej.

Kim jest Monika Wielguszewska-Tsuchiya?

Monika Wielguszewska-Tsuchiya – z wykształcenia japonistka, wieloletnia tłumaczka języka japońskiego, doskonale znająca i rozumiejąca kulturę i etykietę kraju kwitnącej wiśni. Od 2017 roku na stałe mieszka w Japonii, nieopodal Kioto – miasta uznawanego za stolicę kultury tego kraju. Po blisko dziesięciu latach pracę w japońskiej korporacji zamieniła na bycie freelancerką, a książka jest jej debiutem literackim, ale nie pierwszym doświadczeniem dziennikarskim. Komunikacja międzykulturowa jest dla niej tematem przewodnim zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Pomysł na napisanie książki zrodził się podczas pandemii COVID, wskutek której Japonia przez długi czas pozostawała zamknięta dla zagranicznych turystów. W wyniku tego wiele obleganych miejsc całkowicie opustoszało, co z kolei stworzyło niepowtarzalną okazję do odkrywania zachwycających miejsc – prawdziwych perełek dawnego Kioto w należnej zadumie i spokoju. Autorka poświęciła dwa lata na zebranie materiałów do książki, a w miarę jak rósł jej zachwyt nad niezwykłym, odległym i metaforycznym światem japońskich ogrodów, zapragnęła pokazać go polskim czytelnikom i to w sposób nieosiągalny dla nikogo wcześniej – od środka.

Autorka zdołała zyskać uznanie i przychylność wybitnych mistrzów japońskiej sztuki ogrodniczej w Kioto, którzy zaprosili ją do swojego świata i umożliwili ukazanie w książce japońskich ogrodów z perspektywy ludzi, którzy je budują i pielęgnują. Dzięki temu książka jest zapisem drogi, którą autorka pokonała, aby nauczyć się patrzeć na ogrody w taki sposób, w jaki robią to Japończycy – oczami i sercem.

Książka dostępna jest na stronie
www.tsuboniwa.eu

Autor
Kolaż o ludziach i Naturze. Moja droga ku japońskim ogrodom | Książka Moniki Wielguszewskiej-Tsuchiya
Kolaż o ludziach i Naturze. Moja droga ku japońskim ogrodom | Książka Moniki Wielguszewskiej-Tsuchiya
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz