Za dnia pięknością, w nocy...
Kompozycje ogrodowe tworzone są przede wszystkim z myślą o wyeksponowaniu w świetle dziennym. Pierwsze skrzypce grają w nich kształty i kolory liści oraz kwiaty, dopasowane do znajdujących się wokół roślin, budynków i elementów małej architektury, dlatego za dnia prezentują się najefektowniej, a po zapadnięciu zmroku zanurzają się w ciemności.
Do podświetlania wybierajmy gatunki roślin o ciekawym pokroju, układzie gałęzi, wielkich liściach, tworzących efektowne kępy o ciekawych kształtach czy kwitnące przez długi czas. Malowniczo podświetlone pnącza oplatające miejsce do grillowania też warto wyeksponować po zmroku.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
O czym pamiętać przy podświetlaniu roślin?
- Sposób oświetlenia roślin zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od wielkości ogrodu i usytuowania miejsc wypoczynku, z których korzystamy po zmroku.
- Oświetlenie nie może też być uciążliwe ani dla osób przebywających wewnątrz domu czy sąsiadów, ani dla przechodzących ulicą osób czy kierowców.
- Warto pamiętać, że oświetlenie może zakłócać życie zwierząt mieszkających w na naszym ogrodzie, więc starannie wybierajmy liczbę obiektów, które chcemy podświetlić i gdy idziemy już spać, lepiej jest wyłączyć źródła światła, aby ogród w naturalny sposób pogrążył się w mroku. Jeśli dopiero montujemy oświetlenie, sprawdźmy, czy na drzewie nie ma ptasich gniazd, czy w miejscu wśród krzewów lub bylin, gdzie chcemy umieścić reflektor nie mieszkają np. jeże albo trzmiele.
- W ogrodzie można zastosować do podświetlania roślin źródła światła o różnej barwie: zimniej, ciepłej i neutralnej, a także kolorowe oświetlenie. Każda barwa światła wprowadza do ogrodu inny nastrój.
Zalety podświetlania roślin
Oświetlenie w ogrodzie może mieć charakter funkcjonalny – źródła światła umieszczone na elewacji budynku, przy drzwiach, wejściu na posesję i ciągach pieszych. Ale najciekawiej wyglądają w ogrodzie podświetlone rośliny. To przecież głównie dla ich urody tworzymy ogród i otaczamy się zielenią.
Podświetlenie roślin sprawia, że ogród pokazuje swoje drugie, nieznane dotąd oblicze, strumienie światła skierowane w konkretne miejsca w ogrodzie i na konkretne obiekty (np. oczka wodne, pergole czy rzeźby) dodają ogrodowi magii, a wydobyte z mroku kształty roślin są niezwykle wyraziste i działają mocno na naszą wyobraźnię.
Poza tym w świetle dziennym widzimy wszystkie rośliny posadzone w ogrodzie, a oświetlając ogród po zmroku, decydujemy się na podkreślenie i wydobycie z mroku konkretnego okazu, który wydaje się nam najpiękniejszy, najciekawszy.
Strumień światła wydobywa urodę roślin, ale sprawia również, że możemy podziwiać w ogrodzie cienie, a nawet cały teatr cieni, rozmaite wzory – pasy, mozaiki, plamy...
Jakie rośliny warto podświetlić?
Światło powinno być skierowane tylko na konkretne rośliny – drzewo o ciekawym układzie gałęzi czy kształcie liści (np. malowniczą brzozę, klon palmowy, buk o płaczącym pokroju), krzew lub grupę krzewów (np. hortensję, krzew iglasty o nietypowym kształcie, formowaną zieloną rzeźbę), albo grupę bylin o wyrazistych liściach (np. rodgersję, parzydło leśne, paprocie, funkie), czy rośliny jednoroczne znajdujące się w donicach na tarasie.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Metody podświetlania roślin
Lampy świecące od góry
Na balkonach i tarasach oraz w altanach najprościej jest zawiesić oświetlenie górne lub zainstalowane na elewacji, które będzie wydobywało z mroku rośliny znajdujące się w jego zasięgu, a przy tym oświetlało miejsce wypoczynku.
Reflektory wąskostrumieniowe
Do oświetlania drzew i dużych krzewów stosuje się reflektory wąskostrumieniowe, które pozwalają oświetlić duże drzewa i ich wysoko znajdujące się korony oraz gałęzie roślin. Należy je umieszczać w odpowiedniej odległości od roślin, tak aby ich nie uszkodzić.
Reflektory świecące od dołu
Mniejsze krzewy i rabaty w łatwy sposób podświetlimy niewielkimi reflektorami, których strumień światła biegnie pod kątem z powierzchni ziemi do góry. Często są one regulowane i można zmieniać ich kierunek wraz ze wzrostem roślin. Jest coraz dostępnych modeli lamp solarnych, które doskonale nadają się do oświetlania roślin od dołu.
Girlandy, taśmy z diodami LED, lampiony
Do oplatania drzew, podkreślenia urody pnączy po zmroku czy oświetlenia elementów małej architektury doskonale nadają długie girlandy z efektownymi żarówkami (emitującymi światło o różnej barwie) lub taśmy. Można je łatwo przewiesić, by dostosować oświetlenie do zmieniających się warunków (np. w przypadku szybko rosnących pnączy lub oświetlania donic z gatunkami sezonowymi). Ciekawym pomysłem na udekorowanie roślin po zmroku, szczególnie drzew liściastych, jest zawieszenie na ich gałęziach lampionów.
Tekst Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe ArtStage / AdobeStock