Logo
Logo
37
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Ogród dekoracyjny po zmroku. Jak zaplanować oświetlenie ogrodowe?

Światło wokół domu ma za zadanie podkreślać walory estetyczne ogrodu i architektury budynku. Odpowiednio dobrane, uwydatnia efektowne detale ukrywając niedoskonałości. Lampy ogrodowe mają obecnie bardzo bogate wzornictwo, więc bez trudu można dobrać oprawy w odpowiednim stylu. Dodatkowo należy pamiętać, że prawidłowe oświetlenie przestrzeni wokół domu pozwala czuć się bezpiecznie po zmroku. Koniecznie doceńmy i stwórzmy ogród dekoracyjny również po zmroku!

 

Oświetlenie ogrodu po zmroku jest bardzo ważne. Dobrze przemyślane i zaprojektowane sprawi, że będziemy mieć "dwa ogrody", gdzie nasz drugi ogród – ten po zmroku – stanie się naszą wizytówką i wspaniałym, dodatkowym salonem do spędzania wieczorów.

Projekt instalacji zasilającej oświetlenie, oraz prace montażowe, powinniśmy zlecić elektrykowi z uprawnieniami. Warto też poprosić architekta krajobrazu o rozplanowanie lamp i sporządzenie wizualizacji przedstawiającej, w jaki sposób emitowane przez nie światło będzie rozkładać się o zmroku. Źle dobrane i nieodpowiednio rozmieszczone źródła światła, zamiast oświetlać teren i podkreślać jego walory, będą oślepiać domowników i eksponować to, co nie jest dekoracyjne.

oswietlenie ogrodowe fot. MTM Styl
Fot. MTM Styl

Podstawowe zasady planowania oświetlenia:

  • Podświetlenie domu od linii fundamentów daje efekt podwyższenia bryły.
  • Światło padające z góry (lampy w okapie) – jej powiększenia.
  • Oświetlenie liniowe podkreśla kształt budynku.
  • Punktowe wiązki światła eksponują wybrane fragmenty.
  • Rozproszone światło opraw punktowych świetnie podkreśla fakturę materiałów wykończeniowych – kamienia, cegły czy szalówki. Nie stosuje się go jednak przy ścianach otynkowanych na gładko, bowiem ujawnia wszystkie niedoskonałości.
  • Do oświetlania elewacji należy używać energooszczędnego światła ledowego, które może być białe zimne lub ciepłe albo też kolorowe.

Lampki, latarnie, reflektory

Lampy i inne urządzenia elektryczne montowane w ogrodzie muszą być przystosowane do montażu na zewnątrz. Muszą być wyposażone w szczelną, trwałą obudowę, zapewniającą odporność na długotrwałą wilgoć, strugi deszczu, mróz, zmiany temperatury, podmuchy wiatru, uszkodzenia mechaniczne, zaś w przypadku opraw montowanych w nawierzchni – także na nacisk.

Niemniej jednak wybór lamp ogrodowych jest ogromny – każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno miłośnicy nowoczesności, jak i tradycji. Przed decyzją, jakie lampy będą dla nas najlepsze, zwróćmy uwagę na:

  • Styl – Oprawy lamp mogą mieć styl minimalistyczny jak i bardziej ozdobny. Ich charakter trzeba dopasować do stylu ogrodu i bryły budynku.

  • Typ – Lampy słupkowe, wiszące, wpuszczane w nawierzchnię, kinkiety czy reflektorki wykonywane są z rozmaitych materiałów.

  • Materiał – Dużym powodzeniem cieszy się stal nierdzewna i aluminium. Wyroby żeliwne, mosiężne oraz ze wstawkami z drewna egzotycznego najlepiej współgrają ze starymi ogrodami i domami o tradycyjnej architekturze.

  • Funkcjonalność – Wybierając lampy, warto zwrócić uwagę, czy mają regulowane głowice, umożliwiające zmianę kąta padania światła. Czy montowane są na stałe, czy też można je przestawiać z miejsca na miejsce – niektóre reflektorki i lampy solarne wbija się w ziemię, a więc w każdej chwili można je przenieść.

W ogrodzie można stosować różne źródła światła – od wycofywanych już żarówek tradycyjnych, po ich energooszczędne zamienniki – LED-y, świetlówki kompaktowe czy żarówki halogenowe (najmniej energooszczędne).

Prym wiodą jednak diody elektroluminescencyjne (LED). Zużywają do 90% mniej energii niż zwykłe żarówki. Dają światło białe lub kolorowe, które może dyskretnie podświetlać rośliny, czy też brzegi ścieżek. Produkty mają różne trzonki, więc pasują do większości oprawek, także tych z typowym gwintem.

Odrębnym rodzajem ogrodowego oświetlenia są lampy solarne, wyposażone w akumulatorki, ładowane w ciągu dnia przez ogniwa słoneczne. Włączają się automatycznie po zapadnięciu zmroku – zgromadzona energia służy do zasilania diod LED. Lampy tego typu mają niewielką moc i pełnią głównie rolę dekoracyjną. Sprawdzają się również wszędzie tam, gdzie nie przewidziano instalacji elektrycznej.

lampa solarna fot. Steinel
Fot. Steinel

Lampy solarne stanowią niejako darmowe i ekologiczne źródło energii. To, jak długo i mocno świecą, zależy jednak od intensywności nasłonecznienia – czyli od ich umiejscowienia, pogody i pory roku.

Mają bardzo rozmaite formy – małych latarenek na nóżce (które wbija się w ziemię), dużych latarni, kinkietów, łańcuchów świetlnych, świecących kostek brukowych i różnych figurek. Urządzenia tego typu należy montować w dobrze nasłonecznionym miejscu (nie w półcieniu), aby w ciągu dnia bateria mogła się w pełni naładować. Na zimę najlepiej schować je do pomieszczenia – zimowanie w ogrodzie powoduje szybsze zużycie akumulatorka.

Oświetlenie ogrodowe: Odpowiednio do potrzeb

Poszczególne części ogrodu wymagają indywidualnego podejścia – w niektórych miejscach potrzebne jest silne światło, dobrze oświetlające teren, w innych wystarcza oświetlenie dekoracyjne.

oświetlenie ogrodowe
Fot. Milantex, Spotline

Do aranżacji oświetlenia dekoracyjnego mogą służyć zarówno małe oprawy, jak i duże ozdobne lampy.

Oświetlenie chodników to zazwyczaj lampy słupkowe o wysokości przynajmniej kilkudziesięciu centymetrów. Na dużych posesjach najlepiej sprawdzają się kilkumetrowe latarnie. Te pierwsze powinny mieć światło skierowane w dół, natomiast drugie – rozproszone – w przeciwnym wypadku będą razić przechodzące osoby. Ciekawym rozwiązaniem są oprawy wpuszczane w nawierzchnię – te najazdowe wytrzymują nacisk kół samochodu.

oswietlenie nawierzchni fot. Paulmann
Fot. Paulmann

Dziś najchętniej kupujemy oprawy o minimalistycznej formie. Tych, które umieszczane są w nawierzchniach, po zamontowaniu praktycznie w ogóle nie widać.

Szczególnie musimy pamiętać o oświetleniu miejsc, gdzie występują nierówności albo teren jest pochyły, a także schodów ogrodowych i wejściowych, wąskich przejść, zakamarków oraz brzegów zbiorników wodnych.

Światło przy bramie wjazdowej i wejściu do domu sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Nie trzeba też szukać po omacku dzwonka czy klamki. Źródło światła często umieszcza się w daszku lub podsufitce.

Oświetlenie wnętrza pergoli, tarasu czy altany zapewni komfortowy wypoczynek także po zmroku. Światło coraz częściej pełni rolę dekoracyjną. Pozwala wydobyć z mroku urodę ogrodowych detali.

Podświetlenie rzeźby, kaskady czy rośliny o charakterystycznym kształcie daje spektakularny efekt. Skupiona wiązka, skierowana na dany obiekt, stworzy silny kontrast pomiędzy nim a ciemnym tłem.

Źródło światła umieszczone za obiektem wydobędzie z mroku jego kontury. Miękkie światło – uzyskiwane dzięki stosowaniu różnego typu kloszy – daje rozmyte, delikatne cienie. Rośliny o szarych lub srebrzystych liściach oraz jasne elementy w ogrodzie, korzystnie prezentują się w świetle zimnym. W ciepłym natomiast warto eksponować mury z cegły czy piaskowca.

Czujniki, włączniki, ściemniacze

Niezbędne jest sterowanie ogrodowym oświetleniem. Może się ono odbywać ręcznie, za pomocą pilota, a nawet za pośrednictwem telefonu (po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji). Najprostszym rozwiązaniem jest wyposażenie poszczególnych lamp w ściemniacze, czujniki czy włączniki czasowe.

Podłączenie ściemniaczy do LED-owych źródeł światła pozwala regulować intensywność świecenia. Dzięki temu możemy ustawić mocne bądź delikatne, nastrojowe oświetlenie na tarasie czy w altanie – zależnie od potrzeb.

lampa ogrodowa przy scianie budynku fot. Philips
Fot. Philips

Dla dekoracji podświetla się również elewację domu. Światło z kinkietów – skierowane równolegle do ściany – uwypukli ciekawą fakturę fasady.

Frontowe lampy wyposaża się często w czujniki ruchu – zapalają się na określony czas, gdy w pobliżu przechodzi człowiek, zwierzę lub pod bramę podjeżdża auto. Rozwiązanie takie zapewnia wygodę i bezpieczeństwo. Przy zastosowaniu czujników zmierzchu, oświetlenie samoczynnie włącza się po zapadnięciu zmroku i wyłącza o świcie. Włączniki czasowe uruchamiają lampy w określonych przez nas godzinach.

Najwygodniejszy jest jednak inteligentny system zarządzania, który na ogół obejmuje rozmaite instalacje wewnątrz i na zewnątrz domu (oprócz oświetlenia alarm czy nawadnianie ogrodu). Umożliwia zaprogramowanie czasu włączania i wyłączania się poszczególnych lamp, natężenia światła czy aranżowanie scen świetlnych. Centrala odbierająca sygnały z czujników zewnętrznych (np. czujników ruchu) może uruchamiać wiele lamp jednocześnie, co znacznie poprawia bezpieczeństwo.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 10/2016
tekst: Małgorzata Kolmus,
zdjęcie tytułowe: Philips Lighting Polska

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!