Oświetlenie podjazdu – jakie lampy wybrać?

Lampy ogrodowe na podswietlenie podlazdu

Dobre oświetlenie podjazdu to konieczność, jeśli chcemy zadbać o komfort i bezpieczeństwo podczas wieczornych powrotów do domu. Pozwala ono bezpiecznie wjechać i zaparkować gościom oraz ułatwia przeprowadzenie niezbędnych czynności późną porą np. wyprowadzenie psa, czy wniesienie zakupów. Dodatkowo oświetlenie przed domem zniechęca złodziei, zmniejszając ryzyko włamania. Jednak, aby oświetlenie podjazdu było naprawdę funkcjonalne, musi być dobrze zaplanowane. Jakie oświetlenie wybrać? Co ile zamontować lampy? Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie na podjazd?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
1
Spis treści
Dlaczego oświetlenie podjazdu jest ważne? Jak oświetlić podjazd? Jaką lampę na podjazd wybrać? Oświetlenie podjazdu, co ile lampy?

Dlaczego oświetlenie podjazdu jest ważne?
Najczęściej popełniane błędy

Prawidłowe oświetlenie wjazdu na posesję jest niezwykle ważne, gdyż zwiększa bezpieczeństwo wszystkich domowników oraz gości. Najczęściej popełnianymi błędami są:

  • oświetlenie jedynie bramy wjazdowej,
  • zbyt mało punktów świetlnych,
  • brak czujnika ruchu,
  • niewłaściwe rozmieszczenie lamp.

Powyższe błędy mogą skutkować uszkodzeniem pojazdu, zniszczeniem roślinności lub pozostawionych na podjeździe rzeczy (np. zabawek, czy rowerów), a nawet potrąceniem domowego zwierzaka. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie oświetlenia podjazdu, zwłaszcza na posesjach oddalonych od ulicznych latarni, których światło i tak zazwyczaj nie dochodzi do ogrodu.

Jak oświetlić podjazd?
Krok po kroku

Niezależnie od tego, jakie lampy się wybierze i jak zaplanuje się oświetlenie podjazdu, jest kilka szczegółów, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Są to przede wszystkim:

Krok 1 - Wysoka trwałość – lampy zewnętrzne muszą być wykonane z wysokiej klasy materiałów i odporne na czynniki zewnętrzne (opady, mróz, korozja). W przeciwnym wypadku szybko staną się bezużyteczne;

Krok 2 - Sposób podłączenia – najlepiej, aby był to osobny obwód instalacji elektrycznej, który nie obciąży nadmiernie domowej sieci. Należy również wziąć pod uwagę, czy istnieje możliwość poprowadzenia odpowiedniej instalacji – jeśli nie jest to możliwe, to warto rozważyć lampy solarne;

Krok 3 - Obwód powinien być odpowiednio zabezpieczony – zabezpieczenia wyłącznikami nadprądowymi, chroniącymi przed zwarciem i przeciążeniem oraz różnicowoprądowymi, które chronią przed porażeniem prądem

Krok 4 - Czujniki ruchu i zmierzchu – dzięki temu lampy zostaną automatycznie włączone po wykryciu ruchu, ale tylko, gdy jest ciemno. Taki system sprawi, że oświetlenie będzie włączone zawsze, gdy tego potrzebujesz, a jednocześnie światło nie będzie się świecić, gdy nie ma takiej potrzeby. To inwestycja, która szybko się zwróci i zapewni ogromne oszczędności na rachunkach za prąd. Nawet jeśli zdecydujemy się na lampy solarne, to i tak warto kupić czujniki ruchu, gdyż zapalone światło nocą może przeszkadzać.

Tak zaplanowane oświetlenie będzie efektywne, ekonomiczne, komfortowe w użyciu i przede wszystkim bezpieczne dla wszystkich domowników.

Bricomarché z pasją / Youtube

 

Jaką lampę na podjazd wybrać?
Stojąca, najazdowa i liniowa

Rozważając wybór lamp, warto wziąć pod uwagę ich pobór energii, aby korzystanie z oświetlania było ekonomiczne. Najlepsze pod tym kątem są oczywiście lampy LED, które odznaczają się niskim poborem energii oraz długim i bezawaryjnym działaniem. Warto również zwrócić uwagę na obszar, który odświetla lampa, własne upodobania, styl, w którym został wykonany ogród oraz estetykę. Do wyboru jest kilka rodzajów lamp: stojące, najazdowe oraz lampy liniowe.

Lampy stojące – najpopularniejsze rozwiązanie, które można całkowicie dopasować do rodzaju podjazdu i ogrodu, a dodatkowo jedna lampa zapewni dużą ilość światła na szerokie pole. Doskonały sposób, aby dokładnie oświetlić podjazd i jednocześnie okoliczną roślinność. Dodatkowo lampy stojące są bardzo estetyczne, a duży wybór pozwala dopasować ich rodzaj do stylu ogrodu. Ciekawym rozwiązaniem są lampy solarne, które nie wymagają źródła prądu, a więc ich ustawienie jest możliwe, nawet jeśli cały ogród i pojazd został już wykonany. Lampy solarne pobierają energię w dzień, a oddają ją nocą, zapewniając dobre oświetlenie, jednak słabsze niż lampy zasilane elektrycznie.

Oswietlenie ogrodowe pojazdu, fot. Tomasz Zajda - AdobeStock Fot. Tomasz Zajda / AdobeStock

Lampy najazdowe – montowane w podłożu posiadają specjalne oprawy. Podjazd wygląda niezwykle efektownie, ale o tego typu oświetlenie trzeba zaplanować już na etapie realizacji drogi wjazdowej i podjazdu. W przeciwnym wypadku montaż lamp najazdowych będzie wiązał się z koniecznością demontażu części kostki, czy innego podłoża. To nowoczesne rozwiązanie sprawdzi się u osób, które szukają nietypowych rozwiązań. Wadą lamp najazdowych jest mniejszy zasięg światła, co sprawia, że trzeba zainstalować więcej punktów, które delikatnie podświetlą sam podjazd.

Lampy najazdowe – montowane w podłożu posiadają specjalne oprawy. Podjazd wygląda niezwykle efektownie, ale o tego typu oświetlenie trzeba zaplanować już na etapie realizacji drogi wjazdowej i podjazdu. W przeciwnym wypadku montaż lamp najazdowych będzie wiązał się z koniecznością demontażu części kostki, czy innego podłoża. To nowoczesne rozwiązanie sprawdzi się u osób, które szukają nietypowych rozwiązań. Wadą lamp najazdowych jest mniejszy zasięg światła, co sprawia, że trzeba zainstalować więcej punktów, które delikatnie podświetlą sam podjazd.

Oświetlenie podjazdu, co ile lampy?
Rozmieszczenie świateł

Lampy powinny być tak rozmieszczone, aby dokładnie oświetlały 3 najważniejszy ścieżki komunikacyjne:

  • z domu do garażu;
  • z domu do bramki wejściowe na posesję;
  • z garażu do bramy wjazdowej.

To zapewni komfortowy powrót do domu wieczorem, niezależnie czy chodzi o przyjazd autem, rowerem, czy pieszo. Dokładne rozmieszczenie lamp należy dokładnie przemyśleć i dobrać do rodzaju i mocy światła pojedynczej lampy. Różnią się one również kątem padania światła oraz sposobem oświetlenia ze względu na rodzaj obudowy. Warto jednak stosować zasadę, że kręgi światła powinny na siebie zachodzić, co pozwoli uniknąć ciemnych, źle oświetlonych punktów. Ważnym wyznacznikiem rozmieszczenia lampy jest również styl ogrodu oraz indywidualne preferencje. Warto, aby lampy było rozmieszczone równomiernie, co zapewni estetyczny wygląd. Lampy stojące nie powinny być też zbyt wysokie, gdyż mogą oślepiać kierowcę lub przeszkadzać domownikom – optymalna wysokość wynosi od 40 do 80 cm. Dzięki temu światło nikomu nie przeszkadza, rośliny zostają pięknie podświetlone, a same lampy pełnią również funkcję dekoracyjną.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: tab62 / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Rękawice ogrodowe Z PAZURKAMI – turkusowe
Rękawice ogrodowe Z PAZURKAMI – turkusowe
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści