Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
68
Do góry

Nawłoć ‘Hiddigeigei’

Do rodzaju nawłoć (Solidago) zalicza się ponad 100 gatunków bylin, z których większość naturalnie występuje w Ameryce Północnej, kilka zaś pochodzi z Europy, Azji i Ameryki Południowej. Gatunkami rodzimymi dla flory polskiej są nawłoć pospolita oraz nawłoć alpejska. Jednak najbardziej rozprzestrzeniona na terenie kraju jest nawłoć kanadyjska – roślina obcego pochodzenia o cechach inwazyjnych, która kwitnie pod koniec lata na żółto. To właśnie o niej Czesław Niemen śpiewał „Mimozami jesień się zaczyna, złotawa, krucha i miła…” . Z kwiatów nawłoci powstaje smaczny miód nawłociowy.

Nawłocie to także rośliny ozdobne, wykorzystywane w ogrodnictwie. W uprawie cienione są zwłaszcza odmiany niskie i kompaktowe, wolno rozrastające się. Wśród nowości, które pojawiły się na szkółkarskim rynku w ciągu ostatnich lat, uwagę zwraca odmiana o dosyć trudnej do wymówienia nazwie 'Hiddigeigei'. Nazwa ta nawiązuje do imienia kota o żółtych oczach, który stał się bohaterem epickiego poematu Josepha Viktora von Schaffela. Na jego podstawie powstało libretto opery „Der Trompeter von Säkkingen”.

Sama roślina jest równie niezwykła, jak jej nazwa – wczesną wiosną tworzy kępy liści o soczystej, cytrynowej barwie. Są to tzw. liście odziomkowe – wąskie, lancetowate, długości około 10 cm, lekko ząbkowane na brzegach. Po kilku tygodniach, wraz z wyrastaniem łodyg, liście zaczynają zielenieć. Łodygi są proste, nierozgałęzione, dorastają do 1,5 m wysokości. Latem na szczytach łodyg tworzą się żółte drobne kwiaty gęsto zebrane w duże, groniaste kwiatostany przypominające wiechy. Kwiaty rozwijają się od sierpnia do września, wabią motyle oraz owady zapylające.

Nawłoć ‘Hiddigeigei’ fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych nawłoci

Uprawa i wymagania

Nawłoć (Solidago) 'Hiddigeigei', podobnie jak inne gatunki Solidago, nie ma żadnych specjalnych wymagań uprawowych. Roślina tworzy podziemne rozłogi, za pomocą których rozrasta się na boki. Jest tolerancyjna w stosunku do podłoża i stanowiska, świetnie rośnie na większości przeciętnych, a nawet słabych gleb ogrodowych. Wykazuje pełną mrozoodporność.

Przycięcie łodyg na przełomie maja i czerwca, na wysokości 10-15 cm od ziemi sprawia, że liście dłużej pozostają żółte, choć rośliny zakwitną później. Przekwitłe kwiatostany należy obcinać. W ten sposób zapobiegniemy dojrzewaniu nasion i rozsiewaniu nawłoci po całym ogrodzie.

Gdzie posadzić?

Nawłoć 'Hiddigeigei' warto stosować na rabatach bylinowych w zieleni miejskiej, osiedlowej oraz na działkach i w ogrodach przydomowych. Rośliny najlepiej prezentują się sadzone w grupach, co najmniej w liczbie 3 lub 5 sztuk. Doskonale komponują się z ozdobnymi trawami i turzycami.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje

Komentarze

Gość Cersei Lannister

12-03-2020 14:41

Bajeczna, wygląda jak złota trawa ozdobna!!! Ciekawa jestem, jak ona kwitnie! Też na złoto?

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Wieści z branży
TRAWNIK
Na czasie
TRAWNIK
Zobacz więcej
Twoja strona ogrodu